Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

NOVIOT ZAKON NA GRUEVSKI!!!

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Re: NOVIOT ZAKON NA GRUEVSKI!!!

Пишување by netocka on Саб Јан 31, 2009 5:47 am

A odzacite na REK sho nemat filtri!!!
Ko ke plati EVN kazna i oshteta na site zaboleni od rak!

netocka

Број на мислења : 95
Registration date : 2008-09-18

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: NOVIOT ZAKON NA GRUEVSKI!!!

Пишување by -Feministka- on Саб Јан 31, 2009 3:43 pm

Ajdddeee ja prv pat slusham za ova.....posho ne gleam tv i ne citam vesnici ne sum mn mn informirana......Aj nekoj ako znae nesho poeke neka mi kaze...Zasho ne sum u tek so nastanive.. Neutral
avatar
-Feministka-

Број на мислења : 37
Age : 25
Location : Skopje
Registration date : 2009-01-07

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: NOVIOT ZAKON NA GRUEVSKI!!!

Пишување by Kittentits on Сре Фед 18, 2009 5:11 pm

Од вчера почна петицијата за поништување на предлог законот за абортус. Пукнтови има низ плоштад и низ факултетите. Ако го поддржувате правото на абортус и правото на еманципација на жената потпишете се!

Јас вчера собрав скоро 350 потписи. Very Happy Има надеж. Smile
avatar
Kittentits

Број на мислења : 79
Age : 32
Registration date : 2008-03-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: NOVIOT ZAKON NA GRUEVSKI!!!

Пишување by -Feministka- on Чет Фед 19, 2009 1:32 pm

Na ploshtad na koi mesta???Ako moze potocno nesho da ni kazesh???Da ne lutme niz ploshtadov...Inace ubavo im teknalo..
avatar
-Feministka-

Број на мислења : 37
Age : 25
Location : Skopje
Registration date : 2009-01-07

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: NOVIOT ZAKON NA GRUEVSKI!!!

Пишување by Секс Објект on Чет Фед 19, 2009 5:06 pm

17-20. 02.2009 od 11.00 do 17.00h
- Plostad Makedonija
- Vlezot na GTC (od strana na plostadot)
- Ulica Makedonija
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: NOVIOT ZAKON NA GRUEVSKI!!!

Пишување by -Feministka- on Чет Фед 19, 2009 6:16 pm

Fala za informaciive.....KE STAPIME VO AKCIJA.... Smile
avatar
-Feministka-

Број на мислења : 37
Age : 25
Location : Skopje
Registration date : 2009-01-07

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: NOVIOT ZAKON NA GRUEVSKI!!!

Пишување by Kittentits on Пет Фед 20, 2009 12:15 am

Поради времето смрдено вчера и денес немаше акција. Се преместува за викенд, после тоа ќе има интернет петиција.
avatar
Kittentits

Број на мислења : 79
Age : 32
Registration date : 2008-03-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: NOVIOT ZAKON NA GRUEVSKI!!!

Пишување by M-1 on Нед Мар 15, 2009 7:47 pm

http://abortusne.org.mk/

Si napraile sajt koj btw ima reklami na sajtot na Večer i ostanatite granki na informativniot konglomerat na makedonskiot Gebels (Latas).

Ona sto e interesno za sajtov e toa sto pokraj krajno somnitelnite medicinski dokazi tie nudat i religiozen aspekt na gledanje na abortusot. Toa potvrduva deka se podržani od krajno neseriozni doktori koi najverojatno ne veruvaat ni vo Teorijata na evolucijata. Sigurno ne bi sakal da bidam pacient na takvi doktori. Toa potvrduva sekako i deka pozadi kampanjava stoi MPC.
Ima i nacionalisticki ispadi od tipot: so abortusot go sakatime natalitetot na Makedonecot. Tuka faktički se razotkriva vrskata pomegju ovaa kampanja i kampanjata za 3-to dete na vladata na DPMNE.
Interesno e što vo edna statija naveduvaat deka vo Makedonija ne e poznat brojot na "čedomorstvata" bidejki ne može da se utvrdi kolku devojki zemaat kontraceptivni sredstva, abortusni injekcii i tableti, koristat spirali i day-after tableti...očekuvav da pročitam i za kondomite ama za sreka nemaše ništo:s Ne znam od koga navedenite kontraceptivni sredstva se smetaat za metodi za izveduvanje na abortus?
(Utre sigurno ke imame sajtovi od tipot: www.kondomine.org.mk ili www.sidataebozjidar.org.mk)
A dokolku mene me prašate što mislam za abortusot ke vi rečam deka toa go smetam kako nužno zlo, no do onaa merka do koga ne stane poveke zlo odošto nužnost. Da razjasnam, spored mene vo edno anarhističko opštestvo poveketo od nas ke bideme dovolno educirani za do 2 mesec da sfatime dali se raboti za bremenost ili ne i kako možeme da go sprečime toa bezbolno, taka da spored mene nema ni da doagja do slučaevi vo koi ke ima potreba od abortiranje na plodot. Abortusot ne e ubistvo, no ne e ni ubava rabota a sepak vo edno kapitalističko opštestvo kade što e považno da se otide vo crkva otkolku da se pročita nekoja kniga poveketo lugje se needucirani i počesto doagja do situacii kade abortusot e neizbežen.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: NOVIOT ZAKON NA GRUEVSKI!!!

Пишување by -Feministka- on Пон Мар 16, 2009 1:25 am

AMA UTNAA NASHIVE RABOTA BE....MESTO DA IM GI PERAT NA DECATA U SHKOLITE MOZOCITE SO VERONAUKA,MOZEA DA VOVEDAT SEKSOLOGIJA...Edno decata ke bea mnooogu poeducirani vo vrska so seksot i nemashe da ima potreba od abortusot tolku mnogu.
A inace za sajtov znam.....LAZAT ZBORAT GLUPOSTI.....i poveketo lugje nemaat formirano svoe mislenje vo vrska so abortusot i si vikaat sho ajde site se protiv i ja ke bidam protiv bez razmisluvanje...
,,Пред сè, треба да стане свесна за тежината и големината на овој грев и да се покае. Архимандритот Рафаил вели: „Крвта се измива само со солзи.” Покајничките солзи се почеток на еден нов христијански живот кој води во заедница со Бога и со Неговата милост. „Човечки е да се згреши, но демонски е да се остане во грев” − велат Светите Отци.

Божјата милост е голема, долготрпелива и Бог ја излива врз секого што се труди да живее во покајание. Сите вие што сте паднале во овој грев, крвавите дамки можете да ги измиете со покајнички солзи и со цврста решеност дека никогаш повеќе нема да го повторите овој грев, да не го оправдувате, туку со солзи на очите и искрена молитва, да се трудите со молитва до крајот на својот живот за Севишниот Бог да ви прости."
KOJ BOG??? lol!
avatar
-Feministka-

Број на мислења : 37
Age : 25
Location : Skopje
Registration date : 2009-01-07

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: NOVIOT ZAKON NA GRUEVSKI!!!

Пишување by netocka on Пон Мар 16, 2009 2:22 pm

A spored Sveti Toma zehnata e "nesovrshen mazh", pa od tuka jasno se gleda stavot na crkvata za zhenata...
Eve eden interesen tekst za veshterkite:
http://www.zamirnet.hr/anfema/text_vjestice.htm
Gledam imalo gakjesta akcija na 8 mi mart sliki na http://nenasednuvam.org/
Very Happy

netocka

Број на мислења : 95
Registration date : 2008-09-18

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: NOVIOT ZAKON NA GRUEVSKI!!!

Пишување by M-1 on Пон Мар 16, 2009 6:35 pm

FEMINISTKA: AMA UTNAA NASHIVE RABOTA BE....MESTO DA IM GI PERAT NA DECATA U SHKOLITE MOZOCITE SO VERONAUKA,MOZEA DA VOVEDAT SEKSOLOGIJA...Edno decata ke bea mnooogu poeducirani vo vrska so seksot i nemashe da ima potreba od abortusot tolku mnogu.

M-1: Apsolutno si vo pravo.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: NOVIOT ZAKON NA GRUEVSKI!!!

Пишување by S K E L E T O R on Пон Мар 16, 2009 7:28 pm

za ova za odjacite zakonot seuste se krcka ova vi go kazuvam od prva ruka poso razgovarav so eden moj asistent (cepaaaaaaaaaaaaaaaac lol!) no imalo i vnatre partiski prepukuvanje za nedonesuvanje na takov banalen zakon resenie ke barale so instaliranje filtri bla bla nekoi takvi stvari........
avatar
S K E L E T O R

Број на мислења : 99
Age : 32
Registration date : 2009-03-11

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/325960485

Вратете се на почетокот Go down

Re: NOVIOT ZAKON NA GRUEVSKI!!!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот