Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Флешмоб и мирен собир

Go down

Флешмоб и мирен собир

Пишување by Anarchist on Чет Мар 18, 2010 4:46 pm

Мирен собир за повлекување на македонските војници од Авганистан

На хуманитарна помош се возвраќа со хуманитарна помош!


Во сабота, 20 март, со почеток во 13.00 часот, пред Универзалната сала во Скопје Движењето за социјална правда – Ленка ќе организира мирен собир за повлекување на македонските војници од Авганистан. На собирот ќе биде симулирана сцена на која цивили загинуваат при недоволно внимателно бомбардирање од страна на „мировните“ сили предводени од НАТО – пречеста реалност денес во Авганистан.

Авганистан беше една од земјите, кои по земјотресот во Скопје во 1963 година, донираа средства со кои беше изградена Универзалната сала. Денес, кога Македонија е потребно да возврати за помошта, наместо хуманитарна, културна, социјална, образовна помош, Македонија испраќа војници, кои таму не се во мировна мисија, туку се една од завојуваните страни.

Отпочнувањето војна во Авганистан (и во Ирак исто така) на државите предводени од САД не може да се подведе под категоријата мировна мисија, бидејќи мировните мисии не значат отпочнување војни, туку воспоставување мир по избувнат конфликт, не значат да се биде една од страните на конфликтот, туку неутрално раздвојување на страните на конфликтот. И во Авганистан и во Ирак „мировниците“ и ја почнаа војната и се една од завојуваните страни.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Флешмоб и мирен собир

Пишување by Rastapunk on Саб Мар 20, 2010 8:01 pm

Anarchist напиша:На собирот ќе биде симулирана сцена на која цивили загинуваат при недоволно внимателно бомбардирање од страна на „мировните“ сили предводени од НАТО – пречеста реалност денес во Авганистан.

Супер демонстрирано, добра беше стварно... Привлековте доста внимание и добро го изглумивте само криво ми е што имаше малку луѓе, иако мислев дека ќе дојдат многу... Ама тоа е тоа... :/
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Флешмоб и мирен собир

Пишување by skatanic on Пон Мар 22, 2010 5:50 pm

ja ne bev... ne bev ... deka mislev tie otisle u avganistan so nivna licna odluka... tie vise is odlucile da idat tamu i da "se vojuvaat" a koj znae so praat tamu osven voeni treninzi ..... epa jbg
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Флешмоб и мирен собир

Пишување by Anarchist on Вто Мар 23, 2010 2:48 pm

avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Флешмоб и мирен собир

Пишување by Anarchist on Вто Мар 23, 2010 2:52 pm

skatanic напиша:ja ne bev... ne bev ... deka mislev tie otisle u avganistan so nivna licna odluka... tie vise is odlucile da idat tamu i da "se vojuvaat" a koj znae so praat tamu osven voeni treninzi ..... epa jbg
Сето тоа држи. НО тие отишле со парите од народот, кој 99% посто не сакаат војни ниту пак тие пари од народот(буџетот) да бидат употребени за такви цели.
Затоа беше одржано со парола како што можеш да видиш погоре на видеото дека наместо војска да се испрати хуманитарна помош. А и локацијата е одбрана пред универзална сала бидејќи универзална има спомен плоча на која пишува дека една од земјите(прва по азбучен ред) е Авганистан која помогнала за изградбата на Скопје после земјотресот од 63-та.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Флешмоб и мирен собир

Пишување by Rastapunk on Вто Мар 23, 2010 4:32 pm

А, бе... Треба вака да сецка и да е кратено? Извинете вака, ама чудно делува искрено... Или ради тоа се вика „DEMO AF H 264 LAN“? Инаку, добра слика вади камерава, и уште еднаш ќе кажам: супер глума, или како сакаш наречи го Smile
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Флешмоб и мирен собир

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот