Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Глобализација

Go down

Глобализација

Пишување by Anarchist on Сре Фед 20, 2008 12:17 pm

Денес често пати слушаме за глобализација, и тоа според чичкото или тетката кои ги читаат вестите на телевизија во позитивна смисла. Тоа што не ни кажуваат или нагласуваат на телевизија, се мисли пред се на економска глобализација, бидејќи има разлика кога ќе се каже глобализација и економска глобализација. Добро, како резултат на економската глобализација се провлекуваат тука и културолошката глобализација и други, но тоа што е важно е дека на чело на глобализацијата денес стои економскиот предзнак. Кај народот постои тоа чувство дека добра работа е таа глобализацијата, но ако твоето место место е во ниските нивоа на капиталистичката пирамида во општеството, тогаш потребно е да се запрашаш дали навистина е добра таа глобализација.

Idea И само мала забелешка. Тоа што е добро за економијата на една држава не е секогаш добро за народот во таа држава. Едноставен пример е Ирак во моменталната ситуација. Сега има голем број на фирми кои работат во Ирак во процесот на реконструкцијата, но како ли се чувствува народот?

Ефектите на глобализацијата ги чувствуваат и граѓаните на САД. Видете Outsourcing и Offshoring. Предностите на глобализацијата припаѓаат само на луѓе чиј број се намалува. А јас пак имав некоја илузија дека треба бројот на луѓето, кои ќе имаат предности од глобализацијата, треба да биде што поголем. scratch

Има и еден интересен аспект кој треба да се погледне, а тоа е јазикот. знаеме дека светот денес почнува да зборува англиски јазик. Е сега како до профитот. На пример, да земеме двајца писатели, еден од Франција а друг од САД, и сега кога тој од САД ќе издаде книга веќе во старт се наоѓа на пазар кој е многу поголем од оној на французинот. Тој од САД ќе биде читан речиси низ целиот свет додека тој од Франција ќе биде читан само во Франција и на некои поранешни француски колонии. И сега тука некој ќе рече, па добро нека пишува и тој французинот на англиски. Но во старт добива оној од англиското говорно подрачје, така што гледаме дека еден јазик полека преовладува, а со тоа јазикот како дел од културата, се наметнува и западната култура со англиско говорно подрачје како доминантна.

Значи глобализацијата е всушност хиерархизација на светско ниво во многу полиња, каде што како корен или како врв на таа хиерархија се наоѓа САД и нејзините папет земји како Британија, ако гледаме во однос на држави или култура, но вистинската закана станува со мултинационалните коорпорации, кои растат секојдневно и влијаат буквално со нивните одлуки врз целото светско население.


Ете тоа се само дел од моите мисли за глобализацијата, ова е мое лично мислење, го очекувам вашето, а подолу во темава ќе пишуваме дали да се биде анти-глобалист е доволно.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Глобализација

Пишување by negative_h on Чет Фед 21, 2008 5:27 am

Глобализација - тенденција на големите фирми (мултинационалките) да створат светски монопол, со цел диктирање на цените, а со тоа преземање на контролата врз светот.
Пример: Сoca Cola. Позади маската на кул и слободарски производ, каков што сака да се прикаже преку рекламите, се крие опасен гад! Значи, Кока кола компани, во некоја област во Индија, слаба со вода (не знам точно како се вика, одамна сум го читал ова) го зема под концесија единствениот извор на вода во околината, и на него гради фабрика. Со водата произведува сокови, а останатата вода ја флашира како бонаква и ја продава на месното население, кое страда од недостаток на вода (погодете зашто). Значи, луѓето се приморани “својата“ вода да ја купуваат флаширана од Кока кола. Е сега замислете ова да се случи на глобално ниво. Значи, кока кола или некој сличен, да ги откупи сите извори на вода. Што ќе се случи после? Ќе те има во раце. Ќе диктира колку ќе плаќаш, колку ќе работиш... Fuck, може да те натера и првороденото да му го дадеш, и нема да имаш избор!
Доволно е да се постават значи по неколку мултинационалки за секоја гранка на економијата и готови сме! Една (или неколку) фирма за вода, една за храна, една за нафта и останати горива, за енергија...
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Глобализација

Пишување by Banshee Paganica on Чет Мар 13, 2008 1:46 am

Oпшто глеано, од муабети овде-онде, имам впечаток дека поимов е неретко асално помешан со други неквалитетни смеси во ГЛОБАЛИЗИРАНИТЕ мозоци на рајатаSmile.
Ко прво, Глобализација (вистинската, онаква, совршена, peace love & cheap products for all-теоретска глобализација) нема везе со онаа чиста асимилација, каква што е опишана, сфатена и испоплукана глобализацијата денес.
Олеснување на ширењето на добрите човечки изуми на овој свет е прекрасна работа, но само кога сите би поседувале ист поглед на тој свет, за секој да може да ја нарече 'корисна' истата стфар, нели. Тешко дека на испотениот рибар од Монголија ќе му користи бесплатен интернет додека му кркорат цревата а монополот за производите од чија продажба би можел да живее му го држат USA's YourTastyFamilyMeat. А да, оддавам признание дека глобализацијата е најчесто искористена ко алатка за глобален монопол, од кој најмногу страдаат земјите од нашиот безизлезен тип, чувствуваме и на своја кожа.
Но во секој случај, да не се расприкажувам бидејќи денес нешто рано ми тропа сонот на врата, сакам само да потсетам на нешто што го читнав некаде одамна:
Глобализацијата сама по себе е океј. Империјализмот маскиран како глобализација, не е.
avatar
Banshee Paganica

Број на мислења : 15
Registration date : 2008-03-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Глобализација

Пишување by negative_h on Чет Мар 13, 2008 3:35 am

Banshee Paganica напиша:
Но во секој случај, да не се расприкажувам бидејќи денес нешто рано ми тропа сонот на врата, сакам само да потсетам на нешто што го читнав некаде одамна:
Глобализацијата сама по себе е океј. Империјализмот маскиран како глобализација, не е.

Да не е читано на мкметал случајно Razz?
Мило ми е што се приклучи Very Happy
Вака... Значи, кога се зборува за глобализација, ќе повторам дека се зборува за економска глобализација АКА монопол. Инаку, сите ние сме за немање граници нели Razz? Сите сме за тоа да бидеме уан биг хепи фемили Very Happy
Само што, додека не се случи тоа, секоја глобализација е лоша. Значи, глобализирање на производство со цел поквалитетен живот, во свет каде што нема тоа да се злоупотреби ДА. Глобализирање на производство во свет во којшто секој гледа да те заебе и да те потчини, најодлучно НЕ!!!
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Глобализација

Пишување by DER-IET MSE on Чет Мар 13, 2008 2:04 pm

Edna rabota mi bila sekogas nejasna okolu delot za toa koa se razgovara kako da se promeni svetot,mesto kako na pr. da se davaat idei ili da se iznuduvaat resenia site raskazuvaat sto kako zasto praat kapitalistite i kolku dobro im odi toa ili neznam sto uste nikoj ne se trudi da iznudi nekoe soodvetno resenie i ednostavno da pocne nesto da pravi okolu toa !

DER-IET MSE

Број на мислења : 1
Age : 31
Registration date : 2008-03-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Глобализација

Пишување by Anarchist on Чет Мар 13, 2008 9:33 pm

DER-IET MSE напиша:Edna rabota mi bila sekogas nejasna okolu delot za toa koa se razgovara kako da se promeni svetot,mesto kako na pr. da se davaat idei ili da se iznuduvaat resenia site raskazuvaat sto kako zasto praat kapitalistite i kolku dobro im odi toa ili neznam sto uste nikoj ne se trudi da iznudi nekoe soodvetno resenie i ednostavno da pocne nesto da pravi okolu toa !

Па, мислам деке луѓето разговараат и за тоа како да се промени светот, значи не само критики, туку и предлози и решенија, но сепак човек треба да биде многу внимателен кога дава некој предлог, ете на пример што се случи со комунизмот во 20-от век. Луѓето кои се обидоа да го сменат светот, како на пример Ленин сменија нешто, но што сменија во суштина? Додадоа ТОТАЛИТАРНОСТ на поимот комунизам. И затоа и до ден денес, кога некој човек кој не е многу информиран кога ќе слушне за комунизам, прво нешто што паѓа на памет е тоталитарноста.

Еве предлог!!!!

Применување на анархизмот!!! Значи, прво да ги информираме луѓето што е анархизам, потоа креирање на групи и организации пред се на локално ниво кои ќе влијаат во локални рамки... ете уште сега те слушам како прашуваш Какво влијаење? Па едноставно, креирање на мало место каде секој/а ќе може да креира или да споделува со тоа што го знае и може а притоа можеби и да добие нешто корисно од некој/а друг што знае и може, без разлика дали е материјално или нематеријално. Според мене, едуцирањето и елиминирањето на неинформираноста треба да бидат во прв план, едноставно да покажеме дека можеме да живееме без капитализмот или државата.

Не е толку едноставно знам, но сепак мора да се почне од некаде.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Глобализација

Пишување by Banshee Paganica on Нед Мар 16, 2008 11:56 am

negative_h напиша:

Да не е читано на мкметал случајно Razz?
Мило ми е што се приклучи Very Happy
Вака... Значи, кога се зборува за глобализација, ќе повторам дека се зборува за економска глобализација АКА монопол. Инаку, сите ние сме за немање граници нели Razz? Сите сме за тоа да бидеме уан биг хепи фемили Very Happy
Само што, додека не се случи тоа, секоја глобализација е лоша. Значи, глобализирање на производство со цел поквалитетен живот, во свет каде што нема тоа да се злоупотреби ДА. Глобализирање на производство во свет во којшто секој гледа да те заебе и да те потчини, најодлучно НЕ!!!

My point exactly. afro
Филозофија жими к., возможна во оваа средина исто колку и комунизмот.
avatar
Banshee Paganica

Број на мислења : 15
Registration date : 2008-03-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Глобализација

Пишување by Anarchist on Пон Мар 17, 2008 11:40 am

А да, само да се надоврзам на мојот пост погоре во врска со тоа што да се прави. Па само мал милион работи. Еве неколку идеји кои може да се реализираат користејќи го интернетот како еден од најголемите медиуми.

Можеме да направиме Анархопедија на македонски.
Можеме да креираме статии во македонската Википедија за Анархизмот, за некои анархисти и сл.
Можеме да учествуваме во некои балакнски сајтови како што е http://balkans.puscii.nl/
каде ќе пишуваме за антинационализам или антикапитализам и сл.
Ова може да го прави секој и оние кои не се декларираат како анархисти. Има уште многу многу работи смао треба желба. Јас сериозно размусливам за уредување на некои статии во википедија. Зошто таму? Па таму одат сите луѓе кога сакаат нешто да дознаат, и мислам дека е еден интересен медиум како да се стигне до информациите, не зборам за пропаганда, не никако. Само за надополнување на празните статии со вистински факти за анархизмот и анархистите.
Јас досега учествував во креирањето на статијата(во поголемиот дел) за Михаил Бакунин
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Глобализација

Пишување by M-1 on Сре Окт 29, 2008 6:04 am

Podobrovunjeto na zivotniot standard vo SAD i generalno na Zapadot vo poslednite dve decenii, vo nasata zemja ne bese oseten vo tolgu golema merka vo koja sto vo tekot na narednite nekolku godini ke bide oseteno nivnoto nazaduvanje.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Глобализација

Пишување by M-1 on Нед Ное 02, 2008 8:03 am

avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Глобализација

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот