Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Што е анархија

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Што е анархија

Пишување by Anarchist on Саб Мај 16, 2009 2:28 pm

Напишав краток текст како за вовед за оние кои не знаат што е анархија, сакаме да го принтаме и да го делиме, па да чујам ваши мислења, да знам што да додавам, што да одземам.

ШТО Е АНАРХИЈА?

АНАРХИЈА НЕ Е ХАОС, АНАРХИЈА Е РЕД БЕЗ КОНТРОЛА

Анархија е збор. Тој збор е составен од два збора и тоа: ан - што значи некаква негација и архија - што значи владеење. Во превод значи без власт, или поопшто земено значи без авторитет.
Оние кои не се добро запознаени со поимот анархија, го гледаат како хаос, односно безредие, а всушност анархија значи општество во кое ќе нема власт, но ќе има највисок ред. Анархистите не сметаат дека тој ред може да се воспостави преку власт. Тие сметаат дека може да се создаде преку бездржавен социјализам (анархизам), односно преку доброволно организирање и самоуправување на луѓето, без било какви општествени хиерархии, бидејќи токму хиерархиите во општеството ја носат со себе нееднаквоста, а со тоа и неправдата. Значи анархисти се луѓе кои се залагаат за општество каде ќе нема пари, ќе нема власт, ќе нема држава, ќе нема авторитет, но ќе има доброволно договарање и организирање меѓу народот, бидејќи само така човекот може да суштествува како слободен и да прави тоа што му е по волја, но имајќи на ум дека слободата на еден човек завршува онаму, каде што започнува слобдата на друг човек.

„Слободата без социјализам е привилегија, неправда; социјализам без слобода е ропство и бруталност. “
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархија

Пишување by Ravachol on Вто Мај 19, 2009 8:37 pm

Tekstot e odlicen vo osnova,dve tri zabeleski

без било какви општествени хиерархии


Sprema Proudhon bez vertikalni hierarhii ama so horizontalni naprimer nemame site ednakvi sposobnosti niti ke imame pa taka prirodno od 100 dusi koi se bavat so nesto nekoj e majstor vo taa rabota i se smeta kako 'avtoritet' hehe, naprimer nekoj koj snima amaterski filmcinja moze da uci od Spielberg ili nekoj e genijalen programer a nekoj ne e sto ne e pricina dvajcata da ne se bavat so toa, normalno.
'Site ke se ednakvi' e malku utopisticki posto ne bile ednakvi site ni vo anarhiite niz istorijata. 'Site bi imale ednakva sansa' ili 'Site bi imale fer start vo zivotot' mozebi e pologicno...

општество каде ќе нема пари

Ova slobodno mozes da go isfrlis, posto e cista utopija vo denesno vreme. Pre-kompleksen e svetot za toa. Na nekoi mesta ke funkcionira, po sela i mali mesta ama vo golemi urbani centri tesko. Mora da ima nekoja edinica za razmena. Ako ti treba deset kila kompiri a ti se bavis so programiranje kako ke se trampis so zemjodelecot? So mp3? ili C++?
Ili odis vo kafana (ako ima kafani vo anarhijata,hehehe) i mu davas mp4 za dve piva!?

Zatoa mora da se razbere STO SE TOA PARI. Neznam dali si razmisluval na taa tema.
Sto e kredit, sto e vrednost. Ona sto denes se pari se vika 'dekretna valuta' koja nema realna vrednost zad sebe tuku e samo parce hartija koja vlasta so dekret i dava 'vrednost' i so dekret moze i da ja odzeme. Poznata e i pod imeto kreirana valuta.Nema nikakva vrednost zad sebe. Porano imalo 'zlaten/srebren' standard ako si videl stara banknota,imam videno ruska rublja kaj eden drugar i americki dolar od 19 vek kajsto pisuva na niv 'ova e priznanica izdadena od bankata taa-i-taa koja e zamena za tolku grama zlato/srebro i kako takva moze da se smeni vo zlato/srebro na blagajnite na taa-i-taa banka'. A vidi sto pisuva na denesnite.
Vo anarhija barem prema Proudon ima 'valuta' koja e odredena od vrednosta na trudot koj e vlozen za da se stvori opredelenata vrednost i kako takva ima grb vo plemeniti metali koi se deponirani vo 'mutual tresor' i imaat stabilna vrednost kako za toj sto ja stvoril taa vrednost taka i za razmena na stoki i uslugi. So toa se eliminira moznosta za spekulacija.
Ako te interesira poveke za ovie raboti kazi, isto i za kredit i za vrednost i za pazar.

Znam deka se dosadni ovie ekonomski raboti ama kako anarhisti treba da gi znaeme barem osnovite. I jas ne znaev nisto do pred 7-8 godini.

Inaku celava rabota ke primirisa na utopija,a anarhijata ne e utopija.

слободата на еден човек завршува онаму, каде што започнува слобдата на друг човек

I ova e maglovite nekako za obicen coek. Na nekoj ne mu se dopaga sto ti imas zelena vrata smeta deka toa go vrega i sega?
Ima i druga varijanta 'ne pravi mu na drug ona koe ne sakas tebe da ti go pravat' makar da i toa e maglovito.

Pozdrav i pisi.

Ravachol

Број на мислења : 79
Registration date : 2009-04-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархија

Пишување by M-1 on Сре Мај 20, 2009 3:21 pm

[quote="Ravachol"]Tekstot e odlicen vo osnova,dve tri zabeleski

без било какви општествени хиерархии


Sprema Proudhon bez vertikalni hierarhii ama so horizontalni naprimer nemame site ednakvi sposobnosti niti ke imame pa taka prirodno od 100 dusi koi se bavat so nesto nekoj e majstor vo taa rabota i se smeta kako 'avtoritet' hehe, naprimer nekoj koj snima amaterski filmcinja moze da uci od Spielberg ili nekoj e genijalen programer a nekoj ne e sto ne e pricina dvajcata da ne se bavat so toa, normalno.
'Site ke se ednakvi' e malku utopisticki posto ne bile ednakvi site ni vo anarhiite niz istorijata. 'Site bi imale ednakva sansa' ili 'Site bi imale fer start vo zivotot' mozebi e pologicno...

Дека е Спилберг мајстор, тоа е субјективно мислење. Спилберг може да биде почитуван во еден, и жестоко отфрлан во друг круг. Но, ајде да земеме дека е најдобар. Тоа сепак не значи дека може да има авторитет над оние кои се помалку стручни од него бидејќи знаењето и искуството се пренесуваат преку научен а не авторитарен метод.

општество каде ќе нема пари

Ova slobodno mozes da go isfrlis, posto e cista utopija vo denesno vreme. Pre-kompleksen e svetot za toa. Na nekoi mesta ke funkcionira, po sela i mali mesta ama vo golemi urbani centri tesko. Mora da ima nekoja edinica za razmena. Ako ti treba deset kila kompiri a ti se bavis so programiranje kako ke se trampis so zemjodelecot? So mp3? ili C++?
Ili odis vo kafana (ako ima kafani vo anarhijata,hehehe) i mu davas mp4 za dve piva!?

Zatoa mora da se razbere STO SE TOA PARI. Neznam dali si razmisluval na taa tema.
Sto e kredit, sto e vrednost. Ona sto denes se pari se vika 'dekretna valuta' koja nema realna vrednost zad sebe tuku e samo parce hartija koja vlasta so dekret i dava 'vrednost' i so dekret moze i da ja odzeme. Poznata e i pod imeto kreirana valuta.Nema nikakva vrednost zad sebe. Porano imalo 'zlaten/srebren' standard ako si videl stara banknota,imam videno ruska rublja kaj eden drugar i americki dolar od 19 vek kajsto pisuva na niv 'ova e priznanica izdadena od bankata taa-i-taa koja e zamena za tolku grama zlato/srebro i kako takva moze da se smeni vo zlato/srebro na blagajnite na taa-i-taa banka'. A vidi sto pisuva na denesnite.
Vo anarhija barem prema Proudon ima 'valuta' koja e odredena od vrednosta na trudot koj e vlozen za da se stvori opredelenata vrednost i kako takva ima grb vo plemeniti metali koi se deponirani vo 'mutual tresor' i imaat stabilna vrednost kako za toj sto ja stvoril taa vrednost taka i za razmena na stoki i uslugi. So toa se eliminira moznosta za spekulacija.
Ako te interesira poveke za ovie raboti kazi, isto i za kredit i za vrednost i za pazar.

Znam deka se dosadni ovie ekonomski raboti ama kako anarhisti treba da gi znaeme barem osnovite. I jas ne znaev nisto do pred 7-8 godini.

Inaku celava rabota ke primirisa na utopija,a anarhijata ne e utopija.

Трудот и производот не се вреднуваат во анархизмот. Тоа можеш да го прочиташ кај Кропоткин, а не кај Прудон бидејќи истиот, иако најпрвин анархист (и тоа прв кој така се има изјаснето во историјата) делумно отфрлувајќи го анархизмот подоцна се има преименувано во федералист. Постои само потреба за одреден производ од страна на една одредена конзументска група која во замена нуди нешто што и треба на групата од која го зема истиот во размена. Пократко кажано: трампа/слободен пазар.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархија

Пишување by Ravachol on Сре Мај 20, 2009 8:32 pm

Тоа можеш да го прочиташ кај Кропоткин, а не кај Прудон бидејќи истиот, иако најпрвин анархист (и тоа прв кој така се има изјаснето во историјата) делумно отфрлувајќи го анархизмот подоцна се има преименувано во федералист. .

Dobro ajde sega kako ke mu objasnis toa na narodot...
Kako ke mu objasnis prakticno kako ke funkcionira taa trampa, ako te prasa nekoj coek.
Navedi primer na trampa i kako ke funkcionira sloboden pazar. Ako nekoj zeme vreki so cement i gi nosi na pazar kako ke mu objasnis kolku mp3 vredi vreka cement. Sto ako nekoj drug mu nudi i mp4 za trampa a ti nemas vo momentot. Mislis deka tebe ke ti dade cement?

Трудот и производот не се вреднуваат во анархизмот.

Odlicna izjava za debata vo anarhisticki krugovi ama mislam deka celava rabota na topicot e kako do onie koi ne se anarhisti.
Vakvite razmisluvanja se rezultat na nepoznavanje na ekonomskite zakonitosti, ne sakam da te navredam ili potcenam, daleku od toa, no mislam deka treba konstruktivno da se razgovara. Ako imas odreden stav za ekonomskite sostojbi vo anarhija dobro e i zapoznavanje so osnovnite ekonomski postulati.
Mislam deka tvoeto mislenje se bazira na poimite 'svest' i 'altruizam' kako osnova za proizvodstvo na 'se sto e potrebno' vo odredena komuna/grad/oblast. Na koj nacin i koj ke odreduva kolku e potrebno da se proizvede bez drzavno centralno planiranje ? Dali ke ima zapisnicari koi ke pravat statistika kolku osoba X jade vo denot, kolku sere (za toalet-hartija), kolku pati se mie race (za sapun)?
Na toj nacin samo ke se proizveduva visok na raboti koi ne se trosat i manjak na raboti koi se trosat.

Дека е Спилберг мајстор, тоа е субјективно мислење. Спилберг може да биде почитуван во еден, и жестоко отфрлан во друг круг. Но, ајде да земеме дека е најдобар. Тоа сепак не значи дека може да има авторитет над оние кои се помалку стручни од него бидејќи знаењето и искуството се пренесуваат преку научен а не авторитарен метод.

Pa dobro Spielberg go navedov samo kako primer, ne se raboti za nametnat avtoritet mozda primer ili roll-model. Isto kako nas starite anarhisti od porano ne ni se avtoriteti no mozeme da naucime od niv. E sega Kropotkin nemozes da go sporedis so nekoj forumdzija od Uzbekistan...

Golemata razlika megu Proudhon i Kropotkin e sto edniot moral da raboti za da se izdrzuva a drugiot bil Princ pa mozel da teoretizira za utopii. Sepak negovoto 'Mutual Aid' e kapitalno delo, tuka nema zbor, ama covekot ne se razbiral vo ekonomija tolku kolku Proudhon.

Постои само потреба за одреден производ од страна на една одредена конзументска група која во замена нуди нешто што и треба на групата од која го зема истиот во размена. Пократко кажано: трампа/слободен пазар

Ova ne mozam da go svatam nikako. Tebe ti treba akumulator koj go proizveduva kolektiv vo Negotino da receme a ti si vo kolektiv koj proizveduva kartonska ambalaza vo Skopje. Vo odsustvo na edinica vrednost (valuta od nekoj vid) kako ke se razberes? Ke ti dam 500 kg karton ti dajmi 100 kg akumulatori? Sto ke pravat tie so tolku karton ke treba ponatamu da go trampaat i slicno sto bi dovelo do nevideni komplikacii i zagusuvanje na pazarot. Aman be, barter-economy vo 21-vi vek...
Ne sakam da go napagam tvojot idealizam ama razmisli kako toa ke go preneseme na nekoj obicen coek.

Barter-economy ke dovede na izumiranje od glad na profesiite kako umetnici bidejki bez konkretna vrednost e mnogu tesko... Na slikar na primer mu trebaat cetka,platno,boi,ulje a sto ke im daj toj za vozvrat. Edna ili dve sliki? Kako tie sliki ke gi delat kolektivite koi pravat cetki,boi,ulje,platno? Na slikarot mu trebaat i jadenje i pienje i sega toj trca da razmenuva... sto? Kakva slikicka ke napravi za vekna leb od 500 grama? Arno ama ako prodade slika za 100 edinici vrednost ke si kupi ona sto mu treba, materijal za rabota kolku mu treba, hrana kolku mu treba itn. Ako po cel den trampa navamu-natamu ke se obesi.

Plemenitite metali kako zamenska vrednost se pojavile so usloznuvanjeto na ekonomskite aktivnosti uste pred 5.000 godini, e sega kako ke se vratime nazad...Zamisli kupista roba na benzinska pumpa dobieni kako trampa i kolektivot so pumpata dali da toci benzin ili da trampi toa sto dobil. Ili ke im dava benzin samo na onie od koi ke zeme vrednost sto go interesira, drugite mozat da se cesaat...
Imame pouka od boljsevizmot sto se sluci so toa 'od sekoj prema moznostite, na sekoj sprema potrebite'.
Zosto mislis deka jas i ti imame isti prehrambeni potrebi? Mozebi nekoj jade dva pati poveke od nekoj drug.

Ako trudot ne se vrednuva vo anarhizmot kako e toj porazlicen od eksploatacija. Dali mislis deka kolektiv od pekari ke rabotat 16 sati za da ja zadovolat komunata a nekoj sto raboti drugo koe e malku barano na slobodniot pazar 2 saati!? E sega ke kazes ke ima poveke pekari ama ako ne im se raboti na tie sto ete 'trebalo' da rabotat kako pekari za 'dobroto na zaednicata'. Ako im se pravi nesto drugo? Zaednicata ke ima nedostig na leb i odma ete ti problemi. Bez jasna diferencirana i opsto prifatena zamenska vrenost nema nikakov sloboden pazar. Znaci di diskriminiras onie od koi 'zaednicata' ke ima poveke potreba.
Dali mislis deka ke ima mnogu zainteresirani da rabotat vo rudnik za dobroto na komunata? Ti ke bides doktor fino,lepo,uredno ako mislis deka dobrovolno lugeto ke ti nosat hrana i obleka mislam deka ja precenuvas realnata situacija i navleguvas vo kralstvoto Utopija.Mozes da odbies da lecis nekogo ama toj ke ti kaze 'jas davam be na zaednicata celo vreme, asega ti nesakas da me lecis.'A ne dal.Ajde be studenti...
A lugeto sakaat i da se odmorat i da si posvetat vreme sebesi.

Mislam deka e dobro da dojdeme do nekoja forma koja bi bila pogodna za obicniot covek da moze da razbere sto konrektno bi dobil ako poddrzuva anarhija sprema sega koga e za drzava. Pomalku so frazi poveke so primeri.

Odnapred se izvinuvam ako stilot na pisuvanje zvuci napadno, taka mi e nacinot na pisuvanje, ne sum napadna osoba.

Pozdrav

Ravachol

Број на мислења : 79
Registration date : 2009-04-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархија

Пишување by M-1 on Пет Мај 22, 2009 1:00 pm

Сега вака: трудот во анархизмот не се вреднува и тоа е факт. Ова му го кажувам на секого без разлика колку познавање има околу анархијата бидејќи не правам разлика ниту пак класификација помеѓу луѓето. Сметам дека секој има капацитет ова да го разбере.
Зошто не се вреднува трудот? Имаме човек кој 6 години оди на факултет и 6 години специјализира за да стане хирург од општа пракса. Имаме и обичен чистач на улици на кого не му треба сериозна обука за да ја извршува својата работа. Што е заедничкото помеѓу овие луѓе и зошто се двајцата еднакви?
На двајцата им се потребни истите средства за да преживеат. Двајцата можат да се најадат од нпр. порција грав и 2-3 кришки леб. Доколку на едниот од нив му треба повеќе, може слободно да земе, но никогаш повеќе отколку што му треба. Не гледам причина зошто хирургот заслужува материјално повеќе од страна на општеството. Секако дека заслужува повеќе почит и љубов од страна на луѓето но материјалните барања се релативно исти кај секого.
И не му е само докторот (кој може и да чисти) потребен на чистачот туку и обратно: доколку чистачот не ја исчисти улицата, поради нехигијена може да дојде до епидемија и хирургот да има работа преку глава грижејќи се со излечиви болести наместо да посвети време на напредокот на науката...сите професии се взаемни. Секој секому е потребен.
Ќе се работи, произведува и троши според потребите на населението (комуната) и така никогаш нема да дојде до отуѓување.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархија

Пишување by Ravachol on Пет Мај 22, 2009 4:26 pm

трудот во анархизмот не се вреднува и тоа е факт.

Toa e fakt!? Imas li ti elementarna ekononmska pismenost?

На двајцата им се потребни истите средства за да преживеат. Двајцата можат да се најадат од нпр. порција грав и 2-3 кришки леб.

Vidi be, druze, vaka... NE SE site luge ednakvi,nitu bile niti ke bidat. Ne e rabotata dali ti sakas da se ili ne. Pogledni okolu sebe. Kazi mi ti mene koj ke odi da uci 12 godini za hirurg ako so 12 saati obuka kako sto kaza za cistac ke ima isti uslovi za zivot. Od altruizam i svesnost? Ubavo ke bese da e taka ama ne e. Niti nekogas bilo. Kolku za porcija leb i grav toa mozeme i sega da go obezbedime ne ni treba promena na opstestveniot i ekonomski sistem. Treba ne sekoj da mu se objasni deka ke zivee podobro vo anarhija a ne deka ke ima isto so komsijata.

може слободно да земе, но никогаш повеќе отколку што му треба.

Koj avtoritet ke resi kolku e toa dovolno i ke go spreci onaj koj zema poveke od propisanoto. Ili na angliski poznato kako 'reality check'

Не гледам причина зошто хирургот заслужува материјално повеќе од страна на општеството. Секако дека заслужува повеќе почит и љубов од страна на луѓето но материјалните барања се релативно исти кај секого.

Idealizam za pocit, ama idealizam bez relity check e osuden na propast. Materijalnite baranja se isti kaj lugeto!? Sto ke bide so starite luge koi ne mozat da doprinsat tolku? So retardiranite i invalidite? Znaci da zemime MK ima 280.000 penzioneri i okolu 150.000 reatrdirani,invalidi,invalidi na trudot i slicno. Znaci za tie 430.000 luge ke treba da rabotat drugi 430.000 luge koi ke im obezbeduvaat se sto im e potrebno. Nesto slicno na toa imame i sega.

Proudhon : Sekoj sam za sebe resava kolku mu e potrebno i samiot vlozuva trud toa da go realizira. Isto taka toj e jasen po prasanjeto na penzii,stedenje,griza za onie koi ne mozat i sl. Nemozi ti da resavas mene kolku mi e potrebno. Ti slobodno jadi si grav so leb.
Anarhija ne e delenje na zaednickata mizerija. Toa bese boljsevizmot.

Ne mozes nikogo da zainteresiras za anarhija ako mu kazuvazs kako trebalo da e ako lugeto bile altruisti i svesni. Kazi mu kako do anarhija od ona sto e SEGA realnost. Lugeto se takvi kakvi sto se. Treba da im se objasnat nekoi ekonomski osnovi a ne utopija.

Ќе се работи, произведува и троши според потребите на населението (комуната) и така никогаш нема да дојде до отуѓување.

Karl Marx?
Ajde uste ednas. Koj i na koj nacin ke odredi kolku komunata trosi vo odreden vremenski period. Za toa treba stroga disciplina na naselenieto koe mora da bide dovedeno do takva sostojba da ne bara poveke otkolku za gol fizicki opstanok. Ke treba 'zapisnicari' koi so godini ke odat od kuka do kuka i ke popisuvaat koj kolku jade,kolku pie,sere,se mie i slicno. I otkako tie standardi ednas ke se formuliraat nema levo-desno. Ovoj mesec ke ima samo grav, sledniot varen kompir i taka natamu. Kako be vo 21-vi vek so ovie raboti...
Kako go pomiruvas tvojot liberalizam so faktot sto avtoritarno smetas deka site sme imale isti potrebi?
Kolku sto znam imas stav deka ne treba da se ima predrasudi kon gejevite, pa zastita na zivotni pa zasita na zenite i slicno. A od druga strana go negiras pravoto na sekoj poedinec SAM i po svoja volja da si resi kolku mu se potrebite i kako ke se spravi so toa. (Jasno, ne zagrozuvajki nikoj drug). Jas ne sakam nikoj da raboti za mene bidejki vremeto vo negoviot zivot si e negovo i nema sto da si go trosi zivotot na moite potrebi. Niti obratno.

Ajde drugi forumdzii iskazete mislenje please!

Ravachol

Број на мислења : 79
Registration date : 2009-04-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархија

Пишување by M-1 on Саб Мај 23, 2009 8:10 pm

Добро, очигледно е дека јас не можам да те убедам во тоа дека во анархизмот не се вреднува трудот. Читај ја од Кропоткин „Освојување на лебот„ за да ти се разјасни таа недоумица.
Инаку, погрешно ме сфати кога реков дека на сите луѓе им требаат релативно истите средства за да преживеат. Не реков дека имаат исти потреби. Не се сите тие потреби за преживување. Постојат и поинакви потреби.
Не се ни сите луѓе еднакви, туку мора да имаат еднакви можности. Но доколку имаме вредност, нема да можеме на сите луѓе да им пружиме еднакви можности бидејќи докторот ќе зема повеќе а чистачот помалку бидејќи ќе се смета дека повеќе вложил и заслужил.
Кога се работи за медицина, моето мислење е дека доколку еден човек вложи 12 години од својот живот и работи на спасување на други животи, не поради алтруизам и свесност, туку за да земе повеќе од нив, тој човек не треба да се бави со медицина. Јас не би ги спасувал луѓето за потоа да ми бидат робови. Тоа важи и за сите други професии.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархија

Пишување by Ravachol on Саб Мај 23, 2009 10:06 pm

Добро, очигледно е дека јас не можам да те убедам во тоа дека во анархизмот не се вреднува трудот. Читај ја од Кропоткин „Освојување на лебот„ за да ти се разјасни таа недоумица.

Ne mozes nikogo da ubedis so teorija. Kazi prakticen primer. 'ne se vrednuva trudot' e obicna dogmatska fraza. Dali sekoj poedinec ne ke go vrednuva ili nekoj ke go vrednuvaat pa ke bidat eliminirani od prvite. Kako ovaa misla na Kropotkin ke im ja vsadime vo umovite na lugeto. Dali e toa nesto prirodno sto doaga, da ne se vrednuva trudot? Dali si se obidel na macka ili kuce da im go zemes ulovenoto. Pokusaj...
Toa e mislenje bazirano na Kropotkin a ne dogma koja se odnesuva na anarhizmot voopsto.
Sum ja cital taa kniga. Malku me plasi Kropotkin so nekoi elementarni nepoznavanja na ekonomskite raboti.

туку мора да имаат еднакви можности.

Se soglasuvam. Vo toa e celata rabota. Ednakvi moznosti a posle koj kako i sto ke pravi e negova rabota. Denesnite nepravdi i stradanja proizleguvaat od neednakvite moznosti za start.

[/quote]Но доколку имаме вредност, нема да можеме на сите луѓе да им пружиме еднакви можности бидејќи докторот ќе зема повеќе а чистачот помалку бидејќи ќе се смета дека повеќе вложил и заслужил.


Cistacot ako sakal ke se obidel da stane i nesto drugo. Vo anarhija ako nekoj e cistac razumno e da se pretpostavi deka e negov izbor i kako takov e zadovolen so nego. Ako zaednicata mu go 'dodelila' toa mesto togas zaebavme rabota. Mozebi go ceni vremeto na drug nacin od tebe. Mozebi mu se dreme na bregot od nekoja reka po nekolku saati. moze toa mu pravi zadovolstvo. Toa e negov izbor, nikomu ne mu steti so toa. Koja instanca ke resi vo sprotivno sto e sto?

не поради алтруизам и свесност, туку за да земе повеќе од нив, тој човек не треба да се бави со медицина. Јас не би ги спасувал луѓето за потоа да ми бидат робови. Тоа важи и за сите други професии.[quote]

Kako prvo nema da imas mnogu vreme da se bavis so medicina bidejki ke treba da ja trampis robata sto ne ti koristi za takva sto ti koristi. Po izvesno vreme ke pocnes da pcues i misli kako 'da mu ebam majkata, jas ovde spasuvam zivoti se boram so smrtta a nekoj tamu ke zameti 2-3 saati i go boli kurot.' ke pocnat da se pojavuvaat. Mozebi ne ti licno ama poveketo tvoi kolegi.
Zosto da ti bidat robovi? Ima precizen sistem kako se ostvaruva zdravstvenoto pokrivanje na lugeto. Nema nikakvo robuvanje.
Kako osven altruizam mislis deka lugeto bi se angazirale na razvoj vo opstestvoto ako cistac i hirurg e isto.
Kakov progres bi imalo opstestvo kade ednakvosta e pred se i sekoe cekorenje napred bi se eliminiralo vo ime na seopstata ednakvost.
Sevo ova e veke videno drugar vo komunizmot vo Jugoslavija, SSSR...

Vo ocekuvanje na prakticni primeri kako toa bi se ostvarilo...
Zalosno tvojot idealizam da se trosi vo ramkite na utopisticki sonovi. Zalosna teorija (ne znam dali anarho-komist bese?) koja paga pred takvi banalni fakti kako sto e primerot so toaletnata hartija za koj pisuvav.
Znaci anarho-komunizmot ke propadne koga prviot covek ke pocne da go vrednuva svojot trud. Ili ke go ubieme?
Pa ti uste sega mozes da rabotis na taa baza. Ke gi operiras lugeto a tie ke ti nosat koj sto ima i gotova rabota.Ne ti treba anarhija za toa.

Togas ke pocekame uste nekolku iljadi godini do celosniot rascut na altruizmot. Jas poveke mislev za denesno vreme.

Ravachol

Број на мислења : 79
Registration date : 2009-04-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархија

Пишување by M-1 on Нед Мај 24, 2009 2:30 am

Чекај сега, премногу ме етикетираш. Утопист, догматик, економски неписмен итн. Би било подобро со твоите зборови да изнесуваш повеќе аргументи, а помалку да категоризираш.
Анархизмот не е утопија, а камо ли догма. Тоа не е ни вреднувањето на трудот. Доколку анархизмот е против капитализмот мора да биде таков до корен. Вреднувањето на трудот ќе роди вредност, вредноста валута, валутата ќе создаде поле за трговија и најпосле ќе дојде до социјално раслојување и отуѓување. Можам на човек 50 години постепено да му објаснувам што е анархизам но никогаш тој муабет нема да го правам со компромиси од тип: добро ќе има вреднување на трудот, ќе има поделба на професии, ќе има граници за да се браниме од империјализам, ќе има било што само вие наречете се анархисти. Неќам колаборација луѓе кои суштински не го разбираат анархизмот. Јас не сум за правење на компромиси бидејќи ниеден од нив во историјата им се нема исплатено на анархистите. Анархизмот или го има или го нема. Или ќе биде анархизам до коска или постепено ќе го снема.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархија

Пишување by Ravachol on Нед Мај 24, 2009 2:45 pm

Чекај сега, премногу ме етикетираш. Утопист, догматик, економски неписмен итн. Би било подобро со твоите зборови да изнесуваш повеќе аргументи, а помалку да категоризираш.

Samo izveduvam logicki zaklucok :
Utopist - kazi realno vo koj vremenski raspon mislis deka ke se desi anarhija. Neli veruvanjeto vo dalecna svetla idnina na svesni altruisti ne e nekoj vid utopija? Da cekam lugeto da se 'svestat' nekako mi e cudno. Takvi se kakvi se. I kako na takvi treba da im se priblizi anarhijata.

Dogma -
во анархизмот не се вреднува трудот.
Dali e ova podlozno na razmisluvanje ili mora da se prifati bezuslovno kako takvo. Dokolku ne smee da se osporuva se raboti za dogma kako onie verskite. Ne odgovori na prasanjeto koj ke bide 'enforcer' na takviot stav?Dali toa e ostaveno na svesta na poedinecot ili nekako na 'fin' nacin ke bide 'prenasocen'?Ako nema avtoritarni merki kako mislis deka toa ke go bide?

Ekonomija - oblast od koja nema beganje ni vo anarhija.

Вреднувањето на трудот ќе роди вредност, вредноста валута, валутата ќе создаде поле за трговија и најпосле ќе дојде до социјално раслојување и отуѓување.

Velis deka ne si dogmaticar. Dobro togas navedi prakticno kako ke funkcionira teoriskata osnova koja ja naveduvas. Pole za trgovija, koj uzas! Kako ke bide stopirana trgovijata? So vrakanje na barter-economy od sredniot vek? Ne moze da dojde do seriozno socijalno raslojuvanje vo uslovi na slobodna ekonomija. Zatoa ja spomenav ekomonijata. Bez monopoli,karteli,danoci,carini,porezi,akcizi,licenci... t.e. bez drzavata kako mislis deka ke dojde do nekoe seriozno raslojuvanje? A deka nema da bidat site ednakvi nema da bidat. Normalna pojava vo prirodata. A za otugjuvanje, toa ke moze da se vidi vo praksa tesko se pretpostavuva teoriski do kade i kolku nekoja zednica ke ima zaednistvo...
Tenka e linijata megju anarho-komunizmot i boljsevizmot...

Vo situacija na egalitarizam po sekoja cena kade samo se prifaka onoj progres koj e pozelen za 'komunata' (kade sto soodvetni lica ke se nametnat da resavaat vo nejzina ime - zosto? zatoa sto nemaat site vreme za beskrajni diskusii i trampanje na proizvodi)
ke zamre sekoj progres. Dokolku tvojata vizija za anarhija e onaa na Amazonskite pleminja koi so iljadnici godini ziveat nepromeneto togas e toa tvoj izbor.

Dali si ja procital 'Zivotinska Farma' od Orwell? Tamu imas objasnuanje sto se slucuva so ednakvosta. Nekoi luge ke pocnat da go koristat toa i ke bidat 'poednakvi od drugite'.

ќе има поделба на професии

Kako ke se ukine taa podelba? Toj sto uziva vo ribarstvo ke treba da go zrtvuva toa za dobroto na 'komunata' i da raboti vo topilnica...
mnogu fino,mnogu slobodno...

Insistiranjeto na celosna ednakvost kade site se ednakvi bez razlika na se ne moze da izgradi opstestvena sovest i karakter.Site onie koi ne se slozuvaat ke bidat eliminirani. Ili nema da bidat?

Анархизмот или го има или го нема. Или ќе биде анархизам до коска или постепено ќе го снема.

Dali toa se bazira na poslednive 7.000 godini civilizacija, od sumerite na vamu ili vazi na narednite 7.000...

Dali se slozuvas deka ima kategorija luge koi nikogas ne rabotat za dobro na drugite,egoisti,paraziti... e sega vo uslovi koga nema vreddnost takvite osobi slobodno mozat da zloupotrebuvaat vlecejki mnogu oportunisti so sebe.
Ili vo sostojba na anarhija ke se izgradat karakteri so svest. No za da se izgradat karakteri so svest treba sloboda, a sega ne e sloboda i taka do beskraj 'Kvaka 22'

Неќам колаборација луѓе кои суштински не го разбираат анархизмот.

Mnogu avtoritarno ti zvuci ova.Neli postojat razni sfakanja na anarhizmot. Ili tvoeto sfaknaje e 'ona vistinskoto'. Jas sum za anarhija ne za anarhizam.

Jas naprotiv, sakam kolaboracija so luge koi se smetaat za anarhisti bidejki ako razmislis nema diploma po anarhizam tuku anarhist e nekoj koj taka samiot se dozivuva ili prakticno zivee po takvi principi.
Ne se zalazuvam so dalecnata idnina koja nema da ja doziveam nitu jas nitu moeto potomstvo. Ne me zasega ednostavno sto ke bide po 2.000 godini. Vo narednite 2.000 denovi - toa da!

Јас не сум за правење на компромиси бидејќи ниеден од нив во историјата им се нема исплатено на анархистите.

Kolku sto razbiram ova podrazbira globalno smenuvanje na kapitalizmot so anarhija za mal vremenski period. Malku utopisticki.
Ti pravis sekojdnevno kompromisi i so drzavata i so kapitalizmot, bez razlika dali mislis deka ne pravis. Studiras na drzavna ustanova (ili privatna seedno), nosis drzavna licna karta,vozacka,zdravstvena legitimacija,plakas DANOCI koi delumno sluzat za oruzje i ubivanje luge i si del od kapitalistickata ekonomija.
Edinstveno kade ne pravis kompromisi e crkvata toa e tocno.

So eden zbor vo realniot zivot pravis iljada kompromisi ama eden den ko ke dojde anarhija 'mamata ke im ja ebam' nema veke kompromisi, ke vidat tie sto e anarhija...

Jas od druga strana ne pravam kompromisi so drzavata. Ne sum tolku po teorija, imam citano no taa ne mi go ogranicuva zivotot. Gi prifakam rizicite i teskotiite na opredelbata za anarhija. Da, tesko e bez licna karta, rizicno, bez zdravstvena, bez rabotnicka kniska, so sverc-komerc i so neplakanje danoci, apsaana i kotek od cajkani... Ama jebiga
Анархизмот или го има или го нема
. Denes i ovde. Zaebi 'svetlata idnina' koja nitu znaeme dali nekogas ke se ostvari.

Bez primer kako toa funkcionira i kako bi go podobrilo kvalitetot na zivot na lugeto, ne 50 tuku 150 godini verbalno objasnuvanje se malku za nekogo koj ne e anarhist da se zainteresira.

Ravachol

Број на мислења : 79
Registration date : 2009-04-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархија

Пишување by M-1 on Нед Мај 24, 2009 3:56 pm

utopia Show phonetics
noun [C or U]
(the idea of) a perfect society in which everyone works well with each other and is happy.

Ова е дефиниција за утопија од речникот на Универзитетот во Кембриџ. Не знам каде сум навел нешто од овој тип. Точно е дека сметам оти анархизмот е најдобра теорија или идеја што досега сум ја осознал, но далеку од тоа да сметам дека е совршена и дека не е можно да има подобра. Тоа што сметам дека моментално не е возможна не значи дека не треба да се борам за неа денеска, но не си дозволувам да се залажам бидејќи знам оти сме многу далеку од целта и дека е потребно многу работа. Секако дека повеќе би сакал истата да се случи сега но морам да бидам реален. Придонесувам истата состојба на општество да се случи што побрзо, мене ми е најважно да го дадам најголемиот можен придонес, па нека се случи кога ќе се случи. Дури и никогаш да не се случи мене ми е задоволство да се борам за она што сметам дека е најдобро. Јас не чекам луѓето да се свестат, туку придонесувам кон тоа.

dogma Show phonetics
noun [C or U] DISAPPROVING
a fixed, especially religious, belief or set of beliefs that people are expected to accept without any doubts

Ова е од истиот речник. Доколку има некаква сличност помеѓу мене и горенаведеново можеш слободно да пишеш.

На прашањето како ќе биде стопирана економијата веќе ти е одговорено: со тоа што трудот нема да биде вреднуван.

Исто така верувам дека проблемите кај луѓето се технички и предизвикани од страна на системот. Во правилен систем истите ќе ги нема бидејќи поентата на живеењето на човекот е да се твори/создава/произведува.

Тоа што не сакам да колаборирам со луѓето кои не го разбираат анархизмот во потполност е моја лична определба и нема врска со авторитет. Доколку ти сакаш да колаборираш не можам да те сопрам, но сепак имам право да го критикувам тоа, а ти правото да ме негираш и разувериш.

Не правам компромиси на поле на анархистичката теорија и пракса. Доколку дојде до некоја реформа во областа на денешниов живот инсистирам истата да биде потполна. Нпр. мојот антимилитаризам се состои во тоа што се залагам за укинувањето на АРМ. За потополна победа на полето на антимилитаризам од страна на анархијата.

Самата борба за анархизам мене ми претставува задоволство. Дали анархизмот ќе се случи денес, утре, задутре, за 50 години ми е секако важно, но се имам помирено со тоа и никогаш да не го дочекам. Можно е анархизмот да не се случи никогаш бидејќи никој не гарантира што ќе се случи во иднината.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархија

Пишување by Ravachol on Нед Мај 24, 2009 4:33 pm

Тоа што сметам дека моментално не е возможна

Ima najmalku 20 mesta kade sega vo 2009 anarhijata funkcionira. Ne spored teoriite na Kropotkin,Bakunin,Striner ili drugite klasici tuku kako zivotna potreba na naselenieto vo odredeni mesta na planetava. Ziveat lugeto bez drzava.

Dali go pogledna videoto za 'Coconaut revolution'? Dali tie luge se anarhisti ili etatisti? Dali nivnoto nepoznavanje na anarhistickata teorija gi isklucuva od anarhizmot? Ne zaboravaj deka kaj niv drzavata ne postoi. Ima nekoi poedinci koi se proglasuvaat za lideri,pretsedateli i kralevi ama posle takvata proklamacija zivotot ne im vredi mnogu.

Znaci imame anarhija vo mesta kade teorijata e potpolno nepoznata a nemame tamu kade sto teorijata e poznata.
Dali znaes deka vo skandinavija ili beneluks koi se smetaat kako najnapreni socijalni opstestva drzvata e nekoj vid na bozanstvo i deka site se gordeat da ziveat po drzavnite pravila?

Секако дека повеќе би сакал истата да се случи сега но морам да бидам реален. Придонесувам истата состојба на општество да се случи што побрзо, мене ми е најважно да го дадам најголемиот можен придонес, па нека се случи кога ќе се случи. Дури и никогаш да не се случи мене ми е задоволство да се борам за она што сметам дека е најдобро. Јас не чекам луѓето да се свестат, туку придонесувам кон тоа.

Jasno, sekoj vo ramkite na moznostite. Sepak obidi se da neplakas danok, znae da e zabavno.

Не правам компромиси на поле на анархистичката теорија и пракса.

Za teoriskiot del mi e jasno, megjutoa kako mislis vo praksa.
Jas na primer nemam i nikogas ne sum vadel vozacka dozvola zatoa sto mi e ponizuvacki drzavata da mi dozvoluva da vozam koga znam da vozam, toa go pravam sovesno i bez da gi zagrozuvam drugite ucesnici vo soobrakajot.
Nema bre sto drzavata da mi dozvoli ili da ne mi dozvoli.
Jasno toa si ima rizici, ama po izvesno vreme covek naviknuva.

Тоа што не сакам да колаборирам со луѓето кои не го разбираат анархизмот во потполност е моја лична определба и нема врска со авторитет.

Pa toa bi gi islucilo site onie koi gi navedov, site mesta kade anarhijata postoi od Chiapas do Tokelau.
Jas sorabotuvam so bilo koj sto e protiv drzavata bez razlika na negovata licna opredelba.Borbata protiv zaednickiot neprijatel mi izgleda pobitna od slozuvanjeto so necii pogledi na tema sto mislel kropotkin ili dali chiapas bil 'bas onoj prav' anarhizam kakov sto bil zamislen od nekogo. Anarhizam - teorija / Anarhija - Praksa.

Нпр. мојот антимилитаризам се состои во тоа што се залагам за укинувањето на АРМ. За потополна победа на полето на антимилитаризам од страна на анархијата.

Pa da, i jas sum razubeduval nekolku dusi koi ja izbegnaa voenata obvrska na vremeto. A za mene si izvadiv dokumenti za da ne odam vojska.
Samo, razmisli kako se pobeduva militarizmot. Ne mozes da se boris protiv toa a vo isto vreme da go finansiras. Militarizmot ne racuna na nasite stavovi za nego tuku so nasite pari za nego. Pomalku danoci-pomalku vojska. Nema danoci - ...

Самата борба за анархизам мене ми претставува задоволство. Дали анархизмот ќе се случи денес, утре, задутре, за 50 години ми е секако важно, но се имам помирено со тоа и никогаш да не го дочекам. Можно е анархизмот да не се случи никогаш бидејќи никој не гарантира што ќе се случи во иднината.

E tuka e razlikata, sto jas ne se pomiruvam i nikogas nema da go storam toa.
Znam, tocno e deka ako se pomiris so toa imas nekoi prednosti vo denesnoto opstestvo megjutoa patot e toj. Anarhija za mene, anarhija za drugite.
Kako sto ne se pomirile Ravachol,Henry,Vaillant,Caserio,Luccheni,Bresci,Bonnot,Garnier,Durruti,Zapata,Di Giovanni...

malku off-topic : sto mislis za metodite na R.R.Rife vo medicinata kako moznost za 'anarhiziranje' na lekuvanjeto i nejzino izbavuvanje od racete na medicinskata oligarhija?

Ravachol

Број на мислења : 79
Registration date : 2009-04-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархија

Пишување by M-1 on Нед Мај 24, 2009 6:14 pm

Тоа што нема држава не значи дека нема социјално раслојување, угнетување и авторитет. Во Чиапас нпр постои власт. Тоа за мене не е анархизам. Признавам дека ми се допаѓа но не би сакал да бидам дел од тоа. Не е доволно само да нема држава. Државата не постоела ни пред 7 илјади години ама сепак постоеле човекојадци. Јас не сакам револуција само за да не постои капитализам, држава или војска...сакам револуција за да ни биде подобро.

Што се однесува до праксата, кога правам некоја анархистичка акција се трудам таа да биде што помалку бескомпромисна и почисто анархистичка. Не е анархистички да се вади лична карта (која еве на 21 година сеуште ја немам и тука сум беспрекорен) но имам пасош кој го извадив од прагматични причини за да можам да патувам. Тоа не спаѓа во анархистички акт ама патување од земја до земја и поврзување на анархистите од неколку држави е гледајки долгорочно повеќе анархистички одошто останување во една држава поради одбивањето да се вади пасош од анархистички морални причини.

Јас не сум за здружување против заедничкиот непријател и повеќе сум за тоа вистински анархизам да пропадне отколку да се изопачи. На тоа ме подучува примерот на Махно кој се здружи со Болшевиците и после победата му беше забиен нож во грб.

За Рајф ми требаат конкретни документи, не сум запознаен со случајот.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархија

Пишување by Anarchist on Нед Мај 24, 2009 7:22 pm

Гледам М-1 и Равашол се распишале убаво 

Па вака ќе почнам од текстот и забелешките на Равашол па подоцна ќе се надоврзам малку на дискусијата.

Значи за општествените хиерархии, многу едноставно може да се објасни на човек кој е вработен кога ќе му спомнеш за шефот на работа, а има и доста примери практични... Аргентина, Шпанија, итн. А теоретски видете Букчин и Кропоткин.

За парите, еве да речеме и Кропоткин не знаел за економија колку Прудон, но така гледано ни Прудон не знаел колку и Маркс. Да потестам теоријата за вреднување на трудот е иста и кај Маркс и кај Кропоткин. Трудот не може да се процени, а камо ли да му се додели вредност за некаква размена на комодитет. Затоа мој личен став е дека во анархија ќе нема пари. Но он топик, ако сметате дека ова прашање ќе ги збуни читателите на текстот може и да се смени. Сепак тука зборуваме за анархокомунизам и муталистички анархизам. А разликите по одредени прашања на двете филозофии можеби се прекомплексни за почетници, затоа велам дека ок е и да го извадам тоа без пари, што мислите?
Инаку Равашол ако си ја читал Освојувањето на лебот од Кропоткин да те потсетам имаш одговор на сите прашања кои ги постави.

Инаку фор д рекорд анархокомунизмот нема врска со болшевизмот.
А за тоа слободата на еден човек завршува онаму каде започнува слободата на другиот го ставив колку за не помислат лаиците дека со толкава слобода ќе биде во можност да ја наметнува сопствената волја над другите.
Сега за вашата дискусија. Убаво е кога ќе прочитам интересни размислувања и уште поубаво е кога ќе видам дека размислувањата се различни. Јас лично сметам дека на овие простори има недостиг од теорија, а камо ли пракса за анархизам или анархија. Да моите лични ставови се за иднината, не за денес. Во меѓувреме правам тоа што можам и колку можам. Дали ќе правам компромиси со државата, дали ќе станам и претседател за да направам анализа за полесно уривање на државите и сл, тоа си е лична работа(не дека намеравам нешто такво)  .

Значи сакам само да потенцирам дали и како некој ќе делува тоа си е работа на таа индивидуа.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархија

Пишување by Ravachol on Нед Мај 24, 2009 8:46 pm

Во Чиапас нпр постои власт. Тоа за мене не е анархизам. Признавам дека ми се допаѓа но не би сакал да бидам дел од тоа

Meskikanskata drzava nema vlast vo 32 okruzi od sojuznata drzava Chiapas. Na taa teritorija nema vlast,drzava,parlament,prestsedatel... no sto e povazno nema danoci,carini,renta,zemjoposednici...
Ne e anarhizam tocno, tuku anarhija.

Државата не постоела ни пред 7 илјади години ама сепак постоеле човекојадци. Јас не сакам револуција само за да не постои капитализам, држава или војска...сакам револуција за да ни биде подобро.

Kanibalizmot e slaba rabota sporedena so drzavata.I nemalo sekade kanibalizam.
Sakas da ni bide podobro? A bez drzava,kapitalizam,vojska nema da e podobro?
Ako mislis deka vo anarhija nema da ima nikakvi teskotii i ke tece med i mleko - se somnevam.

Не е анархистички да се вади лична карта (која еве на 21 година сеуште ја немам и тука сум беспрекорен) но имам пасош кој го извадив од прагматични причини за да можам да патувам.

Kako izvadi pasos bez licna karta?

I jas imam pasos ama e od onie...

Јас не сум за здружување против заедничкиот непријател и повеќе сум за тоа вистински анархизам да пропадне отколку да се изопачи. На тоа ме подучува примерот на Махно кој се здружи со Болшевиците и после победата му беше забиен нож во грб.

Mahno se borese i protiv boljsevicite. Golema greska sto voopsto so niv imal rabota no lesno e od vremenska distanca da se sudi.
Mahno se vorese i protiv Belite,Germancite,Ukrainskite nacionalisti i Avstro-Ungarcite.

многу едноставно може да се објасни на човек кој е вработен кога ќе му спомнеш за шефот на работа, а има и доста примери практични

Tocno, a za teorija... malku pokasno.

Да потестам теоријата за вреднување на трудот е иста и кај Маркс и кај Кропоткин. Трудот не може да се процени, а камо ли да му се додели вредност за некаква размена на комодитет. Затоа мој личен став е дека во анархија ќе нема пари.

Kako toa mislis ne moze da se proceni? Se procenuva za nekolku minuti. Maslo ne se mesa so voda, toa e FAKT.Ima razlika. Ne e toa deka ne se procenuva fakt. 'Ne se procenuva vo moite razmisluvanja za anarhizmot' e porealen odgovor.

Ne sakav da go potegnam toj adut, ama toa e. Site vidovme kako zavrsi Marks. Tenka e linijata... Kropotkin gi osudil Bonnot i ilegalistite a gi poddrzal Sojuznicite vo WW1.

Abe luge i sega imame nevrednuvanje na trudot. Sto mu znaci na lugeto ako toj sto mu go zema trudot se vika Kapitalist ili Komuna?
Daj odgovorete na prasanjeto sto so tie koi ete ne rabotat za komunata.
PROCITAJTE JA ZIVOTINSKA FARMA!!! Ostajte Kropotkin i toa. Covekot bil roden vo izobilie dajte malku...

Uste nesto : KAKO, ve molam da mi odgovorite dokolku bide soborena drzavata planirate da ja ukinete trgovijata,da se organizira efikasna razmena (NE toa go nema kaj Kropotkin)
koj bre ke vi raboti vo rudnici za 'dobroto' na komunata dajte malku be ne se lugeto od Mars...

Ova mi lici na nekoja distopija kako Harrison Bergeron kade sekoj mora da e ednakov, ima Handycapper koj e odgovoren za site sto se premnogu visoki,niski,retardirani ili na bilo koj nacin otskoknuvaat. teska monotonija lisena od bilo kakva cel.

затоа велам дека ок е и да го извадам тоа без пари, што мислите?

Moe mislenje e deka treba da se izvadi bidejki ne se site pankeri i studenti. Ako celnata grupa e taa. Ako e bilo koj coek ili zena PRETPOSTAVETE kakva reakcija ke ima.

Moj najdrugarski sovet za M-1. Ako imas moznost napravi pauza od studiite i poraboti tri meseca vo fabrika ili topilnica ili nesto. Bidejki vo tvojot idealizam bez osnova se prepoznavam i jas pred nekolku godini.

Да моите лични ставови се за иднината, не за денес. Во меѓувреме правам тоа што можам и колку можам. Дали ќе правам компромиси со државата, дали ќе станам и претседател за да направам анализа за полесно уривање на државите и сл, тоа си е лична работа(не дека намеравам нешто такво)  .

Значи сакам само да потенцирам дали и како некој ќе делува тоа си е работа на таа индивидуа.

Tocno. Mene me interesira segasnosta mi se ebe mene za po 200-300 godini sto ke bide.
Jas se dvizam vo taa nasoka. Ne mi treba drzavata ama bas za nisto. I sakam da soberam sredstva za nesto poseriozno. Sekako ovde vo MK e malku iluzorno, megjutoa ima mesta kade ne e.Na kraj na kraistata makedonija ne mi znaci nisto. Dali ke sum sloboden i ke ziveam so slobodni luge ovde ili vo patagonija ne mi pravi razlika.

Ravachol

Број на мислења : 79
Registration date : 2009-04-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархија

Пишување by M-1 on Пон Мај 25, 2009 4:44 pm

Еве ти слика од Чиапас па види дали таму нема власт:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Mexico.Chis.EZLN.01.jpg

Не се согласувам дека канибализмот е подобра работа од државата. Тогаш посилните физички ги јаделе послабите. Инаку не мислам дека во анархизмот ќе тече мед и млеко туку мислам дека ќе биде далеку подобро од сега.

Инаку имав пасош далеку пред да ми притреба лична карта.

Се бореше против бољшевиците бидејќи го нападнаа, потоа станаа сојузници и на крај беше поразен од нив.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархија

Пишување by Ravachol on Пон Мај 25, 2009 8:29 pm

Imam raboteno na brod kade sto imase mnogu meksikanci. od chiapas nemase, imase od Jucatan. Imaa prilicno dobro mislenje za chiapas i zapatizmot.

Kolku sto razbiram na daskite pisuva nesto kako 'sega ste na teritorija koja e pod vlast na buntovnicite-zapatisti,severna zona,zabraneto trguvanje so oruzje i alkohol i drogiranje,ilegalno secenje drva, ne za unistuvanje na okolinata'

Kolkav e drzavniot aparat?
Koj e pretsedatel tamu?
Kade e parlamentot?
Kade se policija i vojska?
Kolku se plaka danok?

Regionot e naselen od polupismeni i nepismeni luge od koi najgolemiot del ne znaat spanski.
Narodot koj zivee vo Lakandonskata dzungla kade e centarot na dvizenjeto nikogas i ne se predal nitu na spancite nitu na meksiko. Ne znaat spanski i kapitalizmot kaj niv ne e navlezen.

Nekolku daski so nekoj natpis nasred pustopoljina ne gledam kakov dokaz e toa za vlast i drzava.

Ima i iskustva na anarhisti koi bile tamu. Imase i eden od Srbija.
Ima samoorganizacija,direktna akcija,komuni i slicno.Zenite za prv pat resavaat za sebe dali i kolku deca da imaat.

Ako tie luge trebalo prvo da se upatat vo teorijata na anarhizmot,da se svestat i da stanat altruisti i da cekaat na povolen moment vo koj revolucijata ke ja bide ke si ostanea pod cizmata na meksikanskata armija,policija i paravojska koi gi gazat x vreme. A tuka se i korporaciite koi od poodamna imaat frleno oko tamu.
Realni luge sooceni so realni problemi koi resile da si ja zemat sudbinata vo svoi race.
I seto toa pod postojan pritisok od vlasta na meskiko.
Siromastija i beda koja go nema luksuzot da razmisluva za teoriski prasanja.
Kolku sto mozam da razberam Marcos e majstor na pragmaticnite resenija.Znae da menevrira vo zavisnost od situacija.

Не се согласувам дека канибализмот е подобра работа од државата. Тогаш посилните физички ги јаделе послабите. Инаку не мислам дека во анархизмот ќе тече мед и млеко туку мислам дека ќе биде далеку подобро од сега.

Postoenjeto na nekoj problem ne go opravduva i postoenjeto na drzavata.

Се бореше против бољшевиците бидејќи го нападнаа, потоа станаа сојузници и на крај беше поразен од нив.

Mislev deka prvo bile sojuznici a potoa mu udrija vo grb.
Slicno kako Kronstat.

Ravachol

Број на мислења : 79
Registration date : 2009-04-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархија

Пишување by M-1 on Пон Мај 25, 2009 8:39 pm

Еве ти цитат од натписот на даската : "You are in Zapatista rebel territory. Here the people give the orders and the government obeys."

„Се наоѓате на запатистичка бунтовничка територија. Овде народот наредува, а власта им се покорува на наредбите„

Инаку се разбира дека постоењето на некој проблем не го оправдува постоењето на државата. Сепак јас повеќе би сакал да бидам роб отколку да бидам изеден.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархија

Пишување by Ravachol on Пон Мај 25, 2009 9:50 pm

Еве ти цитат од натписот на даската : "You are in Zapatista rebel territory. Here the people give the orders and the government obeys."

„Се наоѓате на запатистичка бунтовничка територија. Овде народот наредува, а власта им се покорува на наредбите„

Инаку се разбира дека постоењето на некој проблем не го оправдува постоењето на државата. Сепак јас повеќе би сакал да бидам роб отколку да бидам изеден.

Pa dobro sto e cudno vo natpisot?

A sto ocekuvas od polupismeni luge na koi spanskiot ne im e majcin jazik?

Bidejki entitetot 'government' ne postoi vo chipas razumno e da se pretpostavi deka se misli ili na meksikanskata drzava koja ja drzat podaleku od chiapas ili na samoupravata na samite luge.
Koja e taa VLADA vo svetot koja se pokoruva na naredbite!?

Situacijata vo koja se sega tie luge e 'quantum leap' sprema kako bilo pred 1994. Istoto vazi i za somalija,bougainville,saharawi i mnogu drugi mesta.
Se raboti za gol fizicki opstanok. Tie luge ne dosle do zaklucok deka drzavata ne cini od knigi tuku od fakt deka nekomu mu umrelo dete od glad, od najbliskite koi morale da gi gledaat masakrirani vo nekoj endek, od svoeto fizicko propagjanje od tagata i besot kon site onie koi se pretstavuvale kako nivni spasiteli a bile politicari. Od onie koi im ja sobirale zetvata za da se plati najnovata jahta na gradonacalnikot.

Ne sekade i ne sekogas lugeto doagaat do toj zaklucok. Primer balkanot i vojnite tuka.
No ete na nekoi mesta go razbrale toa kako nacin za opstanok.

Ravachol

Број на мислења : 79
Registration date : 2009-04-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархија

Пишување by M-1 on Пон Мај 25, 2009 11:08 pm

Во Чиапас постои власт, постои хиерархија во војните сили...далеку се од анархизам.

Во Сомалија инаку не се работи за никаков анархизам туку државата е поделена на 5 или 6 помали патлиџан држави.

Во Сахара веќе знаеме дека трае помалку интензивна борба помеѓу Полисарио (Сахарска Арапска Демократска Република) и Кралството Мароко.

За Буганвил трае борба за независност на тој остров од Соломонските острови...

НИЂЕ АНАРХИЗМА
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархија

Пишување by Ravachol on Вто Мај 26, 2009 12:23 am

Smrc,smrc mi padnaa iluziite vo voda...Aaaaa kutar jas...da si cekame 'pravoverna' anarhija kako sto kazal drugarot Kropotkin.Princot Kropotkin.

Anarhizam nema ima anarhija.
Mnogu poblisku do anarhizam otkolku do etatizam.

Во Чиапас постои власт, постои хиерархија во војните сили...далеку се од анархизам.

Mnogu poblisku do anarhizam otkolku do etatizam. Uslovi za sloboda.

Во Сомалија инаку не се работи за никаков анархизам туку државата е поделена на 5 или 6 помали патлиџан држави.

Vidi 'Better of stateless'.
Mnogu poblisku do anarhizam otkolku do etatizam. Uslovi za sloboda.

Во Сахара веќе знаеме дека трае помалку интензивна борба помеѓу Полисарио (Сахарска Арапска Демократска Република) и Кралството Мароко.

Odlicno. Samo sto nema drzava.

За Буганвил трае борба за независност на тој остров од Соломонските острови...

Ni CNN ne bi se zasramil od vakva informacija. Kutra raja tamu, edvaj ceka da im vovedat nezavisnost od Papua Nova Gvineja. 30 godini se borat ama ke sfatat na kraj.
Se snaogjaat i bez drzava.

Mozeme da gi eliminarame i site bezdrzavni mesta niz istorijata. Nitu edno ne e pravoverno.

Samo da pocekame uste malku pa ke ja bide. Lugeto ke se svestat.
Paralela so vernicite i cekanjeto na rajot so pravenje bogougodni dela sama se nametnuva.

Sepak na krajot na kraistata zavisi i od uslovite pod koi covek rastel...

Ravachol

Број на мислења : 79
Registration date : 2009-04-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархија

Пишување by M-1 on Вто Мај 26, 2009 12:05 pm

На сите територии кои ги наведе и да не постои држава (а сепак постои) има авторитарни и експлоатирачки елементи. Твојот анархизам е строго концентриран на непостоење на држава, а мојот е сконцентриран на непостоење на авторитарни сили, системи на угнетување и експлоатација. Јас во државата не ја гледам единствената пречка, туку и во банките, корпорациите, војската, полицијата, бирократијата, судството, религиите...да беше анархизмот само укинување на државата ќе беше многу полесно.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархија

Пишување by Ravachol on Вто Мај 26, 2009 7:06 pm

има авторитарни и експлоатирачки елементи

Ne e idealno, ama e pocetok. Treba da se ima predvid kaj bile pred i kaj se sega.
Ima eden tekst 'Better off stateless' kade se objasneti rabotite.

Твојот анархизам е строго концентриран на непостоење на држава, а мојот е сконцентриран на непостоење на авторитарни сили,

A koj gi oddrzuva vo zivot takvite sili? Samite sebe?

Јас во државата не ја гледам единствената пречка, туку и во банките, корпорациите, војската, полицијата, бирократијата, судството, религиите...

Site ovie raboti zavisat od drzavata. Kako iden lekar znaes deka treba da se unisti izvorot na zaraza za istata da se spreci a ne samo da se tretiraat simptomite poedinecno. Kako ke lecis nekoj koj ima meningitis so 'paracetamol'!? Vistina, ima coekot temperatura, treba da se ublazi ama ako ne udris po izvorot ke odi jabana coekot.

Kolku korporacii i bankarski prevari ima vo gorenavedenite mesta? Slucajot so 'Rio Tinto' najgolemata rudarska korporacija i Bugenvil e poucna.
Kolku birokratija ima na navedenite mesta?
Kolku armija i policija?

да беше анархизмот само укинување на државата ќе беше многу полесно.

Toa e prv cekor i ne e voopsto lesen. Ako mislis deka drzavata nema da reagira...
Kako osnova za anarhija toa e prv cekor, nema drug.
I ne moze da ima gotov recept kako ke funkcionira nekoe mesto bez drzava. Ke se razvie nekakva opcija, nekade edna nekade druga.
Mislam deka sistemot na Mutualizam ima najgolema logika poradi iskustvoto i sogleduvanjeto kakvi se lugeto sega. Toa e se. Ne se raboti za odnapred dadena dogma kako 'nema da ima valuta' ili 'trudot ne se vrednuva'...Dali ke ima ili ke nema ke se vidi na teren.Nekade ke funkcionira eden vid,nekade drug...Ona sto funkcionira na Bahami ne e isto so ona vo Sibir. Ona vo Etiopija ne e isto so Kanada...

I sega sam kazi : se pecati pamflet na nego stoi 'TRUDOT NEMA DA SE VREDNUVA!', 'PARITE KE SE UKINAT', i koj ke bide efektot.

Ednostavni zborovi kako 'SEKOJ KE RASPOLAGA SO PLODOVITE NA SVOJOT TRUD' ima nekakva logika...

Ima edna sklonost kaj lugeto sto e voobicaena. Ako se vo moznost sakaat da ziveat i prosperiraat na smetka na drugite. Ova ne e izmislica tuku fakt niz iljadnici godini. Drzavi,monopoli,porezi,vojni,versko ludilo...
Osobeno kaj izvesen del od populacijata ovoj instinkt da se zadovolat potrebite so najmal mozen trud e vidliva.
Anarho-komunizmot im ja ostava sirum otvorena vratata na vakvite raboti. I za brzo vreme ke ima pak - drzava.
Pocni samo od distrubituvnite kolektivi koi bi ja transportirale stokata. Dali mislis deka za sebe nema da go odvojat ona sto im treba i ona sto e najkvalitetno. Za niv,za nivnite deca,najbliskite...
Zatoa e iritanten odgovorot na anar.-kom. koj se sveduva na SVEST i tolku.
Za sekoj problem odgovorot im e svest.
Kutra biologija...Ako fantaziras deka nekoj ke pretpostavi nepoznati luge pred sebe i pred svoite deca ne znam sto da ti kazam.

'Zivotinska farma;' od Orwell ti opisuva anarho-komunizam i kako seto toa zvrsuva na ednostaven nacin.
Ili kibucite vo Izrael...

Eve nesto, poveke vidi na gugl ili viki, realni iskustva...

For most kibbutzim, the arrival of children was a sobering experience: "When we saw our first children in the playpen, hitting one another, or grabbing toys just for themselves, we were overcome with anxiety. What did it mean that even an education in communal life couldn't uproot these egotistical tendencies? The utopia of our initial social conception was slowly, slowly destroyed."

"Allowed to suckle every four hours, left to cry and develop our lungs, we grew up without the basic security needed for survival. Sitting on the potty at regular intervals next to other children doing the same, we were educated to be the same; but we were, for all that, different… At night the grownups leave and turn off all the lights. You know you will wet the bed because it is too frightening to go to the lavatory."

Deli vo odredena komuna ke ima standardi po visina? Na primer komunata rasava clenovite da se od 175 do 190 cm, bidejki niskite luge se diskriminirani i nekoj so 160cm se gleda kako ne-ednakov so onoj od 196cm. Dali togas ke im se krsat koski na niskite pa ke se 'izdolzuvaat' a na visokite ke im se stavaat tegovi so tezina za da se zakrzlavat pod propisanata visina?

Ravachol

Број на мислења : 79
Registration date : 2009-04-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархија

Пишување by M-1 on Сре Мај 27, 2009 12:42 pm

Авторитарните сили во живот ги одржуваат капитализмот, банкарството, судството, бирократијата, религијата, државата итн.

Во Западна Сахара целта е да се формира држава и веќе постојат некои парадржавни елементи, во Сомалија исто така, а и за Бугенвил важи истото (борба за независност на островот). Само Чиапас можам да го наведам како светла точка бидејќи таму навистина се води борба против империјализмот, капитализмот и постојат некои анархистички елементи во уредувањето.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархија

Пишување by Ravachol on Сре Мај 27, 2009 5:02 pm

Авторитарните сили во живот ги одржуваат капитализмот, банкарството, судството, бирократијата, религијата, државата итн.

Kakvi se tie sili, dali e toa nekoja fizicka sila kako 'prv njutnov zakon' ?
Jas mislev deka danocite ja odrzuvaat drzavata.
Birokratijata,sudstvoto itn. se tvorbi na drzavata a ne obratno.Da ne ima nekade cinovnici bez drzava?

Kolku korporacii i banki ima vo navedenite mesta?

Vo Somalija ima ne edna tuku desetina vladi. Sekoj idiot moze da se proglasi za premier ili pretsedatel. Ima edna 'vlada' vo Njujork vo ON, edna 'vlada' vladee so 2 ulici vo Mogadishu treta si igra vlast vo svojot mozok... Mnogu od takvite 'vladari' se pokojni...
Po taa logika i Mahnovstina ne bilo anarhija deka imalo 'vlast' i Ukrainska (Petliura) i sovetska (Lenin) koi polagale pravo na vlast na teritorijata pod Mahno.Imalo 'drzava'.
Isto i pariska komuna,spanija,meksiko...

Bugenvil 20 godini gi ima isterano silite na PNG ako pravea vlast dosega ehhej...
Imase eden se proglasi za 'kral' ke daval koncesii ke pravel Kuvajt od Bugenvil... Sega e pokoen.

Se znae sto e drzava i koi atributi treba da gi poseduva vo odredena teritorija. Takvo nesto nema vo navedenite mesta.

Kade se korporaciite,kapitalizmot i bankite?
Tamu sigurno ne.

Ko ke vrvis niz skopje razgledaj gi zdanijata na Deutsche Telekom, EVN, bankite...
Tuka kapitalizmot divee.
Vo mestata koi gi navedov - go nema.

Ravachol

Број на мислења : 79
Registration date : 2009-04-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е анархија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот