Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Што е анархокомунизам

Go down

Што е анархокомунизам

Пишување by Anarchist on Саб Jул 04, 2009 4:48 pm

avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархокомунизам

Пишување by M-1 on Нед Jул 05, 2009 4:27 am

Браво за преводот комрадSmile
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархокомунизам

Пишување by Ravachol on Пон Jул 06, 2009 3:12 am

Интерсен текст. Убави работи се предлагаат према основите на анархо-комунизмот, само има една голема маана, а тоа е што ги исклучува другите видови само-управа како мутуализам или примитивизам или било кој друг вид анархо-изам. Кропоткин предвидува одма дека ќе се организира се во тој стил, но условите се различни така да во Париз и во Ушуаја или Новочеркаск или австралискиот аутбек да се очекува дека ист модел ќе функционира е малку авторитарно. Што ако не профункционира? Подобро да се врати капитализмот и државата отколку некој друг вид само-управа?
Во некои средини е сосема можен развој на анархо-комунизам, но во некои потешко.
Мутуализмот од своја страна не ги исклучува другите можности, туку ги прифаќа како реалност и право на соодветната заедница да си бара пат во животот.
Модерна референца - видете Кооперативо Мондрагон во Шпанија и неговите 35.000 членови кои успеваат во пракса да го потврдат Прудон веќе 68 години и покрај опасностите и нападите од фашизмот, а сега капитализмот таму. Голем број бивши борци и симпатизери на ЦНТ/ФАИ нашле свое прибежиште и парче леб таму, за сега да стане фактор во економскиот живот на Пиринеите.

И зошто толку мртвило на форумов, само Анархист, М-1 и Равашол (прв мутуалист на форумов сум, хахаха) дискутираат за темите околу анархизам (надвор од Панк,Музика и филмови...) а гледам 140 члена...штета. Што станало со Членот Негатив-х, има интересни постови?

Мала исправка - Џејмс Гијом и Макарти.

Поздрав

Vive l'Anarchie!

Ravachol

Број на мислења : 79
Registration date : 2009-04-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархокомунизам

Пишување by Anarchist on Пон Jул 06, 2009 1:07 pm

Ravachol напиша:Интерсен текст. Убави работи се предлагаат према основите на анархо-комунизмот, само има една голема маана, а тоа е што ги исклучува другите видови само-управа како мутуализам или примитивизам или било кој друг вид анархо-изам. Кропоткин предвидува одма дека ќе се организира се во тој стил, но условите се различни така да во Париз и во Ушуаја или Новочеркаск или австралискиот аутбек да се очекува дека ист модел ќе функционира е малку авторитарно. Што ако не профункционира? Подобро да се врати капитализмот и државата отколку некој друг вид само-управа?
Во некои средини е сосема можен развој на анархо-комунизам, но во некои потешко.
Мутуализмот од своја страна не ги исклучува другите можности, туку ги прифаќа како реалност и право на соодветната заедница да си бара пат во животот.
Модерна референца - видете Кооперативо Мондрагон во Шпанија и неговите 35.000 членови кои успеваат во пракса да го потврдат Прудон веќе 68 години и покрај опасностите и нападите од фашизмот, а сега капитализмот таму. Голем број бивши борци и симпатизери на ЦНТ/ФАИ нашле свое прибежиште и парче леб таму, за сега да стане фактор во економскиот живот на Пиринеите.

И зошто толку мртвило на форумов, само Анархист, М-1 и Равашол (прв мутуалист на форумов сум, хахаха) дискутираат за темите околу анархизам (надвор од Панк,Музика и филмови...) а гледам 140 члена...штета. Што станало со Членот Негатив-х, има интересни постови?

Мала исправка - Џејмс Гијом и Макарти.

Поздрав

Vive l'Anarchie!

ЕВЕ ти дел од текстот Равашол. Можеби си го прескокнал читајќи...

Постои и друг фактор. Револуцијата најверојатно ќе биде спроведена од обединет фронт на антикапиталистички политички групи. На пример, Северна Америка или Европа се толку големи и комплексни што ниту една револуционера организација нема да ги има најдобрите идеи и најдобрите милитанти. Тие ќе треба да соработуваат заедно. Но некои ќе бидат анархокомунисти додека другите нема. Оставајќи ги настрана авторитарните државници, ние најверојатно ќе бидеме во коалиција со пареконисти, некомунистички анархисти, револуционерни демократски социјалисти, најразлични типови на Зелени итн. Не можеме да ги присилиме сите луѓе да живеат во анархокомунизам. Задолжителен слободарски комунизам е контрадикција во термини! Мнозинството од одреден регион може ќе одлучи да живее во анархистички комунизам, но соседен регион може ќе одлучат да живеат во Парекон (Партиципаторна економија). Се додека работниците не се експлоатирани, анархокомунистите нема да започнат граѓанска војна внатре во револуцијата. На експериментален начин, различни пристапи може да се испробаат во различни региони и ние ќе учиме едни од други.


А за тоа зошто не пишуваат членовите не знам. Иако би сакал да знам многу. Инаку за negative x тој еднаш се изјасни дека му било веќе досадно да пишува сакал акција.

Поздрав.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархокомунизам

Пишување by Anarchist on Пон Jул 06, 2009 1:08 pm

Еј фала на исправката не бев сигурен за тие ...
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархокомунизам

Пишување by Ravachol on Пон Jул 06, 2009 9:41 pm

Малатеста напиша (1984), „Наметнатиот комунизам би бил најодвратна тиранија што човечкиот ум може да ја замисли. И слободниот и доброволен комунизам е ироничен ако некој го нема правото и можноста да живее во поинаков режим, колективистички, мутуалистички, индивидуалистички – како што си сака, секогаш под услов дека нема да постои угнетување или експлоатација над другите“ (стр. 103). Тој очекуваше дека анархокомунизмот ќе победи евентуално, но почувствува дека ова може да потрае значително време дури се постигне насекаде.

Е, да не го прочитав вториот дел, ова е интересен поглед на работите.
Ова е веќе реално гледање и води кон прогрес. Како се викаше тоа, пан-архија или нешто така, во согласност со дадени услови на дадено подрачје.

Е сега за самото име комунизам, тоа е малку заебано. На Балканот и истокот општо има јасна конотација на државен комунизам и нема лек тука. Од друга страна има луѓе кои со носталгија гледаат кон тоа време но и тие се за државната варијанта.

Можда за цел на пропаганда би требало да се избере друг поим, иако самиот поим е киднапиран од Ленин како што пишува во текстот.

Луѓето се подложни на прв впечаток и не се впуштаат многу во мислење...комунизам абе бегај тоа е Сталин,Тито,Лазо...знаеш како оди тоа. Евентуален друг термин би ја избегнал потребата од сложени објаснувања меѓу државниот и анархо комунизмот.

Не знам што мислиш за други општи форуми каде би можело да се отвара тема за анархизам, имаше нешто на еден хрватски форум.
Имаат голем број членови и можда некои би се заитересирале.

Поздрав

Vive l'Anarchie!

Ravachol

Број на мислења : 79
Registration date : 2009-04-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархокомунизам

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот