Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Протест пред Српската амбасада во Анкара

Go down

Протест пред Српската амбасада во Анкара

Пишување by M-1 on Чет Окт 22, 2009 1:45 pm

На 22. октомври десетина анархисти одржаа протест пред српската амбасада во Анкара поради апсењето на членовите на Анархосиндикалистичката иницијатива во Белград.
Беа прочитани протестни писма на турски и на српски јазик, извикувани пароли за ослободување на шесторката од Белград, пеени анархистички песни. Анархистите (АКА-Анархистички Колектив во Анкара) беа „вооружани„ со мегафон (кој под итно му треба на АФ), плакати со слободарски содржини и црни знамиња.
Луѓето од српската амасада беа изненадени од протестот (ненајавен т.е. пиратски) и бараа од турската полиција да го растури под закана дека ќе имале проблеми со своите шефови. Полицијата реагираше со тоа што прати еден постар фашист меѓу анархистите и тој веројатно мислејќи се Срби им рече дека ова било Турција и слободата на некои си Белграѓани треба да ја бараат во Србија. Провокациите продолжија но иако малку фалеше еден постар член на АКА бесно да изреагира, учесниците се правеа дека не го слушаат што зборува, му рекоа дека имаат работа и дека не можат да се расправаат со него и тој си замина. Протестот продолжи. Засилувањето на полицијата пристигна кога протестот веќе беше готов.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Протест пред Српската амбасада во Анкара

Пишување by skatanic on Чет Окт 22, 2009 5:57 pm

vidi gi ti turcite .. ne bi mislel deka takov gz bi imale nekoi anarhist od turcija i toa.... gi cestitam.. a inace policijata e za u pm... demek anarhistite ke praat tepacka ke go pretepat toj fasistot i so toa ke gi u apsat.. abe dosta se pametni ovie xD
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот