Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Politicki apsenja Belgrad

Go down

Politicki apsenja Belgrad

Пишување by Anarchist on Нед Сеп 13, 2009 1:42 pm

Политички апсења во Белград
Во саботата 4 септември, пет* политички активисти беа уапсени во Белград под наместени обвиниенија. Петмината, Тадеј Киреп, Иван Виловиќ, Сања Дојкиќ, Ратибор Тривунац и Никола Митровиќ се активисти во или поврзани со Анархосиндикалистичка иницијатива, српска секција на Интернационалната работничка асоцијација. (* Шестото лице, Иван Савиќ, беше уапсено неколку дена подоцна.)
Апсењата се наводно поврзани со директната акција што се случи на Грчката амбасада на 25 август. Беше направена занемарлива штета; пукнатина на еден прозорец, трага од изгоретина на фасадата и заокружено А графит како акт на симболична солидарност со Тодорос Илиопулос. Обвинителот, сепак, го замислил тоа како акт на „интернационален тероризам“ и би сакал да ги обвини другарите за тоа. Ако државата дозволи такви обиненија да бидат поднесени, тие би се соочиле со 3-15 години затвор.
Петмната што беа уапсени и малтретирани, се држат во притвор барем еден месец додека случајот се организира.
И покрај тоа што еден од обвинетите, Генералниот секретар на Индустриската работничка асоцијација Ратибор Тривунац, јасно и јавно изјави дека тој не знаел ништо за акцијата, тој сепак беше уапсен. Не е за прв пат властите да појдат по него или негоите другари, за ниедна друга причина освен фактот што тие се радикални критичари на државата.
Ги повикуваме луѓето од целиот свет да преземат акција сега!
Ако можете да организирате протест пред Српската амбасада, Конзулат или други дипломатски мисии, ве молиме да го направите тоа брзо. Наместо една акција за еден ден, ние мислиме да биде неколку дена, но мислиме и дека е најдобро да не се чека! Обидете се да направите акција до 15-16 септември.
Исто така испраќајте факсови и протестни писма! Ние вклучивме и листа на адреси на оваа страна. Ако сакате можете да испратите и писмо на владата преку оваа страна. Можете да напишете и сопствен текст или да го искористите веќе готовиот текст. Нашата страна води дневник на потписи па можеме да ги пратиме до нашите другари во Србија за да знаат кои организации и луѓе направиле протести.
Ве молиме испратете ни информации за вашите демонстрации, протести и записи за случајот!
ОСЛОБОДЕТЕ ГИ ПЕТМИНАТА СЕГА!
АДРЕСИ НА ДИПЛОМАТСКИТЕ МИСИИ НА РЕПУБЛИКА СРБИЈА:
http://www.mfa.gov.rs/Worldframe.htm
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Politicki apsenja Belgrad

Пишување by Anarchist on Сре Сеп 23, 2009 11:37 am

PETOK 10:00(sabajle) miren protest pred Srpskata ambasada vo Skopje, vo znak na solidarnost so nasite drugari i drugarki.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Politicki apsenja Belgrad

Пишување by Anarchist on Нед Окт 25, 2009 3:04 pm

Za da nema zabina, protestot pomina.


Za povekje info i update ovde:
http://inicijativa.org/tiki/tiki-view_articles.php
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Politicki apsenja Belgrad

Пишување by skatanic on Вто Окт 27, 2009 9:37 pm

cek kao pomina be...:/ epa kolku lugje dojdoa zs ja ne znm za ova.. zs topikot voospsto ne go vidov ja...?? aj kazete so bidna so protestot
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Politicki apsenja Belgrad

Пишување by gt on Саб Окт 31, 2009 5:24 am

e decki znajte so se desava so uapsenite? do kaj e rabotata?

gt

Број на мислења : 14
Age : 30
Location : bitola
Registration date : 2009-05-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Politicki apsenja Belgrad

Пишување by M-1 on Сре Ное 04, 2009 2:01 pm

avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Politicki apsenja Belgrad

Пишување by Anarchist on Саб Јан 02, 2010 5:12 pm

Eve eden link do izvestaj na ASI za kongresot na IWA
Tamu na onie koi ne im e jasno stoe rabotata so belgradskata 6ka kje im bide pojasno
http://asi.zsp.net.pl/asi-report-to-iwa-congress-2009-on-the-belgrade-6/
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Politicki apsenja Belgrad

Пишување by Anarchist on Пон Јан 04, 2010 7:33 pm

avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Politicki apsenja Belgrad

Пишување by M-1 on Вто Јан 05, 2010 2:02 pm

avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Politicki apsenja Belgrad

Пишување by Anarchist on Вто Фед 16, 2010 9:20 pm

Вчера се одржа протест организиран од Анархистички Фронт, пред срп ската амбасада во знак на солидарност со српските анархисти. Беше прочитано и врачено протестно писмо упатено до ср пската држава. Нашите другари од АСИ ќе ги судат утре. Се направија и уште неколку акции во знак на солидарност и во други држави. Нашите надежи се дека сепак меѓународниот притисок од анархистите и неанархистите ќе влијае барем малку на одлуката а се надеваме дека ќе влијае позитивно врз нашите другари и другарки од Србија.

Поддршка за Белгардската 6-ка!
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Politicki apsenja Belgrad

Пишување by M-1 on Сре Апр 14, 2010 3:20 pm

Со задоцнување, еве снимка од протестот на 25.9 пред српската амбасада:

avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Politicki apsenja Belgrad

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот