Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Vostanicki Anarhizam / Insurrectionary Anarchism

Go down

Vostanicki Anarhizam / Insurrectionary Anarchism

Пишување by M-1 on Пон Мар 02, 2009 4:51 pm

avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Vostanicki Anarhizam / Insurrectionary Anarchism

Пишување by M-1 on Пон Мар 02, 2009 4:58 pm

E ova e ona vistinskoto-ali samo koga e iskombinirano so radikalen sindikalizam:)
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Vostanicki Anarhizam / Insurrectionary Anarchism

Пишување by Anarchist on Нед Мар 08, 2009 6:48 pm

Kako mislis vistinskoto? Kako vistinskioti edinstven pat do anarhija?
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Vostanicki Anarhizam / Insurrectionary Anarchism

Пишување by M-1 on Нед Мар 08, 2009 9:08 pm

Toku taka-edinstven pat do anarhija e vostanieto protiv avtoritetite. No sepak ne e tolku ednostavno. Vostanicite moraat da bidat podrzani i pridruzeni od strana na rabotnickata klasa t.e. radikalnite sindikati. A na toa treba da prethodi masovna edukacija i organizacija na istite...
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Vostanicki Anarhizam / Insurrectionary Anarchism

Пишување by M-1 on Нед Мар 08, 2009 9:15 pm

Sepak da pojasnam do kraj. Spored mene ova ne e poseben vid na anarhizam. Ova e samo metodologija na anarho-komunizmot kako sto e npr. anarho-sindikalizmot.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Vostanicki Anarhizam / Insurrectionary Anarchism

Пишување by proletski on Пон Мар 09, 2009 3:56 pm

Ако ме прашате мене Yeah This is the only way Razz ама колку е тоа можно??
Дали сериозно мислите дека пример во Македонија би можело ние да се собереме и да кренеме револуција за на карај до дојдеме до тој пуст совршен анархизам?? не тоа не е можно.. пошо како прво во македонија 1% од населението се анархисти Razz а другите 99?
Јас сум Анархо - Комунист ама сметам еден ден да учествувам во некоја си социјална револуција (ама еден ден) за да дојде до таа револуција народот треба да ја поддржува? дали мислете дека тој 1% (не испрани мозоци) можат со другите 99% ?!
- НЕ!!!
Единствениот начин да се дојде до Анархизам не е Востание (револуција) Насилство!!! Тоа е грешен начин. Да јас сум за еден вид на терористички напади атентати (Гемиџиите) но тие такви акции треба да се прават за пролетарјатот да свати дека треба да ЕВОЛУИРА во тој Анархизам!!!
П.С За Анархизам нас не ни треба револуција! за Анархизам нас ни треба ЕВОЛУЦИЈА (ЗОШТО РАЗМИСЛЕТЕ. АКЕ НЕ ЗНАЕТЕ ПРАШАЈТЕ Razz )

proletski

Број на мислења : 8
Age : 26
Registration date : 2008-12-18

Преглед на профилот на членот http://marks.blog.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Vostanicki Anarhizam / Insurrectionary Anarchism

Пишување by M-1 on Сре Мар 11, 2009 8:47 pm

Do taa masa ke se dojde preku edukacija i sindikalizacija. Sindikatite treba da se reorganiziraat, radikaliziraat i da se povrzat so anarhistickite organizacii posle sto bi deluvale zaedno. Bez revolucija nikogas ne se izvrsila nekoja poznacajna promena a nema ni da se izvrsi vo idnina. Zatoa preku edukacija i masovna propaganda treba da se dopre do tie preostanati 99 procenti (od niv najvazna e rabotnickata klasa i selanite-ako tie ne ja potkrepat revolucijata taa ke propadne).
Btw evolucijata ne mora sekogas da se odviva vo pozitiven pravec. Vo ovoj slucaj taa pretezno se odviva negativno-rabotnickata klasa se naviknuva da bide eksploatirana, a burzoazijata da eksploatira. Zatoa tuka e revolucijata-da go racionalizira tekot na coveckata istorija.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Vostanicki Anarhizam / Insurrectionary Anarchism

Пишување by M-1 on Пет Јун 05, 2009 3:34 am

Isto taka bi sakal da naglasam deka vostanickiot anarhizam e koristen samo vo slabeenjeto na drzavniot aparat i mobilizacijata na narodot no naveduvanjeto na masite kon ostvaruvanjeto na celta i odrzuvanjeto na situacijata koja ke ja ostvarat mora da bide plod na poinakov nacin na odnos i dejstvo. Tuka pred se mislam na edukacijata i sindikalizacijata. Ne postoi gotov model za ispolnuvanje i vospostavuvanje na sakaniot poredok (sto e vprocem i prednost na ovoj nacin na razmisluvanje so toa sto ovozmozuva fleksibilnost koja go olesnuva nacinot na prilagoduvanje i organizacija) zatoa toj moze da se transformira i menuva vo soglasnost so toa kako nalagaat okolnostite. Sepak smetam deka sekoj anarhist koj stremi kon revolucija treba ovaa metodologija (vostanicki anarhizam) da ja stavi na prvo mesto kako najvazna i najnadezna od site.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Vostanicki Anarhizam / Insurrectionary Anarchism

Пишување by Ravachol on Пет Јун 05, 2009 5:23 am

Dansons la Ravachole,
Vive le son, vive le son,
Dansons la Ravachole,
Vive le son
D'l'explosion!

Insurrectionary anarchism,propaganda by deed...
edinstven nacin da se dojde do celta.
Potvrdeno so stotici primeri.

Sepak smetam deka sekoj anarhist koj stremi kon revolucija treba ovaa metodologija (vostanicki anarhizam) da ja stavi na prvo mesto kako najvazna i najnadezna od site.

Tocno, drugar!

Ravachol

Број на мислења : 79
Registration date : 2009-04-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Vostanicki Anarhizam / Insurrectionary Anarchism

Пишување by evolutionary on Саб Aвг 01, 2009 8:31 pm

Insurrectionary anarchism,propaganda by deed...
edinstven nacin da se dojde do celta.
Potvrdeno so stotici primeri.


se soglasuvam ..sakav da probam da go objasnam vostanickiot anarhizam , on voglavno ne misli na primer za civilni vojni ,on mislis za ulicen sekojdneven otpor dali e so stap ili e so puska ili so kamen ne e do tolku vazno dali ke skrsis skapa prodavnica ,banka ili sve e toa vostanicki anarhizam . Vostanicki anarhizam e ustvari na eden nacin veruvanje deka samo so nasilstvo mozes da se oslobodis.. na primer mng anarhisti niz svetot ja upotrebuvaat taktikatata black bloc koja e vostanicki anarhizam.znaci ne se mislsi samo na vooruzani grupi koj se borat protiv drzavata tuku i na civilen otpor ulicni demostracii . i nikoj ne veruva deka revolucijata ke bide den golem den...revolucija e proces i borba na poveke generacii sigurno neli od edno skrseno staklo na primer nekoja drzvna agencija nema da go butne cel drzaven aparat na kolena ,no seapk i toa e pocetok .Revolucijata nema sama da dojde revolucijata se gradi.
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Vostanicki Anarhizam / Insurrectionary Anarchism

Пишување by Eugen on Вто Сеп 22, 2009 11:28 pm

"Structure based on centuries of history cannot be destroyed with a few kilos of explosives."

"You can't blow up a social relationship"


"Pazili smo da u sve akte nasilja, u direktne akcije, bude umiješano cijelo naselje. Nismo se postavljali kao avangardna grupa koja ide okolo i radi takve stvari. Uključivali smo cijelo naselje, cijeli grad i sve ljude kojih se to ticalo. Nismo bili avangarda, nasilje i direktne akcije je sprovodila cijela zajednica."

Izvor: Anarhosindikalizam u Puerto Realu (Solidarity Federation)

Takvi istupi ne samo da pojačavaju represiju na nas, nego i stvaraju sliku o nama koje se već odavno pokušavamo rješiti - sliku terorista.
avatar
Eugen

Број на мислења : 7
Location : Croatia
Registration date : 2009-09-22

Преглед на профилот на членот http://www.masa-hr.org/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Vostanicki Anarhizam / Insurrectionary Anarchism

Пишување by evolutionary on Сре Дек 16, 2009 3:58 pm

takvi raboti ni imaat doneseno prava koi gi uzivame denes i samo slep covek bi gi ignoriral pridonesite na militantniot anarhizam. Mislam da bideme realni pa vise i da ve progalsat za teroristi nisto strasno zoso tie luge so ve proglasuvaat poise gi zasega nekolku skrseni stakla i koli odosto svetski problemi kako siromastija i vojni i sugren sum deka ne treba da baram odobrenie od nekoj za da frlam cigla ne gledam niso loso vo toaGiving flowers to cops aint gonna work.
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Vostanicki Anarhizam / Insurrectionary Anarchism

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот