Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Zeitgeist Movie

Go down

Zeitgeist Movie

Пишување by Anarchist on Сре Фед 20, 2008 5:19 pm

Добро еве еден филм кој треба да се гледа особено од оние "религиозните". Филмот дава многу информации и е многу поучен, се надевам ќе го гледате. Оние кои веќе го гледале, нека кажат по нешто.

Прово еве линк за да го гледате филмот

http://zeitgeistmovie.com/

А сега јас да кажам два збора Arrow

Ќе кажам дека филмов ги зацврсти моите неверувања во религиите воопшто. Да речеме дека со внимателно следење на филмов иако е на англиски сепак се разбира, ако сте верник, несомнено ќе предизвика сомнежи во вас. Затоа да не го тупам, филмчево е добро. Не сум филмски критичар и немам намера да станам, но знам дека филмов веќе прави промени и разлики во размислувањата и верувањата на луѓето низ целиот свет и затоа за мене ова е успешен филм.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zeitgeist Movie

Пишување by negative_h on Чет Фед 21, 2008 2:26 pm

Толку ми беше језив првиот пат, толку ме остави позинат, што морав да го гледам на делови, онака, со паузи. Инаку, и покрај тоа што не верувам во господ and stuff, сепак од филмов многу нови работи научив. А уште делот со кој го поседува америчкиот долар?! Аааааааааааааааааааааааааа!!! партали, страшно! Кој не го гледал, одма да го земе. btw има и торент на сајтот, ако сакате да го downlad ирате.
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zeitgeist Movie

Пишување by LowNicotine on Вто Јун 10, 2008 5:56 am

Osven delovite kade shto se prikazhani dokumentirani navodite za vlijanieto na bankite vo vojnite, semejstvoto Rokfeler, kako i prikazite za povrzanosta na Astrologijata i Religijata, mene filmov nishto posebno ne me iznenadi. Ne deka ne beshe dobar filmov ,ne deka ne se vistina tie podatoci shto gi prikazha i ne deka ne zasluzhuvaat vnimanie, naprotiv toa shto go vidov veke beshe poznato dobro e shto izleze vakov eden film i za poshirokata masa i so fakti i dokumenti da se potvrdat nekoi raboti.Edno neshto ne mi e jasno , eve gi gi imaat dokumentite i faktite (od koi i bogovite molchat) za zlostorstvoto na 911 i vo Irak, i nikoj ne prevzema nishto od Svetskata Javnost. Zar Amerika e tolku pogolema i od samite bogovi shto ne im mozhat i faktite. Ova e toa shto me plashi tolku mnogu. Anarhija DA. Ama protiv kogo sistemot, pa sistemot ni go nalaga Amerika, tie se tie koi ni kazhuvaat napraj ja vojskata po NATO standardi, napraj vaka, napraj taka, ova e dobro ova e losho.Anarhija DA , Revolucija Krajno vreme.Mozhebi neshto i tamu se menuva no premalku e, treba pobrgu da se dojde do pravdata.Narodot treba da ja zeme mokta vo svoi race ako ne go mozhat toa Svetskite Lideri, od koi i poveketo i samite se i vmeshani vo ovaa igra na Amerika.

Ako ne ste znaele vladata ke investira vo dupchalki so koi ke proveruva dali na tloto na RM ima nafta, daj bozhe da ne najdat ovie gnidi ke napravat vojna samo da ni ja zemat. Ma shto lupam i jas ke ni rechat spored NATO standardte sekoja chlenka kandidat treba da donira sredstva za opstanok na organizacijata i taka ke im ja dademe.
avatar
LowNicotine

Број на мислења : 7
Age : 35
Registration date : 2008-06-10

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zeitgeist Movie

Пишување by -off- on Вто Јун 10, 2008 1:18 pm

pa drugari ako ova e vistina za dupcalkite za nafta vo mk so se planiraat bi trebalo da izlezeme vo presret,zatoa sto mozeme i nie da bideme okupirani,a vo sekoj slucaj ke bideme zaebani.da ne dozvolime i kaj nas da se vodi politika za naftata!
pozdrav!
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zeitgeist Movie

Пишување by Che on Пет Јун 13, 2008 12:12 am

-off- напиша:pa drugari ako ova e vistina za dupcalkite za nafta vo mk so se planiraat bi trebalo da izlezeme vo presret,zatoa sto mozeme i nie da bideme okupirani,a vo sekoj slucaj ke bideme zaebani.da ne dozvolime i kaj nas da se vodi politika za naftata!
pozdrav!

Mozeme da bideme okupirani??? Hahaha... Pa nie veke sme okupirani! Potpisavme i dogovor za da bideme okupirani, kao demek za strateska sorabotka... Kojznae sto sve pisuva u dogovorot... Ste videle sto cudo gradat na skopsko kale?!
avatar
Che

Број на мислења : 18
Registration date : 2008-03-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zeitgeist Movie

Пишување by Anarchist on Пет Јун 13, 2008 1:18 am

Che напиша:Mozeme da bideme okupirani??? Hahaha... Pa nie veke sme okupirani! Potpisavme i dogovor za da bideme okupirani, kao demek za strateska sorabotka... Kojznae sto sve pisuva u dogovorot... Ste videle sto cudo gradat na skopsko kale?!
Ei da navistina... a site onaka samo sramezlivo kje spomnat so gradat onie na kale, pa kaj se sega mediumite da izvestuvaat!!! Tragicnoto e sto site znaeme i kjutime.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zeitgeist Movie

Пишување by Anarchist on Саб Ное 01, 2008 3:47 pm

Имало втор дел од филмов. Exclamation
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zeitgeist Movie

Пишување by Anarchist on Нед Ное 23, 2008 3:12 pm

Anarchist напиша:Имало втор дел од филмов. Exclamation

Луѓе кој не го гледал вториот дел ДА ГО ГЛЕДА!!! Филмов е закон, нема да кажам за што е и како е ама филмов мора да се гледа. Барајте на торенти или контактирајте ме некако да ви го дадам и ширете го филмов. Инаку можете да го гледате вториот дел без да го гледате првиот како сакате јас топло ви го препорачувам и двата.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zeitgeist Movie

Пишување by netocka on Пет Јан 09, 2009 10:25 pm

Го гледав вториот дел , се вика Zeitgeist: Addendum !
И супер е! Го немам гледано првиот дел ама вториот дел, се залепив за монитор, и вилицата ми паѓаше - страшни факти, страшни!
и поќе за Zeitgeist движењето:
http://thezeitgeistmovement.com/home.html
и Venus проектот:
http://thevenusproject.com/

netocka

Број на мислења : 95
Registration date : 2008-09-18

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zeitgeist Movie

Пишување by M-1 on Саб Јан 10, 2009 6:37 pm

Kecot e mameebavanje ama dvojkata!!!
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zeitgeist Movie

Пишување by netocka on Пон Мар 16, 2009 5:21 pm

Proekcija na Zeitgeist: Addendum vo cetvrtok, 19 mart vo 20h vo MKC - Bitola.

netocka

Број на мислења : 95
Registration date : 2008-09-18

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zeitgeist Movie

Пишување by Anarchist on Сре Мар 18, 2009 2:39 pm

Preveden li e filmot?

Ako e prevodot gotov, neka go pratat na mailing lista ili neka go share-uvaat nekako, ako mozi Smile
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zeitgeist Movie

Пишување by netocka on Чет Мар 19, 2009 11:03 am

eve , ushte 200 reda imam , valjda ke stignam do vecher .
Najdovme eden prevod makedonski ama nesto ne se poklopva so anglsikiot, pa prevedvame od angliski. Ke vi go pratam, bez gajle! Smile
Eve go i posterot za proekcijata
https://2img.net/h/i150.photobucket.com/albums/s104/goce45/Zeitgeist-Addendum_Proekcija.jpg

netocka

Број на мислења : 95
Registration date : 2008-09-18

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zeitgeist Movie

Пишување by Anarchist on Пон Jул 06, 2009 10:35 pm

Еве го и преводот на Zeitgeist adendum на македонски

http://www.podnapisi.net/zeitgeist-addendum-2008-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B8-p384946
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zeitgeist Movie

Пишување by Eugen on Вто Сеп 22, 2009 11:14 pm

avatar
Eugen

Број на мислења : 7
Location : Croatia
Registration date : 2009-09-22

Преглед на профилот на членот http://www.masa-hr.org/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Zeitgeist Movie

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот