Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Kakov/a anarhist/ka ste?

Go down

Kakov/a anarhist/ka ste?

Пишување by Anarchist on Нед Aвг 23, 2009 3:08 am

Proverete:

http://quizfarm.com/quizzes/new/biffothebear/what-kind-of-anarchist-are-you/

Anarcho-Communist 100%
Anarcha-Feminist 75%
Anarcho-Syndicalist 60%
Anarcho-Primitivist 60%
Christian Anarchist 45%
Anarcho-Capitalist 0%
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kakov/a anarhist/ka ste?

Пишување by Renegade on Нед Aвг 23, 2009 3:49 am

Anarcho-Syndicalist 80%
Anarcho-Communist 70%
Anarcho-Primitivist 55%
Christian Anarchist 35%
Anarcha-Feminist 30%
Anarcho-Capitalist 20%

Smile samo malce angliskiot.....epa mi e problem Smile
avatar
Renegade

Број на мислења : 62
Location : Битола
Registration date : 2009-02-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kakov/a anarhist/ka ste?

Пишување by Секс Објект on Нед Aвг 23, 2009 11:40 am

Anarcho-Communist
100%
Anarcha-Feminist
85%
Anarcho-Primitivist
60%
Anarcho-Syndicalist
55%
Christian Anarchist
45%
Anarcho-Capitalist
0%
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kakov/a anarhist/ka ste?

Пишување by M-1 on Нед Aвг 23, 2009 10:10 pm

Anarcho-Communist
100%
Anarcho-Syndicalist
80%
Anarcho-Primitivist
60%
Anarcha-Feminist
40%
Christian Anarchist
20%
Anarcho-Capitalist
0%
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kakov/a anarhist/ka ste?

Пишување by evolutionary on Сре Aвг 26, 2009 10:25 pm

You Scored as Anarcho-Syndicalist
Anarcho-Syndicalism is the anarchist wing of the labour movement. Syndicalists believe in workers' solidarity, self-management and direct action. This movement is most commonly associated with France and key thinkers include Rudolf Rocker.Anarcho-Syndicalist
80%
Anarcho-Communist
80%
Anarcha-Feminist
60%
Anarcho-Primitivist
60%
Christian Anarchist
20%
Anarcho-Capitalist
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kakov/a anarhist/ka ste?

Пишување by ANARCHY_IN_MK on Нед Aвг 30, 2009 6:06 am

Anarcho-Communist 100%
Anarcho-Syndicalist 100%
Anarcha-Feminist 99%
Anarcho-Primitivist 40%
Christian Anarchist 20%
Anarcho-Capitalist 0%
avatar
ANARCHY_IN_MK

Број на мислења : 1
Age : 28
Location : SKOPJE MAKEDONIJA
Registration date : 2009-08-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kakov/a anarhist/ka ste?

Пишување by netocka on Пон Aвг 31, 2009 6:07 pm

sho e ova, test od fejbuk? Razz

netocka

Број на мислења : 95
Registration date : 2008-09-18

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kakov/a anarhist/ka ste?

Пишување by Секс Објект on Пон Aвг 31, 2009 7:11 pm

Brecalo!Malku zabava de Smile
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kakov/a anarhist/ka ste?

Пишување by Jozef K. on Саб Сеп 12, 2009 10:55 pm

Anarcho-Communist
100%
Anarcho-Primitivist
95%
Anarcha-Feminist
90%
Anarcho-Syndicalist
75%
Anarcho-Capitalist
65%
Christian Anarchist
60%
avatar
Jozef K.

Број на мислења : 7
Age : 29
Registration date : 2009-09-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kakov/a anarhist/ka ste?

Пишување by Eugen on Вто Сеп 22, 2009 11:05 pm

Anarhosindikalista, anarhokomunista!
avatar
Eugen

Број на мислења : 7
Location : Croatia
Registration date : 2009-09-22

Преглед на профилот на членот http://www.masa-hr.org/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kakov/a anarhist/ka ste?

Пишување by skatanic on Нед Сеп 27, 2009 1:41 pm

You Scored as Anarcho-Communist
Anarcho-communists seek to build a society based upon a decentralised federation of autonomous communes and a moneyless 'gift economy'. The movement first emerged in the late 19th century and has had a large influence particularly in Spain, Italy and Russia. Key thikers include Peter Kropotkin and Errico Malatesta.


Anarcho-Communist
85%
Anarcho-Syndicalist
75%
Anarcha-Feminist
70%
Anarcho-Primitivist
60%
Anarcho-Capitalist
55%
Christian Anarchist
35%
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kakov/a anarhist/ka ste?

Пишување by Rastapunk on Пон Окт 19, 2009 12:50 pm

Anarcho-Communist
90%
Anarcho-Syndicalist
75%
Anarcho-Capitalist
70%
Anarcho-Primitivist
65%
Anarcha-Feminist
60%
Christian Anarchist
40%
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kakov/a anarhist/ka ste?

Пишување by punk_bt on Нед Јан 31, 2010 12:17 am

samo anarhist Smile
avatar
punk_bt

Број на мислења : 69
Registration date : 2008-03-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kakov/a anarhist/ka ste?

Пишување by skatanic on Нед Јан 31, 2010 11:10 am

Anarcho-Communist
80%
Anarcha-Feminist
75%
Anarcho-Primitivist
65%
Anarcho-Syndicalist
55%
Christian Anarchist
55%
Anarcho-Capitalist
30%
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kakov/a anarhist/ka ste?

Пишување by Rastapunk on Пон Ное 22, 2010 2:15 am

Има промена со тек на време Smile Еве го мојот резултат сега:
Anarcho-Communist
90%
Christian Anarchist
70%
Anarcho-Syndicalist
65%
Anarcha-Feminist
65%
Anarcho-Primitivist
50%
Anarcho-Capitalist
25%
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kakov/a anarhist/ka ste?

Пишување by Pandonetti on Пон Ное 22, 2010 2:28 pm

Smetam deka podelbite na razni podanarhisticki tipovi se neosnovani, poradi toa sto anarhizmot (koga ke stane opstestveno ureduvanje), ke se modifikuva samiot preku primenata i ke rezultira so svojot pragmaticen oblik (onakov kako sto moze da opstojuva. Koj primesi najveke ke gi ima i od koe opstestvo treba da se prejde vo anarhizam ( komunizam ili kapitalizam) e drugo prasanje. Jas smetam deka toa treba da bide komunizam , poradi pricini prethodno mnogu dobro objasneti vo prethodnite moi postovi.
Poradi ova od ovaa gledna tocka mozam da se deklariram samo kako anarhist koj posakuva vo anarhijata da premineme od komunizam/socijalizam kako drzavno ureduvanje koe prethodno ke ja vospostavi potrebnata ednakvost pomegju lugjeto i ke gi stvori site potrebni preduslovi za premin od drzavno ureduvanje vo bezdrzavno i bezvlano ureduvanje.
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kakov/a anarhist/ka ste?

Пишување by р on Пон Ное 22, 2010 9:48 pm

До Пандонети:

Ми изгледа (поправи ме ако грешам!) дека Пандонети всушност мешаш цел и средство (иако, во делот од коментарот правиш разлика меѓу едното и другото!). Целта на анархистичко општество е СЛОБОДНО општество! Општество не на еднаквост во средства (утописки муабет...не се занимавам со такви муабети!), туку на еднаквост во СЛОБОДА! Да не настане конфузија од ваквите мои карактеристики...мислам дека сите се сложуваме дека Целта на анархистичкото општество е општество без Држава (институција која ја има монополизирана моќта за принуда на граѓаните кои живеат на одредена територија). Но, ова е целта! Како да се стигне до тоа општество е Средство за постигнување на Целта. И во дефинирањето на средствата (без разлика дали веруваме дека средствата ќе ги постигнат целите) поделбите на анархистички подвидови се ОСНОВАНИ и имаат смисла поради тоа што ни помагаат да се разбереме меѓусебе!

Епа...каков анархист сум?

Анархо-индивидуалист 99% (тука спаѓаат анархо-капиталист, анархо-либертаријанец, пазарен анархист...ова се само подвидови на филозофската доктрина на анархо-индивидуализам!)
Сите други подвидови...1%
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kakov/a anarhist/ka ste?

Пишување by Pandonetti on Вто Ное 23, 2010 1:58 am

Ah, Rothbard, ne planirav da pisuvam poveke od eden pat na temava bidejki smetav deka istatane pretstavuva osnov za diskusija tuku e prasanje do sekoj da si kaze kakov anarhist e. No dobro koga sakas ti da odgovaras vo moe ime Razz ke moram da ti odgovoram na tvojot odgovor.
Me interesira najprvin kade go napraviv mesanjeto na celta i sredstvata, i kako moze da gi izmesam a potoa objasnuvajki da napravam distinkcija??? Shocked Interesno e sto vo edna recenica konstatiras kontradiktoren naod.
Inaku vo pogled so "utopijata" koja ja spomenuvas koga e vo prasanje ednakvosta (koja jas ja povrzuvam so komunizmot/socijalizmot), jas smetam deka terminot "utopija" referira na nekoja zamislena sostojba, koja vo realnosta ne moze da se reaizira, akolku sto znam denes polovina svet ( i po teritorija i po naselenie) ima komunisticko ureduvanje (Kina,S.Korea, Kuba, Svedska). I nie sme zemja so komunisticko minato i toa se uste ima vgradeno posledici kaj naselenieto. Mnogu lesno moze povtorno da bideme,(veruvaj) samo treba akumuliranoto ekonomsko nezadovolstvo kaj lugjeto (mnozinstvo)pravilno da se nasoci.Megjutoa ova e od aspekt na drzavnite ureduvanja (komunizam ili kapitalizam).
Vo pogled na anarhijata cvrsto stojam na toa deka site podelbi se besmisleni, i deka taa "anarhijata" sma sebe prakticno ke se dooblikuva. Ti naveduvas deka anarhistickite podelbi se opravdani, a ne naveduvas nitu edna pricina zosto toa e taka. Jas barem go objasniv mojot stav za pragmaticnoto oblikuvanje na anarhijata.
I me interesira kakva sloboda moze da proizleze od neednakvosta koga sekoe osimorasuvanje na drugiot so svoeto preterano bogatenje pridonesuva da mu ja ogranicis negovata sloboda na dejstvuvanje poradi nemanje na dovolno sredstva. Kolku pari-tolku muzika--sekoj ke bide sloboden kolku sto ima pari. A inaku prividnata moznost i sloboda na pazarnata ekonomija i slobodata na pazarot e utopija ako veke ja spomenuvame istata. Onoj koj go ima kapitalot ima i sredstva da go zadrzi, amoznosta nekoj drug da mu go zeme preku slobodniot pazar e samo verbalen eufemizam, ili verbalna kozmetika koja ne producira so pragmaticna ostvarlivost. Zatoa samo komunizmot e dobra podgotovka za anarhizmot. Zamislete seka vo ovaa sostojba na svetski korporacii da vletame vo anarhizam. Nie pak nema da gi imame sredstvata na ovie korporacii a tie poradi toa sto mozat ekonomski da ne dirigiraat ke sprovedat najlosa forma na ekonomski fasizam vrz nas ostanatite. Vo taa nasoka se soglasuvam so tezite deka globalizacijava koja e vo tek, pokraj sto e pozitivna (poradi ukinuvanje na nacii,drzavi), e losa bidejki vodi kon ekonomska diktatura na golemite ekonomsko silni korporacii. Slobodata e edinstveno mozna ako postoi ednakvosta, a za ednakvosta da bide slobodna mora da bide prifatena od lugjeto.
Sto se odnesuva do mene uste ednas naveduvam deka sum Anarhist, a vo site anarhisticki podvidovi ne veruvam i ne gi priznavam. Ako saka nekoj drug da odgovori sto sum-bujrum, ama malku mi e smesno toa Razz
P.S. Inace malku barav niz netov za M.Rothbard, i uvidov deka Rothbard i ne e bas nekoj anarhist tuku e poveke "ekonomski libertartanijanec" koj se zalaga za minimalna drzava. Kolku da ima nekoj da go stiti kapitalot Very Happy A neli anarhizmot bese bezvlastie (nikakvo nitu malo nitu golemo) Minimalnata drzava ne e anarhizam-toa definitivno.
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kakov/a anarhist/ka ste?

Пишување by Pandonetti on Вто Ное 23, 2010 2:14 am

Dopolnuvanje.
A sto se odnesuva do tezata za anarhisticki podvidovi kako stignuvanje do celta, mene ne mi izgleda logicna. Smetam deka od denesna gledna tocka mozeme da bideme samo socijalisti ili kapitalisti koi se steremat kon anarhija (bezdrzavnost). Samiot zbor anarhija referira na krajnata cel-bezdrzavnost. PA taka ako po sredstvo sme anarho komunisti ili anarho kapitalisti nie vsusnost sme komunisti i kapitalisti koi se stremat kon anarhija. Dali anarhijata ke bide so poveke primesi od ova ili ona ureduvanje ke pokaze praksata i lugjeto koi ke ziveat vo anarhija. Sega za sega toa e faktor X. Prasanjeto koj primesi od kapitalizmot ili komunizmot se neprimenlivi vo anarhijata e otvoreno za diskusija. Ama na kraj anarhizmote ke bide anarhizam, a ne anarhokomunizam, ili ne skraja da e anarhokapitalizam Very Happy
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kakov/a anarhist/ka ste?

Пишување by р on Вто Ное 23, 2010 4:31 am

2. Ух...Пандонети! Голема грешка. За другиве ствари ќе ти одговорам друг ден и на друга тема (во право си...не е темава најпогодна за нашава дебата!), но за Ротбард...за тоа морам да интервенирам! Човекот е КРЕАТОР и ГЛАВНИОТ ПРЕТСТАВНИК на АНАРХО-ИНДИВИДУАЛИЗМОТ во наше време! Еден од ретките професори кои всушност има изградено цел систем на АНАРХИЗАМ во над 20 книги (општество без држава!) и еден од најголемите интелектуалци поборници на било какво мешање на ДРЖАВАТА. НЕзнам кај си го нашол моментот за залагање за минимална држава која ќе го штити капиталот(или било што!)! Патем, прочитај било кој текст од него и најди ми цитат каде што вика дека е оправдано постоењето на Државата во БИЛО КОЈА СФЕРА. Значи, за разлика од повеќето самодекларирани анархо-комунисти кој ќе ги сретнете како се борат за СОЦИЈАЛНА ПРАВДА и слични срања (за Државата да направи нешто на сила) кај Ротбард тоа нема да го сретнеш ниту во една реченица од над милијардата страни кои ги има напишано и објавено уште од најмлада возраст. Но, сам си кажа...си погуглал на кратко и нормално е грешка да произлезе! Сепак, стварно не ми е јасно од кај си здобил таков впечаток,бидејќи да се ТРУДИШ да го најдеш Ротбард на страната на минимална држава-нема да го најдеш! Првата реченица на википедиа е доволно за СЕ да ти стане јасно кој е кој...
Murray Newton Rothbard (March 2, 1926 – January 7, 1995) was an American individualist anarchist,[1] author, and economist of the Austrian School who helped define modern libertarianism and popularized a form of free-market anarchism he termed "anarcho-capitalism".[2][3] Rothbard wrote over twenty books and is considered a centrally important figure in the American libertarian movement.[4]
Кој дел од ова те навел да дојдеш до заклучок дека Робард застапува став на минархист (минимална држава!) стварно не ми е јасно!!!


avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kakov/a anarhist/ka ste?

Пишување by р on Вто Ное 23, 2010 4:35 am

Building on the Austrian School's concept of spontaneous order, support for a free market in money production and condemnation of central planning,[5] Rothbard advocated abolition of coercive government control of the economy. He considered the monopoly force of government the greatest danger to liberty and the long-term well-being of the populace, labeling the State as nothing but a "gang of thieves writ large"—the locus of the most immoral, grasping and unscrupulous individuals in any society.[6][7][8][9]

Rothbard concluded that all services provided by monopoly governments could be provided more efficiently by the private sector. He viewed many regulations and laws ostensibly promulgated for the "public interest" as self-interested power grabs by scheming government bureaucrats engaging in dangerously unfettered self-aggrandizement, as they were not subject to market disciplines. Rothbard held that there were inefficiencies involved with government services and asserted that market disciplines would eliminate them, if the services could be provided by competition in the private sector.[10][11][12]

Rothbard was equally condemning of state corporatism

He argued that taxation represents coercive theft on a grand scale, and "a compulsory monopoly of force" prohibiting the more efficient voluntary procurement of defense and judicial services from competing suppliers.[7][14] He also considered central banking and fractional reserve banking under a monopoly fiat money system a form of state-sponsored, legalized financial fraud, antithetical to libertarian principles and ethics.[15][16][17][18] Rothbard opposed military, political, and economic interventionism in the affairs of other nations.[19][20]

п.с. Воглавно неговите анализи на Државата се концентрирани во економските аспекти, бидејќи бил ептен талент по економија (и професор). Иако, има пишувано на безброј теми, сепак економијата му е главно оружје!
п.п.с. Стварно ми е нејасно од каде си го извлекол заклучокот за Ротбард како минархист. Иако, не сум сигурен, дека во некој од моите постови воопшто кажувам што е а што не е Ротбард. Мислам дека не беше до сега важно...но веќе кога Пандонети го спомна, тогаш е добро да се знаат вистинските факти и аргументи пред да се квалификува некој како било што! Чудно би било некој да каже дека Маркс бил либерален капиталист нели?!
п.п.п.с. Човеков ми е најголем идол од грото анархо-интелектуалци кои ги почитувам, така да, мислам дека јасна е мојава реакцијаSmile!
Pozdrav...


Последната промена е направена од Rothbard на Вто Ное 23, 2010 4:40 am. Мислењето е променето 2 пати. (Reason for editing : Разјаснување на општо познати ствари!)
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kakov/a anarhist/ka ste?

Пишување by Pandonetti on Вто Ное 23, 2010 6:06 pm

Informacijata koja ja prezentirav za Rothbard , ja pronajdov na 4shared, kako del od komentarite za anarhizmot i slobodniot kapitalizam na nekojsi prof.dr. Pavel Woitcheslawski, koj bil profesor po ekonomija na privaten univerzitet vo Katowice Polska. Se soglasuvam deka na se sto ke se najde na internet ne treba da mu se poklonuva verba, ama mi padna interesno sto pogorenavedeniot profesor vo objasnuvanjeto na problematikite od ekonomska i anarhisticka priroda go spomenuva Rothbard kako ne anarhist tuku Libertarijanski kapitalist. Jas navistina gi nemam citano negovite dela ama profesorov izvel zaklucok deka od ona sto go pisuval rothbard mozer da se zakluci neophodnosta na takanarecena minimalna drzava.... Kako i da e. jas ne tvrdam deka rothbard ne e anarhist tuku samo navedov deka naidov na takvo mislenje. A mi se vide iskreno interesno (i me interesirase tvojot komentar), bidejki kako sto navede ti e idol :-) A sto se odnesuva na Wikipedia, da tamu ubavo si stoi deka e anarhist.
Pozdrav
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kakov/a anarhist/ka ste?

Пишување by р on Вто Ное 23, 2010 6:56 pm

OK. Fair enough!

Финтата е дека е Либертаријанец! Но, либертаријанец не значи ништо друго туку човек кој верува во политичка слобода (дека човекот се раѓа слободен, се поседува себеси и се што ќе го измеша својот труд со претходно непоседуван природен ресурс-за ова види http://free-market-anarchism.blog.mk/ го имам ова добро и едноставно објаснето во два текста). Либертаријанец како идеологија е намерно скована именка која ќе ги разликува либертаријанците од денешните либерали кои немаат никаква врска со либерализмот и слободниот пазар и политичката слобода. Денешните либерали се повеќе слични кон социјал-демократите него кон класичните либерали, оние на кои се повикуваат денешните либертаријанци.
Но, некој од либертаријанците одат уште еден чекор понатаму и сметаат дека не ни треба постоење на државата. И тие се анархо-индивидуалисти кој веруваат во анархо-капитализам како економски систем на анархизмот! (тука спаѓам и јас, тука спаѓа и Ротбард).
Што е фората сега со заклучокот на професоров? Прво, е негово мислење! Не значи тоа што го мислам јас за тебе, дека тоа си ТИ! Но, да го оставиме тоа на страна. Идејата зошто смета професорот дека Ротбард на крајот ќе застане во одбрана на минимална држава (како и многу други професори кои го критикувале анархизмот- најпознат е Роберт Нозик во своето дело Утопија, Држава и Анархија) е бидејќи самиот професор (критикувачот на Ротбард на кој се повикуваш) не верува во АНАРХИЗАМ! Идејата им се основа дека порано или подоцна Државата ќе се роди повторно и дури да ја нема. Или пак, дека (бидејќи анархо-индивидуалистите сметаат секоја улога на Државата може да биде снабдена од пазарот!)порано или подоцна една приватна најјака компанија ќе стане толку моќна и ќе ја замени Државата (ова колку што приметив од нашите претходни постови е и твое мислење горе-доле!). Тука нема да го одговорам ова мислење само ќе истакнам дека професорот го влече својот заклучок за Ротбард не од тоа што РОТБАРД Е, туку од ТОА ШТО МИСЛИ ДЕКА АНАРХИЗМОТ НА РОТБАРД НЕ Е АНАРХИЗАМ! Нормално, сметам дека ваквиот заклучок е глупост, но тоа во друга прилика! Повторно, ќе истакнам...не беше важно...НО РОТБАРД Е ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ АНАРХИСТИЧКИ УМОВИ НА НАШЕТО ВРЕМЕ и еден од ретките луѓе кои живеат според она што го говорат! Според мене секој себе-прокламиран анархист треба да посвети внимание на типов-ќе научи нешто! Но...кој да чита капиталистиSmile, нели?
Поздрав!
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kakov/a anarhist/ka ste?

Пишување by Драге Земјотрес on Чет Фед 10, 2011 4:59 pm

You Scored as Anarcho-Syndicalist

Anarcho-Syndicalism is the anarchist wing of the labour movement. Syndicalists believe in workers' solidarity, self-management and direct action. This movement is most commonly associated with France and key thinkers include Rudolf Rocker.

Anarcho-Communist
70%

Anarcho-Syndicalist
70%

Anarcho-Primitivist
55%

Christian Anarchist
45%

Anarcha-Feminist
35%

Anarcho-Capitalist
15%

Како и да е, некогаш имаш и други ставови, зависно од ситуација, а НЕ од понудените одговори.
avatar
Драге Земјотрес

Број на мислења : 31
Age : 24
Location : Куманово
Registration date : 2010-11-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kakov/a anarhist/ka ste?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот