Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Импресии и сл.: Протестот против градење на црква на плоштад

Go down

Импресии и сл.: Протестот против градење на црква на плоштад

Пишување by schizzo on Саб Мар 28, 2009 8:41 pm

ЗНАЧИ

Колеги архитекти се збраа да протестираат конечно против изградба на секакви ексцеси на веќе греотниот плоштад и во центарот на градот пошироко.
Мислам дека редно беше после изградбата на катастрофалната супа од мултикултурни белези, превртени прохромски спирали и дилдолики столбови а.к.а. Спомен Грешка на Мајка Тереза.


После ова прекрасно искуство, не сакам никој да ми зборува за моите лични избори ниту за тоа колку грди нешта никнале, затоа што видов колку вреди македонскиот (и балканскиот) памет.

Ги слушнав следните информации:
Некои партиски потрчковци се јавиле кај организаторите на протестов пред некој ден да излажат дека нема да се гради црквата, а парите ќе отидат во добротворни цели (за бездомни\сиромашни луѓе, неверојатно, нели!?) ама тоа секако било само лага со цел да не се случи протест.

Откако тоа не успеало, од истите гореспоменати партиски гревови јавено им е на организаторите да не излезат на протест, оти ЌЕ СЕ ПРОЛЕЕ КРВ.

Лично сведоштво:
Како и да е, на овој убав сончев ден излеговме стотина ентузијасти... и мене лично ме пречекаа со радосната вест дека е организиран КОНТРА-протест од страна на г.г. Јанко Илковски а.к.а. Јади BigMac.

Језивото беше... дека беа над 500 луѓе и околу 11:45 дојдоа УШТЕ ТОЛКУ крстоносни, икононосни, и знаменосни сили спектакуларно марширајќи по Камениот Мост...

Носеа скапи транспаренти кои велеа "Ние сакаме храм" и "Да се изгради храм на ДОБРОТО"

Кога дојде 12 часот, ние по план требаше да направиме квадрат на плоштад во кој ќе можеа да влезат сите оние кои би не поддржале. Држевме транспаренти на кои пишуваше "НЕ ГО СИЛУВАЈТЕ СКОПЈЕ!!"

Додека се трудевме да го дооформиме квадратот, господата ги нападнаа нашите протестери кои почнаа да викаат по полицијата која беше таму да не "штити" нас, не знам како планирале 5 цајкани да заштитат 100 души, и би требало да има и снимка од заштитниците како ги напаѓаат штитениците, ама ај...

Загрижените верници на најхристијански можен начин го искажаа својот заштитнички став кон црквата. Пцуејќи, удирајќи, кинејќи наши транспарени, заканувајќи се на девојки и комуницирајќи со "Губи се мори мочло" тон, и извикувајќи антихристи се соочија со нас...

Почнаа да викаат "Македонија, Македонија, Македонија..." и протестерите им се придружија (јас не сум по тоа).
Веднаш по тоа, ни извикаа "Уууууааа!!!" (на ШТО??-не знам!)
Меѓутоа, кога почнаа нашите протестери да пеат детска песна за Скопје, пак од нивка страна се слушна "Уууууааа!!!".

Почнавме да се распрскуваме по неколку минути, затоа што македонските христијански борци беа жедни за крв.

После ова... очекувам се и ништо од проклетиве сограѓани. Проклети.


кажете нешто...


Последната промена е направена од schizzo на Пон Мар 30, 2009 1:02 am. Мислењето е променето 1 пати
avatar
schizzo

Број на мислења : 53
Age : 28
Location : skopje
Registration date : 2008-03-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/the_idle_artist

Вратете се на почетокот Go down

Re: Импресии и сл.: Протестот против градење на црква на плоштад

Пишување by schizzo on Саб Мар 28, 2009 9:04 pm

avatar
schizzo

Број на мислења : 53
Age : 28
Location : skopje
Registration date : 2008-03-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/the_idle_artist

Вратете се на почетокот Go down

Re: Импресии и сл.: Протестот против градење на црква на плоштад

Пишување by S K E L E T O R on Саб Мар 28, 2009 11:13 pm

prijatele............se e kazano se gleda kolku ne saka crkvata AMIN lol! nas nevernicite ne e ni bitno lol! ja bev isto taka na protestot po neznam koj pat popiv pendrak od djandarite koi trebalo da ne ''stitat'' popiv kloca jebiga dodeka postojat isprani mozoci ke niknuvaat zgradurii crkvi spomenici ''smizli''........... lol! ZATOA SITE SLOZNO KE SE BORIME NA 4 APRIL PROTIV ZLOTO N A T O VALJDA TOGAS KE IMA POJSE DJANDARI DA NE STITAT ILI..................
avatar
S K E L E T O R

Број на мислења : 99
Age : 32
Registration date : 2009-03-11

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/325960485

Вратете се на почетокот Go down

Re: Импресии и сл.: Протестот против градење на црква на плоштад

Пишување by punk_bt on Нед Мар 29, 2009 1:00 am

na narodot mu reba rabota crkvi i sekakvi takvi cuda ima na sekoj kos
a navistina mi e zal sto namesto spomen kuka za majka tereza izgradile satanisticki hram od najnova tehnologija.
epten mu ja pretera patorot ovojpat
za covek da jadi mu trebaat pari
za covek da ima pari mu treba rabota
mnogu mladi lugje si gi odzemaat zivotite zaradi toa sto se soocuvaat so vistinata deka nemaat nikakva idnina
avatar
punk_bt

Број на мислења : 69
Registration date : 2008-03-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Импресии и сл.: Протестот против градење на црква на плоштад

Пишување by punk_bt on Нед Мар 29, 2009 1:01 am

S K E L E T O R напиша:prijatele............se e kazano se gleda kolku ne saka crkvata AMIN lol! nas nevernicite ne e ni bitno lol! ja bev isto taka na protestot po neznam koj pat popiv pendrak od djandarite koi trebalo da ne ''stitat'' popiv kloca jebiga dodeka postojat isprani mozoci ke niknuvaat zgradurii crkvi spomenici ''smizli''........... lol! ZATOA SITE SLOZNO KE SE BORIME NA 4 APRIL PROTIV ZLOTO N A T O VALJDA TOGAS KE IMA POJSE DJANDARI DA NE STITAT ILI..................


a za na 4 april ke bide najdobro da si go iskoristime nasledstvoto sto nasite vredni gtovaci ni go ostavija
neka gori cela makedonija
avatar
punk_bt

Број на мислења : 69
Registration date : 2008-03-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Импресии и сл.: Протестот против градење на црква на плоштад

Пишување by Anarchist on Нед Мар 29, 2009 1:29 am

Луѓе ова смрди на фашизам. Мора да дигаме џева околу ова не смеат да поминат туку така... Тажно е...
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Импресии и сл.: Протестот против градење на црква на плоштад

Пишување by S K E L E T O R on Нед Мар 29, 2009 3:23 am

KATEGORICNO DA lol! SE SLAGAM SO TEBE ANARCHIST MORA DA SE NAPRAVI NESTO.............
avatar
S K E L E T O R

Број на мислења : 99
Age : 32
Registration date : 2009-03-11

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/325960485

Вратете се на почетокот Go down

Re: Импресии и сл.: Протестот против градење на црква на плоштад

Пишување by Aco.B. on Нед Мар 29, 2009 4:41 am

dobra tema e taa crkva.kako prvo so nea ke upropastat cel plostad,kako vtoro ne e potrebna.definitivno treba nesto da se prevzeme. a na 4 ke e interesno

ANARCHY FOREVER !!! NO GODS NO MASTERS !!!

MATER DA IM EBEM I NA POPOVE I NA POLITICARI

TREBA DA BIDEME OSTRI I SO CVRST STAV,AKO NE KE NE DUPAT.

Aco.B.

Број на мислења : 27
Registration date : 2008-07-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Импресии и сл.: Протестот против градење на црква на плоштад

Пишување by Renegade on Нед Мар 29, 2009 4:47 am

Definitivno! Se slozvam i jas so Anarchist.Ova mi lici na inkvizicijata od minatoto kaj sto crkvata ja ima glavnata mok.Uste utre drugiden da vidime kaj so palat mladi devojke izvikuvajki deka se vesterki i nabivanje naucnici na kolec so naznaka deka se popametni od drugite,so iskreno i ne me cudi da go vidam to sranje.EBENO VRAKANJE KON PRIMITIVIZAM Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
avatar
Renegade

Број на мислења : 62
Location : Битола
Registration date : 2009-02-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Импресии и сл.: Протестот против градење на црква на плоштад

Пишување by Megatron on Пон Мар 30, 2009 12:23 am

verskite fanatici i ispranite umovi ne razbra zosto arhitektite izlegoja na protest ... a isto taka protestot odma dobi politicka boja ( po default vo makedonija ) ... jas licno gi podrzuvam arhitektite, kako profesionalci vo toa sto treba da se gradi i kade treba

tuku kazete do kaj sme so ANTI NATO , na 4ti ?
avatar
Megatron

Број на мислења : 10
Registration date : 2008-02-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Импресии и сл.: Протестот против градење на црква на плоштад

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот