Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

ANTIFA MOSKVA

Go down

ANTIFA MOSKVA

Пишување by Anarchist on Сре Јан 20, 2010 1:40 am

Над 1000 луѓе присуствуваа на антифашистичкитa во акција денес во Москва да го одбележат убиството на Станислав Маркелов и Анастасија Бабурова кои беа убиени на 19 јануари 2009. И покрај забраната, демонстранти маршираа кон Pietrowskim Булевар, каде што на споменикот на Александар Грибоједов учествуваа во анти-фашистичкиот митинг.

Имаше и судири со полицијата, некои беа препепани и лишени од слобода.

Акции во знак за сеќавање на Стас и Анастасија се одржаа и во многу други градови во Русија, како и во други градови низ светот, вклучувајќи во Париз, Хелсинки, Краков и Варшава.avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот