Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Револуционерни Штабови во Турција

Go down

Револуционерни Штабови во Турција

Пишување by M-1 on Пон Апр 27, 2009 7:20 pm

Тројца мртви во полициска акција во Истанбул

Полицајците во операцијата стрелале со автомати и користеле солзавец

Висок припадник на полицијата, еден минувач и припадник на радикалното левичарско движење Револуционерни штабови загинаа денеска при престрелка меѓу полицијата и активисти на оваа ултралевичарска група, за која се смета дека е поврзана со Курдската работничка партија.

Градоначалникот на Истанбул Муамер Ѓулер изјави дека престрелката почнала откако полицијата добила информација за групата во квартот Бостанџи. Турскиот приватен ТВ канал НТВ јави дека престрелката траела 11 часа.

Не е познато дали се убиени тројцата активисти кои се наоѓале во стан во блокот. Во инцидентот ранети се шест полицајци и еден снимател од телевизија.

Активистите фрлиле многу бомби врз полицијата и планирале „сензационална операција“, пренесува МИА.

„Активистите се членови на левичарската Револуционерни штабови поврзана со ПКК“, јави НТВ повикувајќи се на полициски извор.

Полицијата изутринава извршила претрес на станбени комплекси во истанбулскиот кварт Бостанџи, за кои постоело сомневање дека се засолниште на утралевичарските активисти. При претресот дошло до вооружена престрелка меѓу полицијата и тројца активисти.
Се уште не е познато дали ова лице е починато


Полицајците во операцијата стрелале со автомати и користеле солзавец. Предходно тамошните медиуми јавија дека се ранети девет лица се ранети, од кои седум полицајци.

Едно лице кое стоело до новинарите, кои се наоѓале зад полициските барикади, исто така е погодено од залутан куршум. Турските телевизии прикажаа снимки на кои се гледа маж како безживотно лежи на улицата во локва крв. Се уште не е познато дали мажот починал.

Гулер истакна дека во престрелката учествувале активисти, кои се поврзани со нелегална ултралевичарска групација. Тој додаде дека активистите располагаат со големо количество муниција.

Според турските медиуми, кои се повикуваат на полициски извори, во престрелката учествуваат активисти на левичарската групација „Револуционерни штабови“.

Во квартот се уште се слушаат спорадични експлозии, а полициски хеликоптери го прелетуваат регионот. Полициските сили го опколиле квартот и операцијата ја започнале во 5:30 часот по локално време.

„Тоа се крајно левичарски, сепаратистички и радикални групи. Во операциите се уапсени повеќе од десет лица. Терористите одговорија со фрлање бомби на некои места и седум полицајци беа ранети“, посочи градоначалникот Гулер.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Револуционерни Штабови во Турција

Пишување by Ravachol on Вто Апр 28, 2009 2:28 am

Dali ima nekoja vrska so turskite anarhisti? Nesto takvo spomnaa na srpska televizija. Obicno mediumite pos ekoja cena go izbegnuvaat zborot 'anarhisti' pa se koristat 'ultralevicari','ekstremna levica','kriminalci' i slicno...

Ravachol

Број на мислења : 79
Registration date : 2009-04-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Револуционерни Штабови во Турција

Пишување by M-1 on Вто Апр 28, 2009 5:08 pm

Немаат врска со анархистите. Се работи за марксисти. Еве и сајт од нив:

http://www.devrimcikarargah.com/
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Револуционерни Штабови во Турција

Пишување by Ravachol on Сре Апр 29, 2009 2:53 pm

Marksisti... loso, loso...
Za greota ne razbral deka marksizmot vo praksa propadna.
Sega izleze deka bil eden covek i deka trebalo 11 sati da go ubijat.
Mora da se priznae hrabrosta na tipot iako bil marksist.

Ravachol

Број на мислења : 79
Registration date : 2009-04-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Револуционерни Штабови во Турција

Пишување by M-1 on Чет Апр 30, 2009 6:16 pm

Се испостави дека се маоисти со оглед на тоа дека соработуваат со ПКК. Инаку не се работи за One Man Army туку широка организација распоредена во меѓусебно поврзани клетки.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Револуционерни Штабови во Турција

Пишување by spartacus on Нед Фед 07, 2010 12:13 pm

Ravachol напиша:Marksisti... loso, loso...
Za greota ne razbral deka marksizmot vo praksa propadna.
Sega izleze deka bil eden covek i deka trebalo 11 sati da go ubijat.
Mora da se priznae hrabrosta na tipot iako bil marksist.

Шо е толку лошо ако се марксисти, и тие се залагат за бездржавна и бескаласна заедница, а можиме да забележиме дека анархизнот во пракса ниту заживеал, и јас самиот сум левичар да не ме сфатите погрешно ради изјавата дека не заживеал, но мора целата левица да се обедини оти секој посебно ништо не се прај, Ленин во еден од неговите текстови забележа дека анархистите не забалежале никаков успех бидејќи немале организираност

spartacus

Број на мислења : 39
Location : Битола
Registration date : 2010-02-07

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Револуционерни Штабови во Турција

Пишување by Anarchist on Нед Фед 07, 2010 5:34 pm

spartacus напиша:
Ravachol напиша:Marksisti... loso, loso...
Za greota ne razbral deka marksizmot vo praksa propadna.
Sega izleze deka bil eden covek i deka trebalo 11 sati da go ubijat.
Mora da se priznae hrabrosta na tipot iako bil marksist.

Шо е толку лошо ако се марксисти, и тие се залагат за бездржавна и бескаласна заедница, а можиме да забележиме дека анархизнот во пракса ниту заживеал, и јас самиот сум левичар да не ме сфатите погрешно ради изјавата дека не заживеал, но мора целата левица да се обедини оти секој посебно ништо не се прај, Ленин во еден од неговите текстови забележа дека анархистите не забалежале никаков успех бидејќи немале организираност
Нема ништо лошо, барем од денешна перспектива ако е некој марксист.
Но имам забелешка на твојот коментар. Прво ако гледаме секташки секој од својата позиција ќе наидеме на многу несогласувања, на крајот ќе се убедуваме дека нешто е црно или бело.
Мојата забелешка е дека анархизмот бил покажан на дело неколку пати во историјата. И тоа не ги земам во предвид старите средновековни примери кои ги има многу, туку земам примери кои се од наша поблиска историја. Шпанската револуција од 1936-39 е убав пример за функционирање на анархистичко општество. Пред да се бомбардираме со фрази од типот вака е, не е така и сл. Ајде да прочитаме малку и да научиме нешто.

http://en.wikipedia.org/wiki/Anarchist_Catalonia

А еве ти уште ден линк околу 15 години претходно во Украина
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Free_Territory

Се надевам дека ќе издвоиш време да ги прочиташ.

А доколку имаш повеќе време...
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_anarchist_communities


А доколку сакаме да се обединиме како левица ќе мора прво да расчистиме неколку работи.
1. Ленин не е левичар, без разлика колку еден човек се зачага искрено за неговите идеали, можеме само да процениме според неговите дела, а делата на Ленин значат ТОТАЛИТАРНОСТ.
2. Мораме да ја исфрлиме авторитарноста од левицата и да ја замениме со слободарство.
3. Да почнеме да работиме на локално ниво. Во Македонија веќе има неколку организации левичарски како: Анархистички Фронт, Ленка, Мировна Акција, и др... Ако сакаш приклучи се, ако не формирај своја, па ќе соаботуваме.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Револуционерни Штабови во Турција

Пишување by spartacus on Нед Фед 07, 2010 9:25 pm

И самиот можиш да видиш дека не може да се постигни забележителен успех ако на толку мала територија и мал број на жители како Македонија има толку мн организации чии идеи немаат драстично различни идеи
Ако можи да ми пуштиш линкој од организациите па и самиот да ги разгледам да не зборвам вака на слепо

spartacus

Број на мислења : 39
Location : Битола
Registration date : 2010-02-07

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Револуционерни Штабови во Турција

Пишување by M-1 on Нед Фед 07, 2010 11:52 pm

spartacus напиша:И самиот можиш да видиш дека не може да се постигни забележителен успех ако на толку мала територија и мал број на жители како Македонија има толку мн организации чии идеи немаат драстично различни идеи
Ако можи да ми пуштиш линкој од организациите па и самиот да ги разгледам да не зборвам вака на слепо

Меѓу организациите што ги наброи Анархист постојат огромни разлики не само во идеологијата туку и во самиот начин на структурирање.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Револуционерни Штабови во Турција

Пишување by Anarchist on Пон Фед 08, 2010 5:34 pm

spartacus напиша:И самиот можиш да видиш дека не може да се постигни забележителен успех ако на толку мала територија и мал број на жители како Македонија има толку мн организации чии идеи немаат драстично различни идеи
Ако можи да ми пуштиш линкој од организациите па и самиот да ги разгледам да не зборвам вака на слепо

Кога ќе отидеш на првата страна на форумот има линкови во делот каде што пишува Македонија
види овде
http://anarhija.macedonianforum.net

Таму имаш линкови до организациите што ти ги спомнав.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Револуционерни Штабови во Турција

Пишување by spartacus on Пон Фед 08, 2010 7:33 pm

Ја пошто гледам најдов некој шо знај шо зборва да те прашам. Дали кај нас постој организирана антифа?? Ако да ај пушти ми некој линкој

spartacus

Број на мислења : 39
Location : Битола
Registration date : 2010-02-07

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Револуционерни Штабови во Турција

Пишување by M-1 on Вто Фед 09, 2010 12:45 am

@spartacus

Нема организирана антифа.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Револуционерни Штабови во Турција

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот