Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

MIREN SOBIR

Go down

MIREN SOBIR

Пишување by Anarchist on Пет Окт 30, 2009 11:45 pm

Овој месец се навршуваат 8 години од започнувањето на Војната во Авганистан! На една од завојуваните страни учествуваат и македонски војници. Македонскиот премиер и македонскиот претседател го поддржаа Светскиот марш на мирот во чија Декларација се бара „откажување на владите од користење на војната како средство за решавање на конфликти“ и „неодложно повлекување на освојувачките трупи од окупираните територии.“ Бараме од нив да постапат согласно својата прокламирана поддршка! Докажете дека сте за мир! Повлечете ги војниците од Авганистан!


Затоа во сабота, 31.10.2009 во 17:30h, плоштад Македонија ќе има мирен собир под паролата:

ИТНО ПОВЛЕКУВАЊЕ НА МАКЕДОНСКИТЕ И СИТЕ ДРУГИ СТРАНСКИ ТРУПИ ОД АВГАНИСТАН!

Организатор: Движење за социјална правда - Ленка
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот