Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Poezija - stihovi

Go down

Poezija - stihovi

Пишување by netocka on Сре Јун 17, 2009 8:16 pm

Prvo su došli po Židove
i ništa nisam rekao —
jer nisam Židov.

Onda su došli po komuniste
i ništa nisam rekao —
jer nisam komunist.

Onda su došli po sindikaliste
i ništa nisam rekao —
jer nisam sindikalist.

Onda su došli po mene —
i nije ostao nitko
tko bi nešto rekao.


pesna na Pastora Niemoellera, koj umrel kako zrtva na nacistite, ne znam kako se vika.

netocka

Број на мислења : 95
Registration date : 2008-09-18

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Poezija - stihovi

Пишување by S K E L E T O R on Сре Јун 17, 2009 11:01 pm

mmmmmmmmmmm like it palce nagore
avatar
S K E L E T O R

Број на мислења : 99
Age : 32
Registration date : 2009-03-11

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/325960485

Вратете се на почетокот Go down

Re: Poezija - stihovi

Пишување by чист воздух on Нед Jул 04, 2010 8:36 pm

еве една песна од мене...
НОЌ

Сабота убав ден
невообичаен утрински елан
се е на место
се е во ред
тоа ме плаши.

Ничии погледи следам
ничии усни гледам
ничии звуци од паркетот
создадени нема.

Сабота убав ден
вообичаено телефонот сосема нем
нечија близина ми е потребна
и тргнав по нејзина потрага.

Кон лево или кон десно
се создаде дилема
брзо ја решив
и нејзе ја снема.

Долго веќе шетам
маката ме стаса
се свртев во круг
не забележав друг.

Пустелија на сите страни
волк завива во далечина.

Решив да не мрдам
само ќе стојам
мала утеха
во ноќта ќе побарам.

Погледнав нагоре
и почнав да викам:
прекрасно изгледаш
привлечен е твојот шарм
искреноста твоја нема крај
благодарам за страста што ја нудиш
никогаш не си ме изневерила
дволичност кај тебе нема
доследна како никој жив
никогаш не си затворена
кон мене секогаш отворена
и многу си навистина
премногу убава
преубава.


Песната е во чест на мојот и наш пријател-НОЌТА.

avatar
чист воздух

Број на мислења : 5
Location : скопје
Registration date : 2010-07-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Poezija - stihovi

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот