Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Порнографија

Go down

Порнографија Empty Порнографија

Пишување by M-1 on Сре Фед 10, 2010 5:02 pm

Убаво би било да продискутираме за анархистичкиот аспект на гледање на порнографијата и порнографската индустрија во денешни услови. Мое мислење е дека цензурата во мејнстримот на уметноста како директна последица ја има појавата на порнографската индустрија во која вработените се чисти сексуални робови, а продуктите изолирачки, заглупувачки и несодржајни. Што мислите вие?
M-1
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Порнографија Empty Re: Порнографија

Пишување by spartacus on Сре Фед 10, 2010 8:28 pm

продуктите шо се изолирачки се изолирачки, поприлично се заглупувачки и крајно несодржајни ама шо се интересни интересни се
avatar
spartacus

Број на мислења : 39
Location : Битола
Registration date : 2010-02-07

Вратете се на почетокот Go down

Порнографија Empty Re: Порнографија

Пишување by skatanic on Чет Фед 11, 2010 2:26 am

SLUSAJ .... pornografija... :/ ... gledaat samo glupavi lugje megju koj so bev i ja Very Happy ... mislam edno vreme gleav pa posle nekoe vreme vise svativ (od koga gleav kako zena ja ebat 5 maski be paaaa) deka tie se ko robovi na nekojsi direktori ama nie niso ne mozeme da kazeme za niv... se dodeka taa zena so se e.. so nekojsi stranci so ne gi znae i prv pat gi glea ako taaa se soglasua za takvo neso ja ne mozam ni zbor da i kazam .... ama najdobar primer e pamela anderson ... eve devojkata valjda imala pornografski klipcinja toa ne znm ali edinstveno neso so znm za nea e deka e erotska akterka a najdobar pr vikam zatoasto taa sega e omazena i ima deca i na niv ne im pustala da gledaat pronografski raboti se znae mali se seuste decata ama nivnite drugari od skolo im kazale se za majka im ... i sea taa napraila ama nejzinite deca ke nastradaat ... taka da pornografija ke postoi se dodeka postojat vakvi zeni ... neinformirani i zedni po slava.... toa e moeto mislenje Smile
skatanic
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Вратете се на почетокот Go down

Порнографија Empty Re: Порнографија

Пишување by M-1 on Чет Фед 11, 2010 3:09 am

Моето мислење не е дека порнографската индустрија ќе постои се додека има такви жени. Тие такви жени сигурно не глумат во порно филмови поради тоа што така им текнало туку поради тоа што животните услови ги натерале. Нпр, зошто најславните порнографски актерки во Европа се токму од најсиромашните земји во неа, како што се Унгарија, Романија, Чешка, Словачка? Во ред, денес тие земји не се толку сиромашни како што беше за време на советскиот империјализам, но таа состојба си има своја гравитација. Сметам дека оваа индустрија ќе цвета се додека постои капитализмот.
M-1
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Порнографија Empty Re: Порнографија

Пишување by Секс Објект on Вто Фед 16, 2010 12:52 pm

M-1 напиша:Сметам дека оваа индустрија ќе цвета се додека постои капитализмот.

Точно! Да живеат капитализмот и дркачите!
Секс Објект
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 32
Registration date : 2008-01-05

Вратете се на почетокот Go down

Порнографија Empty Re: Порнографија

Пишување by Anarchist on Вто Фед 16, 2010 9:31 pm

Секс Објект напиша:
M-1 напиша:Сметам дека оваа индустрија ќе цвета се додека постои капитализмот.

Точно! Да живеат капитализмот и дркачите!
Drkacite i drkackite se samo sporeden efekt od celata prikazna. Da sekako mora da go vmesame i kapitalizmot bideki spored nego: se' treba da bide komoditet. No tuka ima uloga toa sto i m-1 go kaza za cenzurata.... Mislam namesto da ima obidi za da ima predmeti kako seksualno obrazovanie, denes kaj nas imame obidi da vovedat INDOKTRINACIJA NA MALITE DECA VO DVE RELIGII, predmet koj tie go narekuvaat so poinakvi i nesoodvetni zborovi. Tuka se i roditelite itn... Bitno e deka ima povekje faktori za cutanjeto na pornografijata sto pak gi povlekuva trgovijata so lugje, sto pak povlekuva i mngou drugi zaebani raboti.
Anarchist
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Порнографија Empty Re: Порнографија

Пишување by Секс Објект on Вто Фед 16, 2010 10:59 pm

Sporeden efekt? A za kogo e togas pornografijata? Za tie sto ja gledaat mozebi...
Секс Објект
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 32
Registration date : 2008-01-05

Вратете се на почетокот Go down

Порнографија Empty Re: Порнографија

Пишување by Anarchist on Чет Фед 18, 2010 11:33 am

Секс Објект напиша:Sporeden efekt? A za kogo e togas pornografijata? Za tie sto ja gledaat mozebi...
Да, ама тие се само колатерална штета според мене.... Порнографската индустрија само ги има искористено потиснатите желби, мисли, чувства ватевер... на луѓето. Тие се и биле потиснати дека родителите, образовниот систем итн... не учествува во такво образование на луѓето.

Мислам дека заедно гледавме еден документарец за порнографијата само не ми текнува како се викаше. Ако ти текне, те замолувам прати линк cyclops
Anarchist
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Порнографија Empty Re: Порнографија

Пишување by Секс Објект on Чет Фед 18, 2010 12:16 pm

Да, некој би направил се, само за да дојде до профит, да ја задоволи потребата на болниот и перверзен ум на потрошувачот, при тоа вклучувајќи не само жени, туку и деца, животни итн.
Филмот се викаше „Price of pleasure“ и баш и во него се зборуваше за тоа како се повеќе луѓето се палат на вршење тортура врз жената и ти текнува кои слики ги видовме? Значи, што ќе побараат војаерите (противете се колку сакате, факт е), тоа и ќе им се даде. Автоматски, со гледањето порно филмови, се поддржува целата таа грозотија и тортура која се врши на луѓе, животни, деца.

Инаку филмот го симнав од onebigtorrent.org, еве каде може да го најдете, како и уште некои работи во врска со порнографијата

http://onebigtorrent.org/search.php?realsearch=1&search=pornography&cat=0&orderby=0&ordertype=DESC&dead=ok
Секс Објект
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 32
Registration date : 2008-01-05

Вратете се на почетокот Go down

Порнографија Empty Re: Порнографија

Пишување by M-1 on Пет Фед 19, 2010 6:48 am

Еден од начините да се сопре цутот на овој капиталистички тумор е сексуалната револуција. Убеден сум дека главните конзумери на оваа индустрија се сексуално осуетени личности чив што број расте заедно со јакнењето на системот во кој живееме. Без ослободување на либидото во облик на слободна љубов ние фактички ќе дозволиме најголемиот ужиток на човекот да биде осакатен и претворен во најголемо страдање.
M-1
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Порнографија Empty Re: Порнографија

Пишување by Deneb on Чет Фед 03, 2011 1:09 am

skatanic напиша:SLUSAJ .... pornografija... :/ ... gledaat samo glupavi lugje megju koj so bev i ja Very Happy ... mislam edno vreme gleav pa posle nekoe vreme vise svativ (od koga gleav kako zena ja ebat 5 maski be paaaa) deka tie se ko robovi na nekojsi direktori ama nie niso ne mozeme da kazeme za niv... se dodeka taa zena so se e.. so nekojsi stranci so ne gi znae i prv pat gi glea ako taaa se soglasua za takvo neso ja ne mozam ni zbor da i kazam .... ama najdobar primer e pamela anderson ... eve devojkata valjda imala pornografski klipcinja toa ne znm ali edinstveno neso so znm za nea e deka e erotska akterka a najdobar pr vikam zatoasto taa sega e omazena i ima deca i na niv ne im pustala da gledaat pronografski raboti se znae mali se seuste decata ama nivnite drugari od skolo im kazale se za majka im ... i sea taa napraila ama nejzinite deca ke nastradaat ... taka da pornografija ke postoi se dodeka postojat vakvi zeni ... neinformirani i zedni po slava.... toa e moeto mislenje Smile

Најголемиот дел од тие жени го прават тоа од задоволство, верувај (Некоја од Playboy актерките да не сте чули да се жали?). Барем кога се работи за професионални порно филмови. Аматерските е нешто друго. Чекор понапред во легална смисла од тоа жената да биде проститутка, и обично подобро платена. Кога би бирал помеѓу поголемо и помало зло, сепак би ја одбрал порнографијата, бидејќи таму жената може колку толку да бира со кој, како, колку, и на кој начин ќе го има сексот. Секако, нејзините желби не секогаш ќе и донесат голема пара, ама сепак се платени подобро.

Сега кое е задоволството кое жената го добива од тоа да биде пукана од петорица, или тие петорица од тоа да пукаат една жена (некако премногу пениси и машки задници во видик за нешто што важи за straight порничи) јас не го разбирам. Можеби бидејќи и не гледам многу такви порничи, навикнат сум на друг тип порна Very Happy .

Да, гледам порно филмови, чисто за забава, релаксација и трошење набилдана сексуална енергија која не можеш да ја исфрлиш преку спорт и рекреација, или било каква друга активност освен очигледната Very Happy. Сега да, вистинското нешто е 1000 пати подобро од гледање порно, и секогaш ќе биде, но сепак, не секој има пристап до секс баш кога ќе му текне. Обично го добивам редовно, но сeпак, потреби се потреби, и се случува некоја ноќ да останеш пред компјутер и дa потрошиш малку време на тоа Razz
Deneb
Deneb

Број на мислења : 5
Registration date : 2011-02-02

Вратете се на почетокот Go down

Порнографија Empty Re: Порнографија

Пишување by Драге Земјотрес on Саб Фед 05, 2011 4:04 am

Не ме чуди тоа што луѓето имаат грозоморен и бизарен фетиш (зоофилија, насилно садо-мазо, некрофилија), туку што Порно Индустријата ја нарекуваат уметност. :O
Драге Земјотрес
Драге Земјотрес

Број на мислења : 31
Age : 25
Location : Куманово
Registration date : 2010-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Порнографија Empty Re: Порнографија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот