Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

PROEKCIJA NA FILM

Go down

PROEKCIJA NA FILM

Пишување by Anarchist on Саб Ное 21, 2009 9:09 am

Проекција

Libertarias
(филм за жените во шпанската граѓанска војна, FAI и CNT)

19:00
26ти ноември, четврток
Културен центар CK (ЦеКа) - на семафорите кај владата кај што се, е па одма до продавницата за компјутерски делови.+ првиот број од весникот на Анархистички Фронт (АФ) “Слобода“ + памфлети и индивидуален придонес

за повеќе инфо обрати се на anarhisticki.front(AT).gmail.com
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: PROEKCIJA NA FILM

Пишување by mars_3 on Вто Ное 24, 2009 2:46 pm

Гледал сум го филмот, но със английски субтитри. Сега се пробваме да го преведем на български. Уникален е не вярвах, че капиталистите ще позволят такова нещо по екраните и наистина не съм чувал да се прожектира в комерсиалните кина.
avatar
mars_3

Број на мислења : 12
Location : У Бугарско
Registration date : 2008-10-02

Преглед на профилот на членот http://ikonomov.a-bg.net/

Вратете се на почетокот Go down

Re: PROEKCIJA NA FILM

Пишување by Anarchist on Вто Ное 24, 2009 4:19 pm

mars_3 напиша:Гледал сум го филмот, но със английски субтитри. Сега се пробваме да го преведем на български. Уникален е не вярвах, че капиталистите ще позволят такова нещо по екраните и наистина не съм чувал да се прожектира в комерсиалните кина.
Ако го преведувате од англиски субтитлови на бугарски.. внимавајте на едни не е во ред тајмингот.. времето на титловите со звукот.

Инаку мене ми кажаа дека овој филм е прикажан на телевизија во македонија, и тоа на МТВ1 ако не се лажам.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: PROEKCIJA NA FILM

Пишување by Anarchist on Саб Ное 28, 2009 1:44 pm

На проекцијата имаше педесетина луѓе според моја слободна проценка, тешко беше да се процени, бидејќи просторот беше мал а преполн.

Мислам дека им се допадна фимот на сите, исто според моја проценка.

Се поделија околу 80-ти копии од весникот СЛОБОДА, се делеа памфлети...
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: PROEKCIJA NA FILM

Пишување by skatanic on Пет Дек 18, 2009 12:32 am

a ke se povtori vakvo enso use ednas??? deka mene mn mi se dopadna toa aj use ednas nekoj drug film... za sledniot br na Sloboda
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PROEKCIJA NA FILM

Пишување by Anarchist on Пет Дек 18, 2009 11:46 am

skatanic напиша:a ke se povtori vakvo enso use ednas??? deka mene mn mi se dopadna toa aj use ednas nekoj drug film... za sledniot br na Sloboda

Да, ќе има. Во тек се подготовките за уште една проекција и ново издание на СЛОБОД(А).

Smile

Патем, секоја критика која ја имаш негативна, позитивна, било каква во врска со настаните, весникот и сл.. слободно може да ја кажеш.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: PROEKCIJA NA FILM

Пишување by skatanic on Саб Дек 19, 2009 1:35 am

ej pa super.... epa vaka na pr ako skam i ja neso da pisuam za spisanieto kaj da go pratam tekstot ili neso slicno ili slika.....?
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PROEKCIJA NA FILM

Пишување by Anarchist on Саб Дек 19, 2009 12:53 pm

skatanic напиша:ej pa super.... epa vaka na pr ako skam i ja neso da pisuam za spisanieto kaj da go pratam tekstot ili neso slicno ili slika.....?
Prati mi go mene na mail... ova e mojot mail. Za sledniot broj sto kje iskoci sobravme prilicno materijal, no ako ima mesto kje go ubacime tekstot, slikata sto i da e... ako ne vo sledniot broj.

anarhokomunistgmail.com
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: PROEKCIJA NA FILM

Пишување by skatanic on Саб Дек 19, 2009 1:46 pm

epa super.... togas ke crtam neso deka pojse za toa me biva mesto da pisuam tekst Very Happy
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PROEKCIJA NA FILM

Пишување by skatanic on Саб Јан 30, 2010 4:05 am

abe a ke mozete za noviot broj na sloboda valjda pak ke ima neso proekcija na film epa mozete zeitgeist movie da go najdete pa da go gleadame??? ili ??
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PROEKCIJA NA FILM

Пишување by Anarchist on Саб Јан 30, 2010 1:10 pm

skatanic напиша:abe a ke mozete za noviot broj na sloboda valjda pak ke ima neso proekcija na film epa mozete zeitgeist movie da go najdete pa da go gleadame??? ili ??
Да, планираме да има проекција, но Цајтгајст го имаат скоро сите гледано, не дека не планираме воопшто да го прикажеме, но на ред ни се филмови и документарци кои се помалку познати а доста квалитетни. Башка, сега постои и движење цајтгајст македонија, па може они ќе го проектираат, со што ќе ни заштедат време во организирање барем за еден филм.

Smile
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: PROEKCIJA NA FILM

Пишување by skatanic on Саб Јан 30, 2010 7:58 pm

hmmm pametno
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PROEKCIJA NA FILM

Пишување by mars_3 on Пет Мар 26, 2010 10:08 am

Ето го филма качен в нашия видео портал:
http://video.a-bg.net/2010/03/18/libertarias-film.php
avatar
mars_3

Број на мислења : 12
Location : У Бугарско
Registration date : 2008-10-02

Преглед на профилот на членот http://ikonomov.a-bg.net/

Вратете се на почетокот Go down

Re: PROEKCIJA NA FILM

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот