Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

THE CORPORATION

Go down

THE CORPORATION

Пишување by Anarchist on Пет Мар 07, 2008 4:54 pm

Добро, е ова е филм што треба сите да го гледаат. Трае 3 саати, ама навистина вреди!!! Ги има и на делови на јутјуб ама еве линк до комплетното видео на филмот. Можете да си го гледате онлајн овде:

THE CORPORATION
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: THE CORPORATION

Пишување by Anarchist on Чет Фед 18, 2010 11:44 am

На крајот од филмот го има Мајкл Мур и кажува дека кога го има него на телевизијата нели мејнстрим како си ен ен и сл. тие од нивната страна демек го користат за да има гледаност, дебата и сл. Но тој од неговата страна ги користи за да допре до народот и да ги натера да станат и да направат нешто.. било што. Тие го пуштаат да кажува и да прикажува филмови и сл. но бидеќи мислат дека нема ефект да има неговиот филм на пример. Дали ќе го гледаат новиот Хари потер но или Capitaslim: A Love STory за нив е сеедно, но Мајкл Мур тука гледа поинаку. Тој кажа дека се надева дека луѓето ќе станат од каучот на кој гледаат телевизија и ќе бидат активни ќе учествуваат во политичкиот живот и сл...
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот