Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Za nabavka na anarhisticki knigi?

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by Nomadi82 on Сре Јун 23, 2010 7:07 pm

Anarchist напиша:

http://dwardmac.pitzer.edu/Anarchist_Archives/kropotkin/AM/anarchist_moralitytc.html

Ova se samo mal del od potrebnite tekstovi, ima i celi knigi i delovi od knigi i sl..

Ја имам оваа книга, мислам дека е издадена во Загреб 197/1/2/3, а преводот е на Зоран Ѓинѓиќ Very Happy
avatar
Nomadi82

Број на мислења : 2
Registration date : 2010-06-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by шмугле on Пон Aвг 30, 2010 4:07 am

пишете ми доколку некој од овие текстови е веќе преведен... ако не се да пробаме нешто да направиме pig

http://dwardmac.pitzer.edu/Anarchist_Archives/goldman/aando/emancipation.html

http://dwardmac.pitzer.edu/Anarchist_Archives/goldman/aando/prisons.html

шмугле

Број на мислења : 1
Registration date : 2009-10-01

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by Anarchist on Пет Сеп 03, 2010 7:05 pm

шмугле напиша:пишете ми доколку некој од овие текстови е веќе преведен... ако не се да пробаме нешто да направиме pig

http://dwardmac.pitzer.edu/Anarchist_Archives/goldman/aando/emancipation.html

http://dwardmac.pitzer.edu/Anarchist_Archives/goldman/aando/prisons.html

Mislam deka ne se prevedeni.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by Pandonetti on Пет Мар 25, 2011 11:26 pm

Тука може да се најде многу анархистичка литература. Што и да се прочита од овој сајт нема да се згреши
http://www.marxists.org/makedonski/
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот