Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Za nabavka na anarhisticki knigi?

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by skatanic on Нед Окт 25, 2009 3:27 am

ej lugje sakam da citam anarhistickli knigi no najprvin ako mozete da mi kazete konkretni mesta kaj so mozam da najdam anarhisticki knigi a ako mozete i da mi kazete koja kniga najdobro ja pretstavuva anarhijata... fala odnapred Smile
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by Anarchist on Нед Окт 25, 2009 12:17 pm

Znaci nie imame anarhisticki knigi.. na angliski, srpski, bugarski itn...

Spored mene, od ona sto dosega go imam procitano, najednostavna za citanje i razbiranje e od Aleksandar Berkman: What is Anarchism

Knigata ima i drugi naslovi kako
The ABC of Anarchism
i
What is Communist Anarchism


Kako i da e ja imas na internet ovde:
http://dwardmac.pitzer.edu/anarchist_archives/bright/berkman/comanarchism/whatis_toc.html

No ja imame i nie vo hard copy... vekje isprintana..

Druga dobra e Osnovi na bezvlastieto od Geogi Hadziev, samo sto e na bugarski, se nadevam deka nema da ti bide problem ...

Druga dobra kniga e od Daniel Guerin: Anarchism: From theory to practice

Ima i drugi, no tie gi nemam citano pa ne mozam da kazam pokonkretno
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by Anarchist on Нед Окт 25, 2009 3:09 pm

Inaku za nabavka na anarhisticki knigi ne znam takvo mesto... Ali ovie sto gi iame, se na raspolaganje za sekoj/a sto saka da cita

http://anarhija.macedonianforum.net/html-h9.htm
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by skatanic on Нед Окт 25, 2009 10:00 pm

fala za informacii a inace : sunny sunny sunny

naku za nabavka na anarhisticki knigi ne znam takvo mesto... Ali ovie sto gi iame, se na raspolaganje za sekoj/a sto saka da cita

http://anarhija.macedonianforum.net/html-h9.htm


mozaty da se simnat ovie ili ne.. ili se samo knigi koi mozat da mi pomognat za da ja razberam anarhijata podobro...? Question Question
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by Anarchist on Пет Ное 13, 2009 6:03 pm

Ne mozat da se simnat bidejki se ispecateni vistinski knigi so korici Smile

Inaku da mozat mnogu da ti se najdat za razbiranje na anarhizmot i anarhijata.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by Rastapunk on Саб Дек 12, 2009 1:48 pm

Офф... Многу доминираат книгиве на соседниве јазици, а на наш ни една :S Малце ми е заебано да читам на странски јазик... Т.е. ептен споро читам, инаку за читање - се чита. Дај ако не некако да ги преведеме, зошто нашиве издавачки куќи и не се залагаат баш за преведување на вакви имиња :С
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by Anarchist on Саб Дек 12, 2009 6:35 pm

E na makdeonski nema mnogu literatura. Treba da se prevedat mnogu raboti, no toa se' zavisi od nas. Nekolku lugje od AF rabotime na prevodi.. sporo odi, no sepak se raboti.
A za izdavackite kukji tie izdavaat toa sto se prodava...

Ako si zainteresiran za prevod kazi i za koe delo si zainteresiran za po nekoj slucajnost da ne se poklopime. Inaku site se dobredojdeni da preveduvaat i da gi isparatat ovde tekstovite, a tie ke gi zakacime online.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by Rastapunk on Саб Дек 12, 2009 7:22 pm

Сакам да ја разгледам оваа што ја спомна за основите на Анархијата, сакам да видам како размислува типчето, а башка викаш дека е досто добро објаснето и сето тоа, ама добро, на англиски и не е тешко за читање... Од сите јазици што ги наброја најзаебано ми делува дека е на бугарски, зошто еднаш ко дете пробав да читам еден дел на Хари Потер што излезе некој месец дена пред нашиот и не ми одеше, хаха... ама не знам, само лупетам, така ми делува... А за дело, ко дело конкретно не можам да кажам точно, зошто име не значи ништо... Ако можеш да препорачаш нешто, топ!Smile
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by Anarchist on Нед Дек 13, 2009 7:07 pm

Sekako mozam da preporacam.
Ako mozes i sakas eve prevedi go ovoj tekst i toa kako e potreben.

http://dwardmac.pitzer.edu/Anarchist_Archives/malatesta/MalatestaATAC.html
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by Rastapunk on Нед Дек 13, 2009 7:40 pm

Ај ќе се потрудам да го преведам што поскоро, али не можам да гарантирам за точно колку време ќе бидам готов, пошто долгичок е текстов :/ Претпоставувам за 5 - 6 дена дека би требало да го завршам. Ако има некои срања што стварно не можам да ги преведам, или од кога ќе ги преведам да не сум сигурен дека се така, ќе ги болдирам, за кога ќе ти ги пратам да ги разгледаш и да видиш дали можеш да ги средиш. Поздрав!
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by skatanic on Чет Дек 17, 2009 8:17 pm

wow... dobri tekstoi... ali ja ne mozam da prevedam malce me mrzi Very Happy
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by Anarchist on Пет Дек 18, 2009 11:54 am

skatanic напиша:wow... dobri tekstoi... ali ja ne mozam da prevedam malce me mrzi Very Happy
Па никој не те тера со сила Wink
Убавината е во тоа што ти можеш да допринесеш за движењето и идејата, на начин на кој тебе ти одговара.

Ако не преведуваш, тогаш можеби пишуваш, можеби чкрташ графити, можеби правиш музика, можеби им правиш муабет на друштвото дека (анархија на е хаос, дека национализмот е базиран на митови и преувеличувања, дека нато не е злато....) можеби пишуваш коментари по блогови и други мејнстрим форуми итн...


Битно е да се прави и да се споделува. Битно е да се влијае на околината. А на кој начин ќе го правиш тоа, зависи само од тебе.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by The Joker In The Pack on Пет Дек 18, 2009 7:30 pm


Го преведов ова, ама малце грубо и сеа стварно немам концентрација да го средвам, па видете потсредете некој печатни, граматички грешки ако има =)

Што треба да се направи?
(Одговор на артикл од "Outcast")

Errico Malatesta (26 Август 1922)“Што треба да се направи?„ е прашењето што , повеќе или помалку, секогаш ги мачи сите луѓе кои се залагаат за некој идеал, и брзо доаѓа во моменти на криза, кога неуспехот или разочарувањето поттикнува преиспитување на прифатените тактики и носи критики кон некои можни грешки и бара поефективен начин. Другарот Outcast е во право што повторно го постави прашањето и ги повика другарите да размислат и одлучат што да прават.

Денес нашата ситуација е тешка, посебно во некои области. Како и да е, тој шо бил претходно анархист, останува анархист после се; иако сме слабееле после многу порази, исто така сме се здобиле со вредно искуство, кое ќе ја покачи нашата ефективност ако го чуваме.Миграциите кои се случија на нашата страна, кои всушност беа ретки, сепак ни помагаат бидејќи ги одделија од нас слабите и недоверливите личности.

И што треба да се направи?

Нема многу да се задржам на немирите кои се случија во странство против Италијанската реакција. Секако дека можеме да очекуваме само придобивки од се што му помага на пролетаријатот на светот да дознае за вистинските услови во Италија и неверојатните неправди кои биле извршени и сеуште се извршуваат од буржоаските полицајци за да се задуши и уништи еманципаторското движење. Ние само што прочитавме за интернационално рели на протести против фашизмот јие се одржа во Њу Јорк на 18ти овој месец --и сме сигурни дека нашите пријатели и тие кои имаат чувство за слобода и правда ќе направат се што можат во Америка, Англија, Франција, Шпанија итн.

Како и да е, ние воглавно сме заинтересирани за тоа што може да се направи овде во Италија бидејќи тоа ние ќе го правиме. Иако е добро да се земат во предвид сите помошни сили, многу важно е да не се потпираме премногу на другите и да ја бараме нашата благосостојба во самите нас и нашата работа.

Во последниве години ние се имаме приближано на различни авангардни партии со намера на заедничка акција и секогаш сме се разочарале. Мора ли заради оваа причина да се изолираме, или да се скриеме од нечисти контакти и да стоиме цврсто обидувајќи се да напредуваме само тогаш кога ја имаме потребната сила и во името на целиот наш програм?

Не би рекол.

Бидејќи не можеме самите да направиме револуција т.е. само нашите сили не се доволни да ги привлечат и мобилизираат потребните маси за победа и бидејќи, без разлика колку чекаме, масите не можат да станат анархисти пред револуцијата да започне, и ние ќе останеме релативно мало малцинство се додека не можеме да ги пробаме нашите идеи во револуционерна пракса. Со негирање на нашата кооперација со други и со одложување на акцијата се додека сме доволно силни самите да превземаме акција, ние практично би ја поддржувале бавноста, покрај силните зборови и радикалните намери одбивајќи да започнеме со изговор дека наеднаш би прескокнале до крајот.

Знам многу добро дека ние анархистите сме единствени кои посакуваме револуција за доброто на луѓето и револуција што е можно побрзо, со исклучок на некои индивидуалци кои што не се согласуваат со дисциплината на авторитарните партии, но остануваат во нив со надеж дека нивните лидери, некој ден, ке одлучат да повикаат генерална акција. Сепак, јас исто така знам дека околностите се многу често посилни од индивидуалната воља и еден ден нашите роднини од различни страни ке мораат се сложат за потфатот за конечната борба ако не сакаат срамно да умрат како партии и да им направат подарок на монархијата од сите нивни идеи, традиции, од нивните најдобри чувства. Денес тие би можеле да бидат индуцирани да го направат тоа поради потребата од одбрана на нивната слободо, нивните работи, нивниот живот.

Одтаму ние секогаш би требало да бидеме подготвени да ги поддржиме оние кои се подготвени за акција, дури и ако има ризик подоцна да се најдеме сами и предадени.

Ама при поддржувањето на другите т.е. при обидите да ги користиме силите на дофат од другите и користење на секоја прилика за акција, ние секогаш мораме да останеме свои и да бараме позиција за нашето влијание да биди барем исто со нашите можности и нашата сила.

Тука е потребно ние да се сложуваме меѓусебе и да имаме координација и да се организираме што е можно поефективно.

Другите нека продолжат погрешно да ги разбираат и да ги клеветат нашите цели, поради причини кои ние не ги признаваме. Сите другари кои сериозно сакаат да превземат акција ќе оценат што е подобро за нив.

Во ова време, како и во секое време на стагнација и депресија, ние сме измачени од тривијални тенденции; некои луѓе уживаат да дискутираат околу тоа дали ние сме партија или движење, дали треба да создадеме унии или федерации и стотици други слични ситни работи; можда повторно ќе чуеме дека “групите не можат да имаат секретар ни благајник, но мораат да назначат еден другар да се справи со кореспонденцијата на групата и друг да ги чува парите„. Оние кои бараат влакно во јајцето се способни за било што; но оставете ги практичните да превземаат акција, а оставете ги ситничарите со добра надеж, а тие со лоша надеж над се нека задушуваат во сопствениот сок.

Оставете ги сите да прават што сакаат, нека се здружуваат со кој сакаат, но оставете ги да дејствуваат.

Никоја разумна личност не може да негире дека ефективната акција бара согласност, здружување
и организација.

Денес реакцијата најчесто го задушува било кое јавно движење и очигледно движењето мора да стане “underground„

Ние се навраќаме на потребата од тајна организавиција, што е добро.

Сепак, тајна организација не може да биде се и не може да ги вклучи сите.

Ние треба да го зачуваме и зголемиме нашиот контакт со масите, ние треба да бараме нови следбеници пропагирајќи што е можно повеќе, ние треба да ги чуваме во движењето сите индивидуалци непогодни за тајна организација и тие што би ја загрозиле правејќи ја премногу позната. Мора да се запамети дека најкорисни за тајна организација се тие чии верувања им се непознати на протвниците и оние кои можат да работат без да бидат забележани.

Оттаму, според мене, ништо што постои не треба да остане недовршено. Повеќе се работи за додавање на нешто, нешто со такви карактеристики да одговори на сегашните потреби.

Никој нека не чека за иницијатива од некој друг; секој нека превзема иницијативи за кои сметаат дека се соодветни за нивното место, во нивната околина и потоа да се обиди, со потребни мерки за претпазливост, да ја поврзи својата со иницијативите на другите, да дојдат до генерална согласност дека е потребна валидна акција.

Ова е време на депресија. Сепак, историјата се движи брзо денес; да се подготвиме за престојните настани.
avatar
The Joker In The Pack

Број на мислења : 4
Location : Bitola
Registration date : 2009-12-17

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by skatanic on Саб Дек 19, 2009 1:31 am

Anarchist напиша:
skatanic напиша:wow... dobri tekstoi... ali ja ne mozam da prevedam malce me mrzi Very Happy
Па никој не те тера со сила Wink
Убавината е во тоа што ти можеш да допринесеш за движењето и идејата, на начин на кој тебе ти одговара.

Ако не преведуваш, тогаш можеби пишуваш, можеби чкрташ графити, можеби правиш музика, можеби им правиш муабет на друштвото дека (анархија на е хаос, дека национализмот е базиран на митови и преувеличувања, дека нато не е злато....) можеби пишуваш коментари по блогови и други мејнстрим форуми итн...


Битно е да се прави и да се споделува. Битно е да се влијае на околината. А на кој начин ќе го правиш тоа, зависи само од тебе.


znaci ja crtam, i im praam muabet na drugarite za anarhija ama najcesto so nekoi punkeri koi samo znaaat deka anarhija = punk so ne e.. i im kazuam demek ustvari so e anarhija a od druga strana se obiduam isto taka da pisuam pesna, (ama toa e samo obid Very Happy) a za crtanje da crtam.... mojot moliv mi e oruzje protiv nepravda Smile
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by Anarchist on Саб Дек 19, 2009 12:45 pm

@The Joker In The Pack
Super, ne se sekiraj za popravkite kje go sredam toa jas. Smile kje go zakacam kako online tekst kje gledamdo vecer da bide.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by The Joker In The Pack on Саб Дек 19, 2009 12:48 pm

Anarchist напиша:@The Joker In The Pack
Super, ne se sekiraj za popravkite kje go sredam toa jas. Smile kje go zakacam kako online tekst kje gledamdo vecer da bide.
Океј =)
Јас ќе видам ако можам да преведам уште 1 текст ил 2 денес па ќе ги постирам.
Да допринесам и јас нешто Very Happy
avatar
The Joker In The Pack

Број на мислења : 4
Location : Bitola
Registration date : 2009-12-17

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by Anarchist on Пет Јан 15, 2010 1:00 am

Бојан напиша:Ај ќе се потрудам да го преведам што поскоро, али не можам да гарантирам за точно колку време ќе бидам готов, пошто долгичок е текстов :/ Претпоставувам за 5 - 6 дена дека би требало да го завршам. Ако има некои срања што стварно не можам да ги преведам, или од кога ќе ги преведам да не сум сигурен дека се така, ќе ги болдирам, за кога ќе ти ги пратам да ги разгледаш и да видиш дали можеш да ги средиш. Поздрав!
Како оди преводот? да не заглави негде? Не те брзам не се секирај Smile само ме интересираше.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by Rastapunk on Пет Јан 15, 2010 6:09 am

Преведов 12 страни, ми останаа уште 18, јебига, споро иде, лош период ме фати, а плус и заебано е што малце му е чуден говорот и има некои фрази што ми треба подолг период за да им ја сфатам логиката... Мислев дека МНОГУ побрзо ќе оди, ама што е - тука е... Еве ги празнициве се при крај, би требало да забрзам сега Smile
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by sase.peace on Сре Мар 17, 2010 11:01 am

http://dwardmac.pitzer.edu/anarchist_archives/bright/berkman/comanarchism/whatis_toc.html
go posetiv linkot , moze li da mi kazete kako moze da ja isprintam Smile
avatar
sase.peace

Број на мислења : 5
Registration date : 2010-03-17

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by Rastapunk on Сре Мар 17, 2010 12:22 pm

Секој линк посебно го одбираш и кликаш „Ctrl + P“, или ако сакаш тие банерите од страна (или слично) да ги нема, можеш едноставно текстот да го ископираш(Ctrl+C) и да го пастираш(Ctrl+V) во Ворд и од таму пак исто да го испринташ(Ctrl+P)... Не e баш сложено Smile

П.С. Најбољи ти е прво цел да го ископираш во Ворд и после да ги испринташ сите непарни страни, па да ги свртиш наопаку листовите и да ги испринташ парните за да штедиш на хартија.

П.П.С.
Anarchist напиша:Како оди преводот? да не заглави негде? Не те брзам не се секирај Smile само ме интересираше.

Готов е Smile Само уште проверка да направам... Smile
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by Anarchist on Пет Мар 19, 2010 3:40 pm

sase.peace напиша:http://dwardmac.pitzer.edu/anarchist_archives/bright/berkman/comanarchism/whatis_toc.html
go posetiv linkot , moze li da mi kazete kako moze da ja isprintam Smile
sase.peace, мислам дека ја имаме веќе испринтано таа книга во неколку примероци, не сум сигурен, но ќе потврдам деновиве сигурно зашто не е кај мене, за да те спасам од принтање.

Но, ако можеш да ја принташ тогаш испринтај ја, мислам ако не ти е проблем тогаш принтај Smile

Инаку книгата е одлична, брзо се чита и на многу едноставен јазик е напишана.

@Бојан, супер, пушти ми го текстот на меил кога сакаш па јас ќе го закачам он-лајн.
Јас имам веќе два текста готови само да ги досредам уште малку па ќе ги закачам и нив.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by Rastapunk on Саб Мар 20, 2010 7:57 pm

Ти го пратив на меил текстот... Сега сакам да те прашам дали го има преведено Вивир ла Утопиа и ако никој не го превел, како можам да го направам тоа, пошто мислам дека добро ќе дојде македонски превод за филмот... Т.е. и за сите други филмови - документарци добро би дошло. Smile
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by Anarchist on Саб Мар 20, 2010 11:36 pm

Бојан напиша:Ти го пратив на меил текстот... Сега сакам да те прашам дали го има преведено Вивир ла Утопиа и ако никој не го превел, како можам да го направам тоа, пошто мислам дека добро ќе дојде македонски превод за филмот... Т.е. и за сите други филмови - документарци добро би дошло. Smile
Не, филмот никој досега го нема преведено на македонски.
Потребно е да се најде прво преводот на англиски, ако ти текнува оние субтитлови од филмот што беа на англиски беа уствари вградени во филмот. Значи потребно е прво да се пронајде датотека .srt или .sub од филмот на англиски откако ќе се најде, потоа едноставно ја отвараш датотеката со некој текст едитор и си преведуваш и ќе ја зачуваш со Save As... на пример Vivir_makedonski.srt ако е srt датотека.

Е сега немам барано, но ако имаш време можеш да побараш на страниците за преводи. Доколку не успееш да пронајдеш ќе се обидам и јас.

Е има и малку според мене потешка варијанта, да го направиме преводот со специјални едитори за subtitles но досега немам правено нешто такво, а ако има некој искуство со тоа го/ја замолувам да сподели, па можеш да се обидеш, не би требало да биде многу комплицирано.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by Anarchist on Нед Мар 21, 2010 7:56 pm

sase.peace напиша:http://dwardmac.pitzer.edu/anarchist_archives/bright/berkman/comanarchism/whatis_toc.html
go posetiv linkot , moze li da mi kazete kako moze da ja isprintam Smile
sase.peace извини што почека, но не можам да ти потврдам дали книгата ја имаме, па затоа принтај Smile
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Za nabavka na anarhisticki knigi?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот