Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Turskite anarhisti

Go down

Turskite anarhisti

Пишување by M-1 on Саб Јан 10, 2009 6:31 pm

Vcera bev so turskite anarhisti, bea 5 dusi od koi edna 45 godisna zena. Me prasuvaa za anarhizmot vo Makedonija i predlozija da napisam cetivo na taa tema za naredniot broj na nivnoto spisanie. 200 dusi se vo Ankara, 100 vo Eskisehir i 1000 (ima i navivacka grupa od okolu 10 iljadi dusi ama oni se uglavnom lifestyle anarhisti) vo Istanbul. Ke mi dadat mozda nekoi knigi, ako ima ke zeam i poso poveketo kaj nas ne znaat turski.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Turskite anarhisti

Пишување by Anarchist on Нед Јан 11, 2009 1:35 am

Super. A mozes i ti (AKO SAKAS) da im zemes intervju pa da pastirame tuka na forumov za toa sto se slucuva tamu i sl...Ednostavno napravi analogija od tvoeto intervju za niv, vo slucaj da ne ti teknuva u momentot so da gi prasas... Smile
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Turskite anarhisti

Пишување by M-1 on Нед Јан 11, 2009 4:54 pm

Naredniot pat jas ke gi prasuvam niv, a ne ko ovoj pat oni mene:D
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Turskite anarhisti

Пишување by M-1 on Пет Мај 15, 2009 4:27 pm

http://www.flickr.com/photos/27539003@N04/

Еве една колекција од анкарскиот колектив.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Turskite anarhisti

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот