Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Новиот филм на Мајкл Мур

Go down

Новиот филм на Мајкл Мур

Пишување by Anarchist on Нед Дек 27, 2009 12:06 am

Не знам колку од вас сте успеале да го погледнете, ама филмчето е интересно. Секако Мур не е анархист и не го критикува капитализмот толку остро, но сепак неговите аргументи се прилично ок и не се за фрлање.

Но мене лично ми пречи бидејќи насочува кон гласањето како сериозно оружје против корумпираните во државата. Но интересна работа баш во филмот има една сцена каде што дадоа како во конгресот на САД се одби „вадењето“ на банките кои заглавија во гомна. Но некое време подоцна сепак банките си го добија своето.

Она што луѓето кои се нарекуваат анархисти треба да имаат на ум дека не сме веќе во времето на класичните теоретичари на анархизмот, туку веќе корпорациите, групациите, светски банки, меѓународни фондови и триста други форми на моќ се обликуваа низ овие стотина години. Државата како држава е само една форма.

Тоа што не ми се допаѓа е ставот кај некои анархист(к)и, дека одредени теории кои се формираа во самиот анархизам не се валидни и дека треба да се држиме против стариот добар непријател, е па откако ќе го средиме тој проблем ќе успееме да ги променме општествените односи меѓу луѓето.

Тука се јавува и еден параметар кој не само што не смее да се занемари, туку можеби и треба да биде меѓу првите фронтови.

Планетата. Мјуреј Букчин сосема добро објаснува како капитализмот и социјалните проблеми влијаат на природата. Секако тука ќе се јават и некои анархо примитивисти кои ќе сакаат да им баат на коорпорациите да се уништи цивилизацијата, но не гледам никаков ефект од нив се уште.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Новиот филм на Мајкл Мур

Пишување by Anarchist on Нед Дек 27, 2009 12:11 am

By the way филмот се вика Capitalism a love story
и моѓе да го симнете овде, само не сум сигурен за валидноста на торентот, мора да проверите во коментарите дали е ок.

http://isohunt.com/torrents/Capitalism%3A+Love+Story
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Новиот филм на Мајкл Мур

Пишување by M-1 on Сре Дек 30, 2009 2:20 am

Мислам дека во Скопје требаше да биде прикажан на проекциите на еден патувачки филмски фестивал од Анкара. Не знам баш сигурно дали се случи. Веројатно не.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Новиот филм на Мајкл Мур

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот