Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Промоција на студијата „Обезвреднување на трудот“

Go down

Промоција на студијата „Обезвреднување на трудот“

Пишување by Admin on Пет Јун 04, 2010 2:50 pm

Во понеделник, 7 јуни, со почеток во 18.00 часот во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ ќе се одржи промоција на студијата „Обезвреднување на трудот: анализа на трудово-правната легислатива во периодот на транзицијата“.Ситуацијата со работничките права во Македонија е лоша и постојано се влошува. Законските права на работниците не само што не се почитуваат, туку и постојано законски се намалуваат.

Секоја година, сите досегашни влади без исклучок, и оние предводени од СДСМ и оние предводени од ВМРО ДПМНЕ донесуваа нови закони и измени на законите со кои ги кратеа законски гарантираните права на работниците.Во студијата се анализира овој процес на намалување на работничките права во Република Македонија преку усвојување измени во законската регулатива.

Извршената анализа на измените кои се направени во последните 20 години кај 24 закони изобилува со фактографски податоци кои покажуваат кои права се укинати, кога и од која влада. На таков начин, студијата овозможува подобро разбирање на процесот на транзиција во нашата земја, кој сè уште претставува доста неистражена материја. Покрај тоа, студијата пополнува важна празнина во проучувањето на трудовото право во Република Македонија.

При спроведувањето на истражувањето беа утврдени неусогласености на одредени законски решенија со Уставот на Република Македонија и во врска со тоа се поднесени седум претставки до Уставниот суд. За издвојување е претставката со која се бара укинување на одредбата од Законот за работни односи со која организирањето на штрајк е условено со постоење на синдикат во претпријатието.Студијата е дел од проектот „Заштита и унапредување на работничките права во Македонија“ кој Движењето за социјална правда – Ленка го спроведува во соработка со Фондацијата Роза Луксембург од Германија.

Студијата содржи 202 страници А5 формат и ќе биде дистрибуирана бесплатно во печатена и електронска форма на сите заинтересирани.

Настан на Facebook


Admin
Admin

Број на мислења : 34
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: Промоција на студијата „Обезвреднување на трудот“

Пишување by skatanic on Пет Јун 04, 2010 9:40 pm

ejj a kao ke mozam ja da go dobijam toa preku mail ... ako ne idam tamu????
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Промоција на студијата „Обезвреднување на трудот“

Пишување by Anarchist on Нед Јун 06, 2010 11:40 am

skatanic напиша:ejj a kao ke mozam ja da go dobijam toa preku mail ... ako ne idam tamu????
Не е проблем јас ќе ти го пратам на мејл уствари нека помине промоцијава и ќе го закачам некаде онлајн за сите да го симнуваат.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Промоција на студијата „Обезвреднување на трудот“

Пишување by skatanic on Саб Јун 12, 2010 12:50 pm

e aj sea ako mozes da zakacis negde da go siminjame toa:)
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Промоција на студијата „Обезвреднување на трудот“

Пишување by Anarchist on Пет Јун 18, 2010 6:23 pm

Извинете што почекавте но електронската книга не беше комплетирана а и јас немав нет.

Еве на сајтот на Ленка овде:
http://lenka.mk/mk/pamfleti-i-letoci/7-knigi.html

Кликнете на Преземи копчето и готово.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Промоција на студијата „Обезвреднување на трудот“

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот