Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Улогата на синдикатите во заштитата на работничките права

Go down

Улогата на синдикатите во заштитата на работничките права

Пишување by Admin on Нед Апр 25, 2010 5:07 pm

Понеделник, утре, 26.04.2010 во 19:00 во Дом на АРМ

ЈАВНА ТРИБИНАДали македонските синдикати си ја вршат својата обврска да ги заштитат правата на работниците? Кои се причините поради кои македонските синдикати недоволно ги штатат работничките права? Дали само тие се виновни што состојбата со работничките права е таква каква што е? Што да се преземе за да се подобри состојбата?

Ова се некои од прашањата кои ќе бидат продискутирани на оваа трибина, која е замислена како форум на кој активистите и синдикалците ќе разменат идеи.

Еден од воведничарите ќе биде Димитрис Цукалас, поранешен претседател на Синдикатот на банкарските работници на Грција, кој ќе се осврне на улогата на грчките синдикати во заштитата на работничките права во Грција и на тековната состојба со економската криза во Грција.

Останати воведничари се:
Пеце Груевски, од Сојузот на синдикатите на Македонија и
Здравко Савески, од Движењето за социјална правда - Ленка.

Oрганизатор на оваа трибина e Движењето за социјална правда - Ленка, со финансиска поддршка од Фондацијата „Роза Луксембург“.

https://www.facebook.com/event.php?eid=115797291775626Admin
Admin

Број на мислења : 34
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: Улогата на синдикатите во заштитата на работничките права

Пишување by netocka on Чет Апр 29, 2010 8:29 am

I, kako bese?

netocka

Број на мислења : 95
Registration date : 2008-09-18

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот