Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Shkrimet rreth anarkizmi ne gjuha shqipe

Go down

Shkrimet rreth anarkizmi ne gjuha shqipe

Пишување by M-1 on Сре Мај 12, 2010 12:08 pm

avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Shkrimet rreth anarkizmi ne gjuha shqipe

Пишување by skatanic on Чет Мај 13, 2010 10:09 pm

zakon ej ... milo mi e so znm deka i postoele alabnci anarhisti..... Smile .... deka alabnskiot narod vo makedonija dava los ugled za drugite albanci koi ziveat vo drugi kraja na balkanot.... coekot gleda i se prasua dali site albanci se vakvi nacionalisti, tvrdoglavi, sexisti, i ne znm use milioni raboti obicen patriot .... dali se site takvi... no stom gledam vakvi blogovi se otvaraat od strana na takvi alabanci togas milo mi e so znm deka postojat takvi.
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Shkrimet rreth anarkizmi ne gjuha shqipe

Пишување by M-1 on Пет Мај 14, 2010 10:35 am

Ќе те разочарам: луѓево не се Албанци, анархисти се Wink
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Shkrimet rreth anarkizmi ne gjuha shqipe

Пишување by spartacus on Пет Мај 14, 2010 8:33 pm

не можеш да негираш нечија националност, барем се уште не

spartacus

Број на мислења : 39
Location : Битола
Registration date : 2010-02-07

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Shkrimet rreth anarkizmi ne gjuha shqipe

Пишување by skatanic on Саб Мај 15, 2010 5:09 pm

hmm izvini no ja ne spomnav neso nacionalisticki a vtoro znm deka se anarhisti i ja vikav alabanci spored teritorijata a ne kao nacionalnost a inace ne negiram necija nacionalnost tuku na sekomu 100% ostavile albancite vo mak takov vpecatok tdeka ko da se 100% nacinalisti a cetvrto ja sum so albanci 24/7 taka da ne mi kazuajte za niv Smile
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Shkrimet rreth anarkizmi ne gjuha shqipe

Пишување by skatanic on Саб Мај 15, 2010 5:10 pm

i zatoa rekov deka mi e milo so gleam deka postojat takvi lugje anarhisti od albanija ili od kosovo bilo od kade
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Shkrimet rreth anarkizmi ne gjuha shqipe

Пишување by M-1 on Пон Мај 17, 2010 3:47 pm

1. Според моја проценка зборовите „да не се негира нечија националност„ беа упатени како одговор на мојот пост.
2. Не негирам постоење на ничија националност, но според моето сфаќање на анархизмот оваа идеологија директно се коси со идејата на нација. Затоа ниеден анархист не би требало да се декларира национално.
3. Национализмот на Албанците во Македонија е силен како и секој друг национализам вон матицата, т.е. во дијаспора. Така нпр. Србите од Босна и Херцеговина се поголеми националисти од Србите во Србија. Македонците во Бугарија се поголеми националисти од Македонците од Македонија. Постои и уште едно влијание за порастот на национализам, а тоа е непосреден контакт со друг национализам. Затоа нпр. Македонците од Тетово поради изложеноста на албански национализам, се поголеми националисти и повеќе мразат Албанци одошто Македонците од Струмица.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Shkrimet rreth anarkizmi ne gjuha shqipe

Пишување by skatanic on Пон Мај 17, 2010 7:19 pm

da tamu vise u pravo si. ..... a inace kako vikas da gi narekuvam tie lugje koi so se od eden drug oblast anarhisti ... malce tamu sum zbunet a inace ja sum protiv nacionalizam i ja sum samo eden coek koj so zivee vo ovoj eban svet niso drugo ..... taka e:)
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Shkrimet rreth anarkizmi ne gjuha shqipe

Пишување by spartacus on Пон Мај 17, 2010 10:37 pm

Да во право си, националисмот се коси со идејата на анархизмот, но национализмот можи да се негира само во анархистичко опшество (затоа реков "барем сеуште не"), неможеш ако си анархист во ова опшество да не ја декларираш својата националност, а ако зборуваме за друго опшество тогаш е сосема друга работа

spartacus

Број на мислења : 39
Location : Битола
Registration date : 2010-02-07

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Shkrimet rreth anarkizmi ne gjuha shqipe

Пишување by M-1 on Вто Мај 18, 2010 3:26 pm

Јас не ја негирам сопствената националност туку ги негирам сите националности. За мене се тие идеологии во кои јас не учествувам. И во анархистичко, а и во неанархистичко општество јас нема да припаѓам на ниту една нација.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Shkrimet rreth anarkizmi ne gjuha shqipe

Пишување by spartacus on Вто Мај 18, 2010 4:21 pm

Можеш да ја сметаш за глупа и неправилна националноста, ама сега ако немаш националност немаш ништо, имаш пасош имаш, имаш државлјанство имаш, еми шо.

spartacus

Број на мислења : 39
Location : Битола
Registration date : 2010-02-07

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Shkrimet rreth anarkizmi ne gjuha shqipe

Пишување by spartacus on Вто Мај 18, 2010 4:22 pm

добро сеа, ако имаш државлјанство не значи дека си припадник на таа нација. ама сепак

spartacus

Број на мислења : 39
Location : Битола
Registration date : 2010-02-07

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Shkrimet rreth anarkizmi ne gjuha shqipe

Пишување by skatanic on Вто Мај 18, 2010 11:15 pm

coek sea nie ne mozeme da praime niso .... ako zivees na taa zemja togas ti si pripadnik na taa zemja znaci takov si i ti si takov tip bla bla... jbg
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Shkrimet rreth anarkizmi ne gjuha shqipe

Пишување by spartacus on Вто Мај 18, 2010 11:20 pm

ова саркастично ти беше или??

spartacus

Број на мислења : 39
Location : Битола
Registration date : 2010-02-07

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Shkrimet rreth anarkizmi ne gjuha shqipe

Пишување by skatanic on Сре Мај 19, 2010 11:23 pm

ne nikako tuku ..... so znm tie raboti premn glupi mi se ..... za da se dokazes deka zivees vo taa zemja moras da vadis drzavjanstvo neli e malce glupo??? ti vekje zivees tamu koj znae kolku god i ti doagja nekoj kopil i ti vika dokazi mi deka zivees tuka i ke ti dadam da se zapises na faks ili ne znm so da prais drugo neso ..... zs? ic ne mi e jasno ..... a i drugo ja isto taka mislam deka toa ne znaci ako imas drzavjanstvo od nekoja zemja deka ti si od taa nacija tuku nema ni veze ....
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Shkrimet rreth anarkizmi ne gjuha shqipe

Пишување by evolutionary on Чет Jул 01, 2010 7:55 pm

Najvaznoto nesto sto nacionalizmot saka da go napravi e toa da se custuvas kako gord pripadnik na odredena nacija dokolku ne go ispolni toj islov ostanuvaat samo formalnostite , negiranjeto na nacionalnost e licno pravo .
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Shkrimet rreth anarkizmi ne gjuha shqipe

Пишување by mars_3 on Пон Сеп 27, 2010 12:31 pm

Айде сега стига сте се карале - не националност, народност е правилното название. Национализмот е изобретение на Кралят Слънце Луи XIV последвалите го изроди от всички държави! Виж един народ е друго, защото един и същ народ може да същоствува в няколко отделни държави, или няколко народа в една държава(или федерация на народите ;-)), примери си намерете сами! Ей вместо да си причате "Како да се свържем со лугето?" се скарахте за прости неща Shocked !
avatar
mars_3

Број на мислења : 12
Location : У Бугарско
Registration date : 2008-10-02

Преглед на профилот на членот http://ikonomov.a-bg.net/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Shkrimet rreth anarkizmi ne gjuha shqipe

Пишување by Pandonetti on Пет Окт 08, 2010 1:38 am

Za nacionalizmot ne treba ni da se razgovara. Treba sasmo da bideme svesni deka e vestacka tvorba za koristenje na siromasnite i neuki klasi da rabotat vo interes na vladejacite i bogatite, Trba da bideme svesni za gluposta na lugjeto koi se palat na nacionalizam, da ne im go kazuvame toa vo faca i da gi koristime so nivnata tula po nivna glava - nacionalnosta se duri ne svatat vo kakva zabluda se. Sto se veli da naucat od sopstvenata glupost. Inaku tuka ne treba da se spomnuvaat nacii i narodnosti i taka site sto sme tuka gi nemame tie karakteristiki Razz
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Shkrimet rreth anarkizmi ne gjuha shqipe

Пишување by Anarchist on Саб Окт 09, 2010 11:38 pm

Pandonetti напиша:Za nacionalizmot ne treba ni da se razgovara. Treba sasmo da bideme svesni deka e vestacka tvorba za koristenje na siromasnite i neuki klasi da rabotat vo interes na vladejacite i bogatite, Trba da bideme svesni za gluposta na lugjeto koi se palat na nacionalizam, da ne im go kazuvame toa vo faca i da gi koristime so nivnata tula po nivna glava - nacionalnosta se duri ne svatat vo kakva zabluda se. Sto se veli da naucat od sopstvenata glupost. Inaku tuka ne treba da se spomnuvaat nacii i narodnosti i taka site sto sme tuka gi nemame tie karakteristiki Razz

Интересно размислување. И со еден другар додека разговаравме уствари дојдовме до сличен заклучок. Со самото уважување на национализмот со разговарање за него со националисти, ние (антинационалистите) си одмагаме во работата. Но важно е човек да знае, да учи за него пошто така ќе може да се поткопа полесно, да се разводни. Еден начин е да се покаже неговото вистинско лице, а тоа се прави со социјалните проблеми на луѓето. Кога ќе ги стават на кантар, доколку се искрени луѓе ќе увидат кои проблеми имаат поголем приоритет.

Сите нации, се халуцинации!
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Shkrimet rreth anarkizmi ne gjuha shqipe

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот