Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Хаким Беј педофил

Go down

Хаким Беј педофил

Пишување by Anarchist on Сре Јан 20, 2010 1:47 am

Наидов на многу интересен текст во врска со Хаким Беј(бегот).

http://libcom.org/library/leaving-out-ugly-part-hakim-bey

Во него авторот алудира на тоа дека хаким е педофил.
Интересен текст. Нема да започнам поопширно да разговарам на оваа тема, ќе го сторам тоа кога ќе имам повеќе време, но навистина би сакал да добијам реакција од некој фан на бегот.

Инаку Хаким Беј е автор на книгата Привремена автономна зона која мислам дека е преведена на македонски јазик.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хаким Беј педофил

Пишување by M-1 on Нед Јан 31, 2010 8:18 am

Као што разбрав, тој го користи анархизмот за да ја оправда педофилијата. Се надевам сепак дека не се дружел со претерано млади момчиња.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хаким Беј педофил

Пишување by Fennecus Zerda on Вто Фед 02, 2010 2:47 am

M-1 напиша:Као што разбрав, тој го користи анархизмот за да ја оправда педофилијата. Се надевам сепак дека не се дружел со претерано млади момчиња.

PRETERANO MLADI????!!!!!!!!!!!

Koja e tvojata godisna vozrast sto bi bila granica posle koja ne bi se smetal za seksualno maltretiran/"a"?

HAHAHAHAHAHA! A Noam Chomski??? Sigurno go koristel anarhizmot za da ja opravda svojata seksualna orientacija?! PFFFfffffffhahahahahahahaha!
avatar
Fennecus Zerda

Број на мислења : 36
Registration date : 2010-02-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хаким Беј педофил

Пишување by Anarchist on Сре Фед 03, 2010 12:44 am

Fennecus Zerda напиша:
M-1 напиша:Као што разбрав, тој го користи анархизмот за да ја оправда педофилијата. Се надевам сепак дека не се дружел со претерано млади момчиња.

PRETERANO MLADI????!!!!!!!!!!!

Koja e tvojata godisna vozrast sto bi bila granica posle koja ne bi se smetal za seksualno maltretiran/"a"?

HAHAHAHAHAHA! A Noam Chomski??? Sigurno go koristel anarhizmot za da ja opravda svojata seksualna orientacija?! PFFFfffffffhahahahahahahaha!
Што е со Ноам Чомски, и што е со неговата сексуална ориентација, а и каква врска има истата?
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хаким Беј педофил

Пишување by Fennecus Zerda on Сре Фед 03, 2010 12:57 am

Што е со Ноам Чомски, и што е со неговата сексуална ориентација, а и каква врска има истата?[/quote]

Kako anarhist, bi trebalo da si informiran deka e homoseksualec.
avatar
Fennecus Zerda

Број на мислења : 36
Registration date : 2010-02-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хаким Беј педофил

Пишување by Anarchist on Сре Фед 03, 2010 1:01 am

Fennecus Zerda напиша:Што е со Ноам Чомски, и што е со неговата сексуална ориентација, а и каква врска има истата?

Kako anarhist, bi trebalo da si informiran deka e homoseksualec.[/quote]

Како анархист, мене не ме интересира сексуалната определба на било кој, инаку Ноам е женет човек со деца, секако тоа не мора да значи нешто за сексуалната определба не некој човек. Но поентата е токму таа, без разлика каква опредлба сексуална има човек, се гледаат неговите или нејзините дела, тоа е најважно.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хаким Беј педофил

Пишување by Fennecus Zerda on Сре Фед 03, 2010 2:03 am

[/quote]Kaко анархист, мене не ме интересира сексуалната определба на било кој, инаку Ноам е женет човек со деца, секако тоа не мора да значи нешто за сексуалната определба не некој човек. Но поентата е токму таа, без разлика каква опредлба сексуална има човек, се гледаат неговите или нејзините дела, тоа е најважно.[/quote]

Ako ne se lazam se postavi prasanjeto za Hakim Bej dali go koristel anarhizmot za da ja opravda svojata seksualna perverzija. Napraviv samo paralela so Comski. Se prasuvam uste kolku degenerici ima megu anarhistickive ideolozi?! scratch
avatar
Fennecus Zerda

Број на мислења : 36
Registration date : 2010-02-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хаким Беј педофил

Пишување by Anarchist on Сре Фед 03, 2010 2:28 am

Fennecus Zerda напиша: Ako ne se lazam se postavi prasanjeto za Hakim Bej dali go koristel anarhizmot za da ja opravda svojata seksualna perverzija. Napraviv samo paralela so Comski. Se prasuvam uste kolku degenerici ima megu anarhistickive ideolozi?! scratch
Едно е да се биде педофил, а друго е да се има било каква сексуална ориентација.
Повторно ќе кажам човек не може да се суди по тоа што е, туку по тоа што тој прави, една од нашите главни разудувања кога разгледуваме одредени прашања.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хаким Беј педофил

Пишување by M-1 on Сре Фед 03, 2010 3:35 am

Се надевам дека не злоставувал 12 годишни деца, друго е да биде со 17 годишни. Има разлика. Тие на 17 години ќе сносат поголеми последици, не ми е за него, за децата ми е. Инаку и педофилијата на Хаким беј е сеуште шпекулација, нема сигурни и проверени информации за било што. Иако него само мал број анархисти го сметаат за дел од движението, сите се согласуваат дека не се работи за теоретичар како што тресна празнава фашистичка лушпа.

А ова за хомосексуалноста на Чомски е измислица. Но и да беше вистина никој од анархистите не би му замерил на тоа. Сексуалноста на луѓето е приватна работа и нивен личен избор. Тука нема место за хомофобија.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хаким Беј педофил

Пишување by Fennecus Zerda on Сре Фед 03, 2010 6:28 am

Едно е да се биде педофил, а друго е да се има било каква сексуална ориентација.
Повторно ќе кажам човек не може да се суди по тоа што е, туку по тоа што тој прави, една од нашите главни разудувања кога разгледуваме одредени прашања.


Verojatno ke mora ovde da razgranicime prvin sto e seksualna orientacija... Vo sociopsiholoska smisla, ovoj termin "seksualna orientacija" se definira kako seksualna devijacija. Terminot seksualna orientacija e voveden podocna od socijalnite inzinjeri za da ja zamenat negativnata konotacija na zborot "devijacija". So toa se otvora pat devijantnosta da se svaka kako normalna opstestvena pojava. Ovoj kurs na rabotite e isto taka zadrzan i so voveduvanje na raznorazni opstestveni zakoni koi imaat za cel da gi zastitat takanarecenive covekovi prava i pravoto na izbor i samoopredeluvanje. (Nesto totalno apsurdno. Kakvi se tie prava koi nekoj treba da gi zastiti so zakon? Dali nekoj ni gi dal tie prava, pa ni gi odzel, pa sega morame da gi stitime so zakoni?). Fakt e deka, devijantnoto odnesuvanje na poedinec vo grupata se smeta za nenormalno. Od tuka proizleguvaat i site socioloski i psiholoski istrazuvanja za ovaa pojava koja seuste vo medicinata se tretira kako bolest. Fakt e deka, ako prirodata sozdala edinka koja e devijantna, (kako na pr. homoseksualec) taa ima nacin za da se zastiti od ponatamosna nejzina deevolucija. Homoseksualecot, (zboruvam ako takov go sozdala prirodata a ne opstestvoto) so ovaa svoja "seksualna opredelenost" e ogranicen vo razmnozuvanjeto. Maz i maz ili zena i zena ne mozat da imaat potomstvo. I toa e eden od nacinite na koi prirodata gi poprava svoite greski. Spored toa, ako nekoj se rodil kako homoseksualec toj ke bide tretiran i od prirodata i od opstestvoto kako bolna licnost. I nego samata priroda na nekoj nacin mu go skratila "pravoto" da se razmnozuva. (Tuka uste samo treba da se dokaze dali homoseksualnosta e nasleden faktor).

Spored ova, prasuvam... Sto e pedofilija a sto "seksualna opredelenost"? I pedofilijata za nekoj e seksualna orientacija a se tretira kako seksualna devijacija odnosno bolest.

Zaklucok od ova mi e samo uste eden dokaz deka sekoja seksualna orientacija razlicna od heteroseksualnosta e bolest! Ili, da se bide pedofil i da se ima poinakva seksualna orientacija od normalnata e edno te isto samo razlicno se manifestira.

E sega uste samo nesto kratko okolu sudenjeto koe go spomna. Imeno, site raboti koi gi pravi covekot se odredeni vo samata negova priroda. Vo vrska so ova napisav eden post vo koj objasniv deka beliot covek e tvorecot i nosacot na civilizacijata na ovaa planeta. Negovata priroda go napravila da ja sozdade ovaa civilizacija niz vekovite, go nadarila so intelekt, sila i istrazuvacki duh.
Taka da ako cenis po toa sto nekoj covek pravi togas imame slicni pogledi Wink

AVE!
avatar
Fennecus Zerda

Број на мислења : 36
Registration date : 2010-02-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хаким Беј педофил

Пишување by Fennecus Zerda on Сре Фед 03, 2010 6:38 am

Иако него само мал број анархисти го сметаат за дел од движението, сите се согласуваат дека не се работи за теоретичар како што тресна празнава фашистичка лушпа.

PORAKA DO ADMINISTRATOROT:

Mislam deka od tvoja strana bese kazano deka nikoj nema da bide baniran se dodeka kulturno razgovara, ili se lazam? Evil or Very Mad Tekstov pogore e direktna navreda i smetam deka e potrebno da si stois na zborot!!! Jas nikogo ne navrediv i kako sto gledas kulturno diskutiram. Baram ovoj doticniov da bide sankcioniran ili javno da se izvini na forumov za navredata! Evil or Very Mad Vo sprotivno ke vozvratam so ista mera!

А ова за хомосексуалноста на Чомски е измислица


Mozes da mislis sto sakas... Tvoe e dali ke se informiras podobro ili ke ostanes so svoite dogmi!

I isto taka rasprasaj se kaj poucenite sto e Fasizam a sto Nacionalsocijalizam za da ne treses vakvi gluposti i se da pikas vo ist kos!
avatar
Fennecus Zerda

Број на мислења : 36
Registration date : 2010-02-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хаким Беј педофил

Пишување by M-1 on Сре Фед 03, 2010 7:30 am

1. Најпрвин анархистичките идеолози ти ги нарече дегенерици. Доколку најеминентните анархисти за тебе се дегенерици, какво ли мислење имаш за нас? Доколку го повлечеш тој збор и јас ќе го повлечам мојот.

2. За хомосексуалноста на Чомски не даде никаков извор со кој би можел да го поткрепиш своето тврдење.

3. Хомосексуалноста во медицината одамна не се смета за болест, ниту пак за девијација. Се смета за сексуална определба. Тоа што некој сака својот живот да го проведе со личности од ист пол не значи дека е стерилен и дека не може да има деца.

4. Педофилијата јас ја сметам за акт на злоставување на децата. Психологијата на починителот на тоа злоставување е многу покомплексен и послоевит проблем. Имено, сексуален однос со личности кои сеуште не се психосоцијално или пак психосексуално развиени може да предизвика сериозни трауми и пореметувања кај децата.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хаким Беј педофил

Пишување by Fennecus Zerda on Сре Фед 03, 2010 3:34 pm

[quote]
M-1 напиша:1. Најпрвин анархистичките идеолози ти ги нарече дегенерици. Доколку најеминентните анархисти за тебе се дегенерици, какво ли мислење имаш за нас? Доколку го повлечеш тој збор и јас ќе го повлечам мојот.

Jas zboruvav za anarhistickite ideolozi koi SE seksualno devijantni licnosti (toa bese temata, neli?), a ne navrediv nikogo licno, najmalku tebe. Seuste stojam na toa deka treba da se izvinis!

2. За хомосексуалноста на Чомски не даде никаков извор со кој би можел да го поткрепиш своето тврдење.
Sigurno ima nekade na internet, ne bi se zamarl da baram, inaku toa go znam od licni razgovori na taa tema so anarhistite vo mojov grad.

3. Хомосексуалноста во медицината одамна не се смета за болест, ниту пак за девијација.
DA SE SMETA! Konkretno vo medicinata. Ako ne e taka togas ti dokazi!

Се смета за сексуална определба.

Za seksualna opredelba se smeta vo socioloska smisla. Procitaj povtorno sto tocno napisav!

Тоа што некој сака својот живот да го проведе со личности од ист пол не значи дека е стерилен и дека не може да има деца.

Nikade ne rekov takvo nesto deka homoseksualcite se sterilni. Toa e nonsens. Zboruvav za prirodno rodenite homoseksualci i napomnav deka seuste e nedokazano dali homoseksualnosta moze da bide nasleden faktor. Povtorno procitaj sto tocno napisav!
avatar
Fennecus Zerda

Број на мислења : 36
Registration date : 2010-02-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хаким Беј педофил

Пишување by Anarchist on Сре Фед 03, 2010 3:52 pm

Денес има и такви теории каде што се тврди дека повеќето луѓе, околу 70-80% се бисексуалци, околу 10% хетеросекасуалци и 10% хомосексуалци, ако гледаме во однос на сексуалната ориентација. Ова држи бидејќи во скоро сите човечки анализи и статистики, во бил кое поле на човекот, каде се анализира од природен аспект, се добива една нормална крива на распределба. Ако сте правеле IQ тестови и сл. се добова иста крива...Сега разликите во кривите се само во степенот на испакнатоста на кривата и нејзината ширина.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хаким Беј педофил

Пишување by Fennecus Zerda on Сре Фед 03, 2010 4:08 pm

Anarchist напиша:Денес има и такви теории каде што се тврди дека повеќето луѓе, околу 70-80% се бисексуалци, околу 10% хетеросекасуалци и 10% хомосексуалци, ако гледаме во однос на сексуалната ориентација. Ова држи бидејќи во скоро сите човечки анализи и статистики, во бил кое поле на човекот, каде се анализира од природен аспект, се добива една нормална крива на распределба. Ако сте правеле IQ тестови и сл. се добова иста крива...Сега разликите во кривите се само во степенот на испакнатоста на кривата и нејзината ширина.

Teorii denes im kakvi sakas i kolku sakas. Prasanje e kolku od niv i do koja mera se tocni. Ako se zeme predvid kolku se tocni statistickite podatoci... Smile Plus toa tie teorii i statisticki podatoci se relevantni za ovoj kapitalisticki sistem i se sozdadeni da bidat vo negova polza. So drugi zborovi, del od masinerijata za perenje na mozoci.
avatar
Fennecus Zerda

Број на мислења : 36
Registration date : 2010-02-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хаким Беј педофил

Пишување by Anarchist on Сре Фед 03, 2010 4:16 pm

Fennecus Zerda напиша: Teorii denes im kakvi sakas i kolku sakas. Prasanje e kolku od niv i do koja mera se tocni. Ako se zeme predvid kolku se tocni statistickite podatoci... Smile Plus toa tie teorii i statisticki podatoci se relevantni za ovoj kapitalisticki sistem i se sozdadeni da bidat vo negova polza. So drugi zborovi, del od masinerijata za perenje na mozoci.
Една работа со која не се согласувам и со некои мои другари и другарки поврзана со статистиката е дека статистиката сама по себе е инструмент за манипулација.
Не е точно бидејќи статистиката е алатка, исто како што е и лопатата, може да се искористи за во нива и други корисни работи, но и за да се убие човек.
Статистиката е особено од огромно значење за техничките области, но и природните облсати, медицина, биологија итн....

Се согласувам дека денес статистиката е злоупотребена во општествените работи, бидејќи сме во капитализам, а нив им треба манипулација. Не реков дека стојам зад ставот што го пишав во претходниот пост, но бидејќи се работи за човечка особина, природни работи, најчесто може да важи таа распределба.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хаким Беј педофил

Пишување by M-1 on Сре Фед 03, 2010 5:56 pm

1. Се извинувам на Fennecus Zerda поради личната навреда која ја изреков на негова сметка.

2. Во овој линк е содржана информацијата кога на 17 мај 1990 Светската Здравствена Организација ја отстрани хомосексуалноста од листата на ментални болести.

http://www.pinknews.co.uk/news/articles/2005-1496.html
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хаким Беј педофил

Пишување by Fennecus Zerda on Чет Фед 04, 2010 3:28 am

Статистиката е особено од огромно значење за техничките области, но и природните облсати, медицина, биологија итн....

Se soglasuvam so navedenovo, se do slednite "statisticki" podatoci koi najverojatno ke sledat vo vrska so nekakov si grip od prc! Wink

Се согласувам дека денес статистиката е злоупотребена во општествените работи, бидејќи сме во капитализам, а нив им треба манипулација. Не реков дека стојам зад ставот што го пишав во претходниот пост, но бидејќи се работи за човечка особина, природни работи, најчесто може да важи таа распределба.
[/quote]

Jasno.

88!
avatar
Fennecus Zerda

Број на мислења : 36
Registration date : 2010-02-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хаким Беј педофил

Пишување by Fennecus Zerda on Чет Фед 04, 2010 3:38 am

M-1 напиша:1. Се извинувам на Fennecus Zerda поради личната навреда која ја изреков на негова сметка.

Dovolno fer. Izvinuvanjeto se prifaka.

2. Во овој линк е содржана информацијата кога на 17 мај 1990 Светската Здравствена Организација ја отстрани хомосексуалноста од листата на ментални болести.

http://www.pinknews.co.uk/news/articles/2005-1496.html


Smetam deka ne postoi nisto poglupavo od toa koga bilo koj anarhist po ubeduvanje se povikuva na bilo kakvi svetski organizacii (mislam deka se kosi so anarhistickiot stav koj gi otfrla site avtoriteti). Vo prethodniot post pogore spomnav nesto vo vrska so statisticki podatoci i posociv primer za verojatnata sledna epidemija vo svetski razmeri. Kozji grip. Mislam deka site koi se pri zdrav razum denes i razmisluvaat so sopstvena glava im e jasno deka pticjiot i svinskiot grip bea edna golema izmama vo korist na kapitalistickite farmacevtski korporacii. Zemam vo predvid deka site svetski organizacii od takov tip, kako svetska zdravstvena organizacija, OON, UNICEF, OBSE, i sl, bilo da se vladini ili nevladini, fondacii ili raznorazni-ti-rekov-mi-rece organizacii se tvorevina na mracnite sili na zagovor koi imaat za cel da manipuliraat so svetskata populacija na raznorazni nacini, a so toa da dojdat do sto e mozno pogolema mok i profit!
avatar
Fennecus Zerda

Број на мислења : 36
Registration date : 2010-02-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хаким Беј педофил

Пишување by M-1 on Чет Фед 04, 2010 4:40 am

Светската здравствена организација егзистира како агенција при Обединетите нации но таа не се меша, ниту пак врши притисок врз здравствениот систем на било која земја во светот, што значи дека нема авторитарен карактер. Сепак, и да има авторитарен карактер тоа не значи дека анархистите не можат да се користат со нивни податоци. Анархистите и пред 1990 знаеја дека хомосексуалноста не е болест.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хаким Беј педофил

Пишување by Rastapunk on Чет Фед 04, 2010 1:12 pm

Извинете што се мешам, ама не сфаќам што е поентата на муабетов веќе... Тргна од тоа дали е Хаким Беј педофил, па се префрли на тоа дека сите влијателни анархисти се дегени, па помина во расправија што е хомосексуалноста..??? Не сфаќам... :/
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хаким Беј педофил

Пишување by M-1 on Пет Фед 05, 2010 12:30 am

Јас во дискусијава учествувам за да објаснам дека педофилијата е злоставување на малолетни лица и не може да се стави во иста категорија со хомосексуалноста која е секусална определба.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хаким Беј педофил

Пишување by Fennecus Zerda on Пет Фед 05, 2010 1:22 am

M-1 напиша:Светската здравствена организација егзистира како агенција при Обединетите нации но таа не се меша, ниту пак врши притисок врз здравствениот систем на било која земја во светот, што значи дека нема авторитарен карактер. Сепак, и да има авторитарен карактер тоа не значи дека анархистите не можат да се користат со нивни податоци. Анархистите и пред 1990 знаеја дека хомосексуалноста не е болест.

Aha, ok. Togas prifatete gi i ekonomskite podatoci na Svetskata banka i MMF!!!
avatar
Fennecus Zerda

Број на мислења : 36
Registration date : 2010-02-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хаким Беј педофил

Пишување by Fennecus Zerda on Пет Фед 05, 2010 1:24 am

Бојан напиша:Извинете што се мешам, ама не сфаќам што е поентата на муабетов веќе... Тргна од тоа дали е Хаким Беј педофил, па се префрли на тоа дека сите влијателни анархисти се дегени, па помина во расправија што е хомосексуалноста..??? Не сфаќам... :/

Very Happy Se slozuvam. 100% si vo pravo. Tuka neka zavrsi diskusijava.

AVE!
avatar
Fennecus Zerda

Број на мислења : 36
Registration date : 2010-02-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хаким Беј педофил

Пишување by M-1 on Пет Фед 05, 2010 3:35 am

Fennecus Zerda напиша:

Aha, ok. Togas prifatete gi i ekonomskite podatoci na Svetskata banka i MMF!!!

Тоа дали ќе ги прифатам зависи од тоа колку самиот ќе бидам уверен во точноста/неточноста на тие податоци. Како и да е, хомосексуалноста не е болест туку е секусална определба и не може да се става во иста категорија со педофилијата која е акт на злоставување на деца.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хаким Беј педофил

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот