Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

GO VEGAN!!!

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

GO VEGAN!!! Empty GO VEGAN!!!

Пишување by negative_h on Нед Мар 02, 2008 1:19 pm

Веќе одамна е докажано (и научно и ненаучно) дека месото е излишно во исхраната. Не само што е излишно, туку и штетно. Зошто тогаш сеуште се конзумира во толкави количини? За да се произведе еден килограм месо се потребни околу 8 килограми жито, и околу 100 литри вода. Сеуште зборувате за светскиот глад и недостаток на вода за пиење? Растителната храна што СЕ ПРОИЗВЕДУВА во најсиромашните земји во светот, каде луѓе умираат од глад, се продава како сточна храна на запад. Животните кои се одгледуваат во големи фарми, “живеат“ во најодвратни услови, без сонце, свеж воздух, квалитетна храна (пошто се иде на профит нели, се бара што поевтино). Најголемиот дел од нив првпат гледаат сонце на пат за накај кланицата. Поради ваквиот начин на “живот“, страдаат од најразлични болести и повреди. Нема да ви опишувам конкретно, туку ќе ви оставам линк да видите сами.
Што е со млекото и јајцата? Велат “па за млеко не ја убиваш кравата“. Не не ја убиваш, ја затвораш цел “живот“ меѓу метални решетки, ја СИЛУВАШ, кога ќе роди теленце (читај дете) го земаш и и го молзеш млекото, а нејзиното дете, гладно за мајчинско млеко, го храниш со вештачка храна од која ќе се подуе што повеќе (ипак тебе килажата ти е битна, ништо друго) и на крај го колеш (читај УБИВАШ, нема потреба да китиме со благи зборови таков одвратен чин).
Кокошките што несат јајца се можеби најугнетуваните и најмалтретирани животни од сите. “Цел“ “живот“ (кокошките во природа можат да достигнат старост преку 20 години, додека во фармите после 2 години се убиваат за супа, или некоја коцка, ви текнува за што станува збор нели?) се затворени во кафез со големина на нивното тело, и се принудени да несат јајца. Поради тоа што никогаш не стојат на рамно, туку на решетки (ова се случува кај сите животни, не само кај кокошките) доаѓа до повреди на зглобовите на нозете. Додека се транспортирани, онака на куп во некој прљав камион, поради претрпените стресови, почнуваат да се колваат меѓу себе. Поради тоа, без никакви средства за намалување на болка (мислам ова ЛОГИЧНО е нели?!) им ги отсекуваат клуновите со вжештен нож (болка ли сакаш?!). Кога сме кај болката... ВИВИСЕКЦИЈА - ТЕСТИРАЊЕ НА ЖИВОТНИ!!! аааааааааааааааааааа
Е за ова би можел да убијам некого! КОЈА Е ЕБАНАТА ПОЕНТА?!!! ТИЕ НЕ СЕ ЛУЃЕ!!! НЕ МОЖЕ ДА СЕ ДОБИЈАТ РЕЗУЛТАТИ КОИ СЕ РЕЛЕВАНТНИ!!! ЗАЈАК НЕ Е ЧОВЕК!!! ГЛУШЕЦ НЕ Е ЧОВЕК!!! КУЧЕ НЕ Е ЧОВЕК!!! КОЈА Е ЕБАНАТА ПОЕНТА ВО ТОА ДА МУ ГИ ЗАШИЕШ ОЧИТЕ НА БЕБЕ МАЈМУНЧЕ ЗА ДА ВИДИШ КАКО ЌЕ СЕ ПОНАША СЛЕПО БЕБЕ?!!!

ВЕГАН е човек кој одбива да користи било каков производ од животинско потекло (месо, млеко, јајца, кожа, волна...) и производи тестирани на животни. Еден од нај нај сајтови кои се занимаваат со оваа тематика е http://veganthis.org ова подолу е мал дел од тоа што им го правиме на животните. Размислете убаво нареден пат кога ќе конзумирате животниски производ или ќе користите производ тестиран на животни!!!
negative_h
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 35
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

GO VEGAN!!! Empty Re: GO VEGAN!!!

Пишување by Anarho on Сре Мар 19, 2008 11:11 am

negative_h напиша:Веќе одамна е докажано (и научно и ненаучно) дека месото е излишно во исхраната.

Има три работи што човек највеќе ги сака.
Да јаде месо.
Да јава месо.
И да пика месо во месо.
Почнувам со хумор не за нешто друго ами да ја ублажам болката и вината што и јас ја чувствувам понекогаш,
сигурно додека не огладнам.
Не сум веган !!!
Пред некое време ми открија и дијабет. И ми кажаа дека основно во исхраната треба да ми биде месото покрај зеленчуците. Тоа ми е основната енергија за живот.
Не сакам со ова да се оправдувам, ама како да се хранам може ли некој веган да ми каже.

negative_h напиша:Што е со млекото и јајцата? Велат “па за млеко не ја убиваш кравата“.

Знаеш ли како Путин го зголемил приносот на млеко кај кравите во Русија?
Ги прашал еден ден: Сега што одлучивте што ќе даваме млеко или месо ?
Има ли кравата избор?
А си ја чул ли онаа за двете кокошки што си разговарале.
Еданата вика јас носам јајца од 5 денари.
А другата еее мојте се од 6
Ту па ти за 1 денар да си го расцепуваш газот.
Ама кокошки што да им правиш.
А зошто ни се толку стари кокошки?
Ни за супа не ги бива.
Да се пауни или лебеди ајде ќе речеш убави се.
Пак хумор за да не ни е многу тажно.

Но да бидеме искрени ако е најважно да се одржи врстата колку од овие врсти ќе ги снемало досега поради природната селекција ако не бил човекот и неговата полза од нив.
Така да не се согласувам со толкава строгост кон исползувањето на животински продукти.
На пример стрижењето на овцата не боли, а ми се чини дека и нејзе и е полезно ако биде пострижена од хигиенски услови па до тоа ако тој што ја стриже ја чува на топло и ја храни најмалку што може да стори овцата за него е да ја даде волната на човекот. Или ако јагнето престане да цица млекото кај овцата или кравата ќе пресуши. Зошто тогаш да не го користи тој што се грижи за нив. Колку што знам молзењето не е штетно и болно за животното.

А за јадењето на месо се сложувам делимично.
Подобро ли е да умре животното на некој според мене болен начин од глад од болест или изедено живо од некоја друга врста или безболно од човекот ( јас сум поборник на еутаназијата ).
Значи не младо теленце да се заколе, ами стар вол. И не колење туку некој побезболен начин.
Затоа што се уште не е најдена замена за месото. Поточно 8 килограми жито и 100 литра вода не можат да заменат едно кило месо што така или иначе ќе се скапе.
А и природата немало да создаде месојадни животни ако тоа не би било во ред. А и искрено кажано вкусно е.
Станува збор за производство на храна. Ако мене ме прашаат и умрено ако е животното може да се јаде ако правилно се обработи месото но се работи за таканаречено „ шубе “ кај луѓето.
Макар сум согласен да се замени месото со некои други продукти што исто така ќе бидат вкусни како месото.
Пред неколку години бев во Тајван. Поради визите го испуштив саемот за компјутери и присуствував на еден саем за храна.
На еден штанд ме понудија да пробам како европеец ( затоа што тоа беа производи наменети за европски пазар )од нивните производи и да го дадам своето мислење.
Имаше ралични видови на салами. Исти како нашите шунки, чајни колбаси и слично.
Пробав скоро од сите и можам да речам дека беа многу повкусни од нашите.
Е после тоа ми објаснија дека сето тоа е правено од некакви морски алги со додатоци на различни вкусови и имитација тадури на оние белки парченца сланина што мене ми се највкусни.
Значи без месо и животинско потекло, а со убав вкус и хранлива вредност како вистинските.
Е тоа би можел да го јадам и прифатам како производ.
Но така или иначе не ги сретнав тие производи на нашиот пазар. Од која причина не знам не беа прифатени.

Во секој случај интересна тема и убава за размислување и полемики.

Поздрав за сега !!!
Anarho
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Вратете се на почетокот Go down

GO VEGAN!!! Empty Re: GO VEGAN!!!

Пишување by negative_h on Сре Мар 19, 2008 9:15 pm

tepev, a i site drugi: go kazav ova pred nekoj den, ke go kazam pak. Znaete li koga ke dokazete deka lugjeto se mesojadi po priroda? Koga ke uspeete da ubiete zivotno so svoite kandzi i zabi, da mu ja probiete kozata so zabi i da otkinete parce meso, koe potoa zivo ke go izdzvakate, goltnete i svarite, bez posledici po zdravjeto se razbira Very Happy
Mnogu od rabotite sto gi kaza voopsto ne drzat, ne mozam sega, pokasno ke vi kazam zosto. Edinstvena rabota sto go pravi mesoto "ubavo" za jadenje se zacinite, sto znaci deka uzivate vo zacinite, a ne vo vkusot na mesoto, zatoa sto, ako e taka, nemase tolku mnogu da se zacinuva. Posle ke vi dopisam, zatoa sto sum se raskucal mnogu Razz
negative_h
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 35
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

GO VEGAN!!! Empty Re: GO VEGAN!!!

Пишување by schizzo on Чет Мар 20, 2008 3:57 am

лелее... неам право да се фурам на следниов начин бидејќи не сум ни вегетаријанец, и плус пред некоја минута најдобра другарка ми рече, цитирам "а и онака си ти анорексик" а од која причина, не сум сигурна...
АМА
исхраната на човекот е во голем дел работа на толеранција и навика на организмот.... кажете ми, (се однесува на повозрасните) дали млекото што се пиело "на времето" е со истиот квалитет како ова мокрово (ептен разредено) денес што е продукт на масовна индустрија? ноуп... значи лека полека, се наметнува осиромашување на исхраната... па зашто да се консумира млеко осиромашено од МЛЕКО и збогатено со конзерванси, или појачано со друго дехидрирано млеко damnit! поарно е вода да се пие...
момент на просветлување од друга другарка (би сакала да ја искористам оваа прилика да ја поздравам Кати лол! каков "првоодделенче на тв" момент) сите други животни престануваат да пијат млеко кога се одбиени од мајчината дојка, и не се филмајте сега дека човекот не е животно, цицач е!! дури ни на мајката не и е потребно млеко за да произведува млеко за доење на новороденче...
за месото мислам дека е доволно кажано... и треба да се има на ум дека не е само мускул туку и мноооооогу други делови од животното тоа што се продава, мислам, да не се спомнува количината на хормони и конзерванси а.к.а. отрови што драгото ги содржи, и колку е навистина старо... упс!

респект до сите вегани, затоа што кутрите, како секташи ги гледаат, посебно во вакви места....
schizzo
schizzo

Број на мислења : 53
Age : 30
Location : skopje
Registration date : 2008-03-20

http://www.myspace.com/the_idle_artist

Вратете се на почетокот Go down

GO VEGAN!!! Empty Re: GO VEGAN!!!

Пишување by Anarho on Чет Мар 20, 2008 9:58 am

Се радувам ако ги распалив страстите во форумов.
Тоа ми беше целта откако разбрав дека има и други теми.


negative_h напиша:Koga ke uspeete da ubiete zivotno so svoite kandzi i zabi, da mu ja probiete kozata so zabi i da otkinete parce meso, koe potoa zivo ke go izdzvakate, goltnete i svarite, bez posledici po zdravjeto se razbira

Мислиш дека ќе му биде подобро на животното ако го изедеме по тој начин.
Ти зборуваш за болката кај животните, а дали си размислувал за стравот.
Тој е полошо чувство од болката.
Си гледал ли како срна се тресе пред да биде изедена.
А јас зборувам за еутаназија.
Животното никогаш нема да знае дека нема да се разбуди повеќе.
А секако ќе биде изедено.

Колку за вкусот се сложувам и затоа кажав за производите во Тајван, ама има и друго нешто.
Си пробал ли младо печено јагне, а зачинето само со сол и црн пипер.
Нема поубаво нешто колку и да се преправам дека ми е жал за јагнето.
Ако има и пивце ПРАЗНИК. И онака го консумираме за 1ви мај или Велигден.
И мечката не јаде месо додека не проба и стане крвница.
Ако волкот може да си го испече и посоли месото сигурно ќе го јаде така.
И ако јагнето мора да биде изедено од волкот, да ти кажам право не би му го препуштил тоа задоволство на волкот.

А како мислиш да го спречиш размножувањето на многу врсти што со време би го загрозиле постоењето на човекот.
Ќе ги убиваш без да ги јадеш или ќе ги правиш стерилни и по кој начин?

И пак да завршам со хумор.
Ги прашале во Кина како успеале да го решат проблемот со наталитетот.
Па рекле стручњаците на тоа поле:
Многу лесно. Додека берат ориз на нива мажите ќе ги плеснеме со две цигли по јајца.
Па нели боли тоа?
Ами боли, ако се удриш по прст.
Anarho
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Вратете се на почетокот Go down

GO VEGAN!!! Empty Re: GO VEGAN!!!

Пишување by Anarho on Чет Мар 20, 2008 10:20 am

schizzo напиша:

респект до сите вегани, затоа што кутрите, како секташи ги гледаат, посебно во вакви места....

Го респектирам секое мислење, само ако ми се дозволи и јас да си го кажам своето.
Па затоа се форумите нели?
А конкретно за веганите имам многу добро мислење затоа што од некои хумани побуди
се одлучуваат да живеат по аскетски начин на живот.

А не сум сигурен дека и тревата не чувствува нешто кога ја џвакаат.
И таа е жива органска материја.
Има душа.
Anarho
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Вратете се на почетокот Go down

GO VEGAN!!! Empty Re: GO VEGAN!!!

Пишување by negative_h on Чет Мар 20, 2008 11:31 am

tepev напиша:
Мислиш дека ќе му биде подобро на животното ако го изедеме по тој начин.
Ти зборуваш за болката кај животните, а дали си размислувал за стравот.
Тој е полошо чувство од болката.
Си гледал ли како срна се тресе пред да биде изедена.
Не зборував за подобар начин. Зборував за тоа дека човекот не е месојад. Кажа дека ти рекле дека месото треба да ти биде основна храна. Ова е одговор на тоа Very Happy Кога ќе видам дека можеш да откинеш парче живо месо со заби (и врат, затоа што ако ги анализираш движењата кои ги прави едно месојадно животно ќе видиш дека за тоа требаат и вратни мускули) тогаш ќе збориме за тоа дека си створен да јадеш месо. Не знам што смееш да јадеш, поради дијагнозата што ја имаш, или што не можеш. Кажи ми што не смееш и што ти треба, и јас ќе ти најдам одговор.
Дали мислиш дека животните кои ги убиваат по кланиците не чувствуваат страв (покрај другото!!!)?!
negative_h
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 35
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

GO VEGAN!!! Empty Re: GO VEGAN!!!

Пишување by negative_h on Чет Мар 20, 2008 12:25 pm

Da odgovoram na kratko za toa deka zivotnite "ne gi maltretiraat" (ako gornoto video ne vi bese dovolno)
Mozebi e malku smesno, ama sepak e vistinito
negative_h
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 35
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

GO VEGAN!!! Empty Re: GO VEGAN!!!

Пишување by negative_h on Чет Мар 20, 2008 12:34 pm

Tuka mozete da gi vidite site animacii, i da doznaete nesto povekje
negative_h
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 35
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

GO VEGAN!!! Empty Re: GO VEGAN!!!

Пишување by Anarho on Пет Мар 21, 2008 2:49 am

negative_h напиша:Кога ќе видам дека можеш да откинеш парче живо месо со заби (и врат, затоа што ако ги анализираш движењата кои ги прави едно месојадно животно ќе видиш дека за тоа требаат и вратни мускули)

Сепак се разликуваме од животните по разумот.
Ако мајмунот не се симнел од дрвото немало да стане човек, доколку можеме да му веруваме на Дарвин.
Ако и животното има услови да јаде печено биди сигурен дека ќе го јаде.
Кога ќе престане да јаде сирово месо ќе му атрофираат вратните мускули и нема да се толку силни.
Човекот има услов да си обезбеди поразновидна и поквалитетна храна.
Со тоа му овозможува на организмот да е појак и ни остава доволно време за умствени и други активности што нема да имаме време да ги вршима ако не јадеме високо калорична храна ами трева, жито и слично. Времето ќе ни мине во преживање и длабок зимски сон.
Можеби ти изгледа сурово но е вистина.
Сепак сме луѓе и имаме подруги потреби од животните во кои што спаѓа и уживањето во убавата храна.
А конкретно во мојот случај се уште се малку замените на месото во исхраната.
Не на месото ами на белковините и мастите што ги содржи месото.
Ако ми е во ред метаболизмот шеќерот ќе се погрижи да ги замени но него не смеам да го конзумирам ако сакам да поживеам повеќе.
Кого ќе го одбереш мене или животното?
Anarho
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Вратете се на почетокот Go down

GO VEGAN!!! Empty Re: GO VEGAN!!!

Пишување by negative_h on Пет Мар 21, 2008 10:50 am

tepev напиша:
negative_h напиша:Кога ќе видам дека можеш да откинеш парче живо месо со заби (и врат, затоа што ако ги анализираш движењата кои ги прави едно месојадно животно ќе видиш дека за тоа требаат и вратни мускули)

Сепак се разликуваме од животните по разумот.
Ако мајмунот не се симнел од дрвото немало да стане човек, доколку можеме да му веруваме на Дарвин.
Ако и животното има услови да јаде печено биди сигурен дека ќе го јаде.
Кога ќе престане да јаде сирово месо ќе му атрофираат вратните мускули и нема да се толку силни.
Човекот има услов да си обезбеди поразновидна и поквалитетна храна.
Со тоа му овозможува на организмот да е појак и ни остава доволно време за умствени и други активности што нема да имаме време да ги вршима ако не јадеме високо калорична храна ами трева, жито и слично. Времето ќе ни мине во преживање и длабок зимски сон.
Можеби ти изгледа сурово но е вистина.
Сепак сме луѓе и имаме подруги потреби од животните во кои што спаѓа и уживањето во убавата храна.
А конкретно во мојот случај се уште се малку замените на месото во исхраната.
Не на месото ами на белковините и мастите што ги содржи месото.
Ако ми е во ред метаболизмот шеќерот ќе се погрижи да ги замени но него не смеам да го конзумирам ако сакам да поживеам повеќе.
Кого ќе го одбереш мене или животното?
На човековото тело му се потребни 2000 до 2500 калории дневно, се над тоа е штетно. 2000 калории не е никаков проблем да се внесат со растителна храна. Американците внесуваат просечно по 5000 калории дневно и се најнездрава нација на планетата. Нивната исхрана се базира најмногу на месо. Вегетаријанската и веган храната Е убава храна, ако знаеш да ја приготвиш се разбира. Има една честа реченица што ја кажуваат сите вегетаријанци/вегани: “Ако јадењето месо е здраво, зошто тогаш болниците се полни со месојади, а не со вегетаријанци?“. Порано беше навика (која за среќа гледам се искоренува), да се раскажуваат некои хорори за тоа како на Петкана, па од прва братучетка маж па вујко, се разболел од нејадење месо и завршил во болница. Конкретни примери нема (или има некои ретки, кои најчесто излегува дека не се поради нејадење месо, туку поради многу повеќе ограничувања во исхрана, у стилу јадам ова, не јадам она). А за тоа дека е уживање и убава храна: Зарем нечив живот вреди колку вашиот вкус за храна?! Толкава е цената на животот?! Ќе прифатам да јадете месо, ако вие прифатите да не осудувате НИКОГО за убиство!!! Значи, ако некој силува жена, таа роди дете и тој го исече на парчиња и го фрли (ОВА ОД ЗАДОВОЛСТВО, ПОШТО ЗА ТОА ЗБОРИМЕ НЕЛИ?!), вие нема да изреагирате никако или дури и ќе го поддржите! Сепак, некому тоа причинува уживање! Размислете за ова...
negative_h
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 35
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

GO VEGAN!!! Empty Re: GO VEGAN!!!

Пишување by schizzo on Пет Мар 21, 2008 9:37 pm

tepev напиша:
А како мислиш да го спречиш размножувањето на многу врсти што со време би го загрозиле постоењето на човекот.
Ќе ги убиваш без да ги јадеш или ќе ги правиш стерилни и по кој начин?

не гледам како би го загрозиле животните човечкиот опстанок на земјата...
човекот е меѓу најзаслужните суштества за истребувањето на повеќе видови на животни, и нарушувањето на природниот баланс. при толку памет и разум, мислам дека ќе биде фер да направи нешто за да и помогне човекот на природата... крајно време е...
ааа, кравите не се накотиле самите толку многу, туку бидејќи им се потребни на луѓето за бизнис и тие ги размножиле во толкав број, за разлика од дивите животни кои се далеку од човечката рака или оние кои ги ЛОВАТ (ааааааааааааааа!!!!!!). и пак не гледам како би ни наштетиле кога имаме многу начини да се одбраниме (од самите себе, а да не зборувам од кутри животинки) , и плус тие не би не нападнале нас ако не се почувствуваат загрозени...

тоа за стерилизирање на животни... хм... го прават на уличниве кучиња, и ги враќаат назад на улица (не знам која е благородната поента на тоа... да ги истребат на крај или??) бидејќи не можат доволно да се организираат луѓето за да се прифатат тие кучиња... конечно да има некој стационар за кучиња што ќе функционира на подолго во државава... и забегав на сосема друга страна Smile

поздрав!
schizzo
schizzo

Број на мислења : 53
Age : 30
Location : skopje
Registration date : 2008-03-20

http://www.myspace.com/the_idle_artist

Вратете се на почетокот Go down

GO VEGAN!!! Empty Re: GO VEGAN!!!

Пишување by schizzo on Пет Мар 21, 2008 10:05 pm

negative_h напиша:
На човековото тело му се потребни 2000 до 2500 калории дневно, се над тоа е штетно. 2000 калории не е никаков проблем да се внесат со растителна храна.

и пак е индивидуално тоа колку калории се потребни, зависно од нивото на активност на човекот... мене ми требаат околу 1800 Razz

грр многу мрзам калории!! луѓе се опседнуваат повеќе со нив отколку со квалитетот на храната која ја внесуваат!!
тоа е само енергетска вредност која може да дојде и од сок или мед што сигурно нема да те најаде.
значи, многу јака работа е да се јаде зеленчук со интензивна боја за подобрување на крвта, генерално гледано, природен извор на вода, и најбитен момент - fibers, растителни влакна, конци, како сакате, кои мнооогу помагаат во прочистување на цревата од токсини и гадинки Very Happy
плус има многу за џвакање, кул за луѓе со орална фиксација (kidding)

итд, итд...
schizzo
schizzo

Број на мислења : 53
Age : 30
Location : skopje
Registration date : 2008-03-20

http://www.myspace.com/the_idle_artist

Вратете се на почетокот Go down

GO VEGAN!!! Empty Re: GO VEGAN!!!

Пишување by Anarho on Пон Мар 24, 2008 11:17 pm

[quote="negative_h"]
tepev напиша:
Кого ќе го одбереш мене или животното?

Да не ме замрази? Немој не сум толку лош.
Јас јадам месо од животни што некој ги убил, а не сум убил никогаш.
Anarho
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Вратете се на почетокот Go down

GO VEGAN!!! Empty Re: GO VEGAN!!!

Пишување by Anarho on Пон Мар 24, 2008 11:33 pm

schizzo напиша:
тоа за стерилизирање на животни... хм... го прават на уличниве кучиња, и ги враќаат назад на улица (не знам која е благородната поента на тоа... да ги истребат на крај или??) бидејќи не можат доволно да се организираат луѓето за да се прифатат тие кучиња... конечно да има некој стационар за кучиња што ќе функционира на подолго во државава... и забегав на сосема друга страна Smile


ХМ ... ете тоа е проблемот и без да сакаш забегуваш на друга страна.
Ако кучињата имаат можност нас да не контролираат биди сигурна дека ќе го прават тоа.
На месојадните животни им дала природата заби и врат да се служат со нив,
а нас разум да создадеме орудија за полесно и побезопасно да си обезбедиме храна.
Колку за тоа дека не сме загрозени од некои врсти.
Замисли си само каков би ти бил животот меѓу една заедница со стаорци кои се множат геометриски.
Да го замолиме Еж да најде слики или видео од бебе изедено од стаорци
и дечиња и луѓе нападнати од улични кучиња.
Еднаш гледав една мајка како се брани од куче.
Ја стави количката со бебето пред кучето. Стравот и го потисна и мајчинскиот инстикт.
Anarho
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Вратете се на почетокот Go down

GO VEGAN!!! Empty Re: GO VEGAN!!!

Пишување by Секс Објект on Вто Мар 25, 2008 3:47 pm

tepev напиша:ХМ ... ете тоа е проблемот и без да сакаш забегуваш на друга страна.
Ако кучињата имаат можност нас да не контролираат биди сигурна дека ќе го прават тоа.
На месојадните животни им дала природата заби и врат да се служат со нив,
а нас разум да создадеме орудија за полесно и побезопасно да си обезбедиме храна.
Колку за тоа дека не сме загрозени од некои врсти.
Замисли си само каков би ти бил животот меѓу една заедница со стаорци кои се множат геометриски.
Да го замолиме Еж да најде слики или видео од бебе изедено од стаорци
и дечиња и луѓе нападнати од улични кучиња.
Еднаш гледав една мајка како се брани од куче.
Ја стави количката со бебето пред кучето. Стравот и го потисна и мајчинскиот инстикт.

Muabetov, kako i povekjeto...mi e napraven milion pati...over and over again...Kako i da e,nasiot mozok e po razvien od na zivotnite (not), zivotnoto napagja koga osekja opasnost,vo samoodbrana,za razlika od covekot koj svesno ubiva.Bloody bastards!!!
Секс Објект
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 32
Registration date : 2008-01-05

Вратете се на почетокот Go down

GO VEGAN!!! Empty Re: GO VEGAN!!!

Пишување by Anarho on Вто Мар 25, 2008 10:05 pm

AntiSocial_Bitch напиша:
Muabetov, kako i povekjeto...mi e napraven milion pati...over and over again...Kako i da e,nasiot mozok e po razvien od na zivotnite (not), zivotnoto napagja koga osekja opasnost,vo samoodbrana,za razlika od covekot koj svesno ubiva.Bloody bastards!!!

Животното во самоодбрана напаѓа за да се брани, а убива за да јаде кога е гладно.
Anarho
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Вратете се на почетокот Go down

GO VEGAN!!! Empty Re: GO VEGAN!!!

Пишување by negative_h on Вто Мар 25, 2008 10:40 pm

Не успеав да најдам слика или видео на бебе изедено од стаорци, извинете.
Tepev, не се лутам, ти имаш право на избор (барем што се однесува до мене Razz )
Страшното е што животните немаат избор. И да, ти не си убил за месо. Си дал пари некој друг да ти ја заврши прљавата работа, што е уште пострашно.
А инаку, стаорци што напаѓаат бебиња, кучиња што напаѓаат луѓе, итн итн... Тоа се животни кои се водат чисто од инстинкт. Тие напаѓаат кога се гладни или кога се чувствуваат загрозени. Впрочем, ако се сеќавате, човекот ги донесе кучињата толку блиску до себе...
Човекот убива и јаде месо од задоволство, поради ништо повеќе. Можеме да дискутираме уште 200 страни, ама факт е дека тоа е погрешно. Вртењето глава не го решава проблемот. Може да се лажеме дека месото, млекото, јајцата дошле од полицата на супермаркетот, и се така убави и вкусни, но факт е дека тие се облиени со крв. Крв од милиони животни кои патат секој ден, за наше задоволство... Дволично е да ги жалиме животните, а да продолжиме со нивно конзумирање... Не е во ред да се убива.
negative_h
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 35
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

GO VEGAN!!! Empty Re: GO VEGAN!!!

Пишување by Anarho on Сре Мар 26, 2008 8:50 am

negative_h напиша: Можеме да дискутираме уште 200 страни, ама факт е дека тоа е погрешно. Вртењето глава не го решава проблемот. Може да се лажеме дека месото, млекото, јајцата дошле од полицата на супермаркетот, и се така убави и вкусни, но факт е дека тие се облиени со крв. Крв од милиони животни кои патат секој ден, за наше задоволство... Дволично е да ги жалиме животните, а да продолжиме со нивно конзумирање... Не е во ред да се убива.

Јасно е дека тука нема да бидеме истомисленици, а и за да има напредок треба борба на мислења.
Јас во целост се согласувам за твоето мислење во однос на исхраната.
Но кога зборуваме за заштита на човековата врста не можеме да исклучиме дека човек без да сака мора
да делува по некој начин врз другите врсти за да не дозволи со своето неконтролирано размножување
тие да го загрозат опстанокот на човекот.
Или ќе ги научи кучињата да користат кондоми или ќе им става спирали или ќе им ги откине јајцата
за да си ги спаси неговите од некое гладно куче. Или ќе се движиме во кафези за да не бидеме нападнати
од гладна глутница.
За да има доволно сточна храна за луѓето не смее да има стока.
Или ќе си произведуваме храна заградена во стаклени звона, за да не ни ја јадат птиците и скакулците што неконтролирано ќе се множат, а тие кутрите ќе гледаат како ние јадеме. а нив не им даваме. Нека си произведат.
Ќе почнат да се јадат меѓу себе и да умираат кај ќе ги затече смртта. Си претставуваш ли колку ќе смрди наоколу.
Тоа нема да се случува во градовите или во местата каде што живеат луѓе. Така си мислиме ама дали така ќе биде ако не убиваме видови што се опасни по човечкиот вид. А убивањето и на еден вид носи пореметување во постоењето на друг. Многу поврзани се тие работи.
Затоа подобро јас да го убијам животното отколку тоа мене. А зошто и да не го изедам ако е вкусно.
http://mama.btv.bg/forum/viewtopic.php?t=3237&highlight=&sid=272e9d32a99f915678bb210a2693762d
Се оправдуваат со немање пари за дератизација. Не се свесни колку ќе ги боли тие суштества кога ќе бидат убивани, а ако го прочиташ форумот една мајка вика дека она ќе го изеде со заби ако треба пред тоа да посегне по нејзиното бебе.
Anarho
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Вратете се на почетокот Go down

GO VEGAN!!! Empty Re: GO VEGAN!!!

Пишување by BaXAnt on Сре Мар 26, 2008 3:18 pm

tepev напиша:[


Но кога зборуваме за заштита на човековата врста
------------------------------------------------------


Или ќе се движиме во кафези за да не бидеме нападнати
од гладна глутница.
-----------------------------------------------------------
.
Затоа подобро јас да го убијам животното отколку тоа мене. А зошто и да не го изедам ако е вкусно.

НЕ ОВДЕ НЕ ЗБОРУВАМЕ ЗА ЗАШТИТА Зар свињите се тие што цело време го загрозувале човекиот вид-па сме приморани на мисијата накоти-убиј.
Господине Тепев имате 52 години и ме интересира точно колку пати сте биле нападнати од глутница?
А за ова третово ниту свињата ке ве нападне ниту пак овцата, еленот,срната,зајакот......итн
и сметам дека човековиот вид е многу по загрозен од касетните бомби, нуклеарното оружје, климатските промени,озонот,вашата локална топилница(која за среќа ја затворија),G8,NATO,WTB,EU,NIKE,SHELL.COCA COLA,автомобилите,(кој за несреќа сеуште работат)и еден куп други работи кој нема да можете да ги изедете и да се вкусни,а не се
BaXAnt
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Вратете се на почетокот Go down

GO VEGAN!!! Empty Re: GO VEGAN!!!

Пишување by Anarho on Сре Мар 26, 2008 7:08 pm

BaXAnt напиша:
НЕ ОВДЕ НЕ ЗБОРУВАМЕ ЗА ЗАШТИТА Зар свињите се тие што цело време го загрозувале човекиот вид-па сме приморани на мисијата накоти-убиј.

Зборуваме за убивањето. Човек мора да убива ако сака да си ја заштити врстата.
Откога ќе убие нели е подобро да го изеде отколку да го остави да го изедат други.
А за свињите и другата стока. Па таа немало ни да постои ако не бил човекот .
За да ја задоволи потребата за храна тој ствара фарми и оплодува и одгледува животни
што инаку никогаш немало да се родат и опстојат. Тие мислиш дека се свесни за нивното постоење
и за каква цел ги чуваат? Јас мислам не.
Се согласувам убивањето да е безболно.
А за оружјето и војната.
Не ја оправдувам, но вистината е дека според Ниче: „ Војната е хигиена на општеството “.
Значи еден од начините да се ослободи човештвото од вишокот на луѓе што би го загрозиле или направиле
полош животот на врстата. Сурово ама е така.
Јас пак подцртувам:
Не го измислив јас убивањето ни одгледувањето на месо како храна.
Значи се согласувам со поквалитетна исхрана од месото и воопшто животински продукти ако таква постои.
Не ја измислив јас војната.
Се согласувам со планирање на семејството и наталитетот за да не дојде до пренаселеност
и опасност за војна, ама мораме да признаеме и колку сме далеку од сето тоа.
Тоа е реалноста и мораме да и погледнеме во очи.[quote]
Anarho
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Вратете се на почетокот Go down

GO VEGAN!!! Empty Re: GO VEGAN!!!

Пишување by BaXAnt on Сре Мар 26, 2008 8:16 pm

И еве јас сеуште неможам да разберам кои се тие животни кои упорно му претат на човековит вид scratch
BaXAnt
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Вратете се на почетокот Go down

GO VEGAN!!! Empty Re: GO VEGAN!!!

Пишување by Ghost Dog on Сре Мар 26, 2008 8:20 pm

BaXAnt напиша:
НЕ ОВДЕ НЕ ЗБОРУВАМЕ ЗА ЗАШТИТА Зар свињите се тие што цело време го загрозувале човекиот вид-па сме приморани на мисијата накоти-убиј.
Господине Тепев имате 52 години и ме интересира точно колку пати сте биле нападнати од глутница?
А за ова третово ниту свињата ке ве нападне ниту пак овцата, еленот,срната,зајакот......итн
и сметам дека човековиот вид е многу по загрозен од касетните бомби, нуклеарното оружје, климатските промени,озонот,вашата локална топилница(која за среќа ја затворија),G8,NATO,WTB,EU,NIKE,SHELL.COCA COLA,автомобилите,(кој за несреќа сеуште работат)и еден куп други работи кој нема да можете да ги изедете и да се вкусни,а не се

АААААААААААААААААААаааааааааааааааааааа...............хахахахахаааа, закон!
lol!

Иако сум месождер, од смеење паднав од столче дур го читав ова! jocolor
Ghost Dog
Ghost Dog

Број на мислења : 14
Age : 31
Registration date : 2008-03-18

http://myspace.com/damjanaleksiev

Вратете се на почетокот Go down

GO VEGAN!!! Empty Re: GO VEGAN!!!

Пишување by schizzo on Пет Мар 28, 2008 9:11 pm

tepev напиша:

Зборуваме за убивањето. Човек мора да убива ако сака да си ја заштити врстата.
Откога ќе убие нели е подобро да го изеде отколку да го остави да го изедат други.
А за свињите и другата стока. Па таа немало ни да постои ако не бил човекот .

aaa... мислам дека на човекот му се доволна заштита армирано-бетонските ѕидови и непробојното стакло... како испланирана заштита нели, а да не се заборави дека, животните се плашат од "цивилизација", особено ГЛАСНА, неприродна бука и раздвиженост... моето куче се плаши од правосмукалка. не знам дали волк или мечка нема да се плаши од мешалка за бетон, или евентуално инспириран тенк.


tepev напиша:
А за оружјето и војната.
Не ја оправдувам, но вистината е дека според Ниче: „ Војната е хигиена на општеството “.
Значи еден од начините да се ослободи човештвото од вишокот на луѓе што би го загрозиле или направиле
полош животот на врстата. Сурово ама е така.

греота е да се одржува таква хигиена на општеството. каде што умираат недолжни и буквално секаков тип на луѓе. можеби некој од тие што умреле во војна би можел да биде најзакон член на форумов, некој што би не поддржувал нас во идеиве...
една војна би била високо-хигиенска ако се нападнат сите политичари на власт најверојатно.
и зашто да има некој право да убие некого во војна а овој да преживее?? затоа што има боље оружје или подлабок ров?
вишок на луѓе бе... немаш право да класификуваш така некого...
schizzo
schizzo

Број на мислења : 53
Age : 30
Location : skopje
Registration date : 2008-03-20

http://www.myspace.com/the_idle_artist

Вратете се на почетокот Go down

GO VEGAN!!! Empty Re: GO VEGAN!!!

Пишување by Anarho on Саб Мар 29, 2008 9:27 am

BaXAnt напиша:И еве јас сеуште неможам да разберам кои се тие животни кои упорно му претат на човековит вид scratch

Сите оние што со својата многубројност на било кој начин ја загрозуваат животната средина на човекот.
Ги има многу и ако тој не се бори против нив ќе биде совладан.
Да почнувам со вирусите ли или да завршам со кучињата.
Значи ние секојдневно убиваме за да си ја зачуваме врстата.
Значи убивањето е неизбежно.
Нека биде и болва и вошка со перењето на алиштата ни им ја одземаме душата.
По кој начин ги вриеме на 100 степени. Хумано нема што.
Одам во крајност затоа што и ВЕГАНИЗМОТ за мене е крајност.
Зошто ако на една овца и дадам да јаде немам право да ја истрижам и да ја искористам волната за еден топол џемпер што ќе ме спаси од студот. Па нејзе тоа не ја боли. Напротив и олеснува затоа што таа сама нема да се постриже.
Многу, многу дилеми.
Anarho
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Вратете се на почетокот Go down

GO VEGAN!!! Empty Re: GO VEGAN!!!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот