Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Zenite imaat prava!!!

Go down

Zenite imaat prava!!! Empty Zenite imaat prava!!!

Пишување by -Feministka- on Сре Јан 07, 2009 5:14 am

Znaci do nekade zenite denes imaat svoi prava....ama do nekade ne...
Zena....kako go gleda mazot ovoj poim?Znaci ne zboram za site mazi....bez navreda...Nesto sto e od krv i meso,i nema cuvstva nema prava nema nisto...Zenata e poslaba od mazot i zborot na mazot treba da bide posleden,zenite moraat da ragjaat deca,mora da se mazat,da peglaat,da praat rucek,da bidat maltretirani od strana na mazot,da bidat tepani siluvani.......i mn...dr raboti!
I sea nekoj ke rece deka toa bilo vo minatoto,ne toa e denes a ke bide utre i zadutre i sekogash ako ne se sprotistavime.....
ZNACI ZENI DAJTE DA SE SPROTISTAVIME NA SVE OVA.....!!!
Zasto sigurno ne sakate nekoj da vi nareduva....WOMEN HAVE RIGHTS!!!
-Feministka-
-Feministka-

Број на мислења : 37
Age : 27
Location : Skopje
Registration date : 2009-01-07

Вратете се на почетокот Go down

Zenite imaat prava!!! Empty Re: Zenite imaat prava!!!

Пишување by M-1 on Сре Јан 07, 2009 7:40 pm

Spored mene ne e WOMEN HAVE RIGHTS tuku WOMEN MUST HAVE RIGHTS!
M-1
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Zenite imaat prava!!! Empty Re: Zenite imaat prava!!!

Пишување by -Feministka- on Сре Јан 07, 2009 7:56 pm

Taka e se soglasuvam WOMEN MUST HAVE RIGHTS!!!
-Feministka-
-Feministka-

Број на мислења : 37
Age : 27
Location : Skopje
Registration date : 2009-01-07

Вратете се на почетокот Go down

Zenite imaat prava!!! Empty Re: Zenite imaat prava!!!

Пишување by alkos on Сре Јан 07, 2009 7:58 pm

-Feministka- напиша:Taka e se soglasuvam WOMEN MUST HAVE RIGHTS!!!

a има некој права у државава Question
alkos
alkos

Број на мислења : 5
Location : алкодонија
Registration date : 2009-01-07

http://ulica-forum.tk/

Вратете се на почетокот Go down

Zenite imaat prava!!! Empty Re: Zenite imaat prava!!!

Пишување by -off- on Сре Јан 07, 2009 8:00 pm

ja ne gledam deka treba da ima razliki vo pravata pomegu mazot i zenata,iako zenata e ugnetuvana,no kako sto rece alkos ima li nekoj deneska prava?????mislam ne!i zatoa treba da se izborime pozdrav
-off-
-off-

Број на мислења : 190
Age : 30
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Вратете се на почетокот Go down

Zenite imaat prava!!! Empty Re: Zenite imaat prava!!!

Пишување by M-1 on Сре Јан 07, 2009 8:12 pm

Nekoj ima poveke nekoj pomalku prava: sepak zaednicko za site e deka tie prava se nedovolni.
M-1
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Zenite imaat prava!!! Empty Re: Zenite imaat prava!!!

Пишување by -Feministka- on Чет Јан 08, 2009 3:14 am

-off- напиша:ja ne gledam deka treba da ima razliki vo pravata pomegu mazot i zenata,iako zenata e ugnetuvana,no kako sto rece alkos ima li nekoj deneska prava?????mislam ne!i zatoa treba da se izborime pozdrav

Da vistina e deka ne treba da ima razliki vo pravata na mazot i zeneta,ama fakt e deka zeneta e mn.poveke maltretirana i ugnetuvana odkolku mazot.Kazete mi dali ima trgovija so mazhi....NE....a i da ima toa e vo mal broj.Dodeka pak denes zeni znaci i deca od 10god se kidnapiraat i se koristat kako belo robje...i se noseni nezz kade i im se pravat mnogu gadni raboti...tuka e problemot spored mene.Prvo ke vi preporacam eden film TRAFIC HUMAN,poglednete go i ke vidite shto i se slucuva na zenata.I od strana na kogo i se slucuva toa.Da znaci ne rekov deka mazite imaat prava,ama sea zboram za zenata konkretno.Zasto ako gleame taka ondak ZIVOTNITE nemaat nikakvi prava shto se slucuva so niv???ZALOSNO!!!Mi se gadi od samata pomisla najprvo na kucinjata skitnici...GREOTA... confused pale
-Feministka-
-Feministka-

Број на мислења : 37
Age : 27
Location : Skopje
Registration date : 2009-01-07

Вратете се на почетокот Go down

Zenite imaat prava!!! Empty Re: Zenite imaat prava!!!

Пишување by punknown_bw on Пет Ное 19, 2010 3:40 am

Читав една статија пред некое време , насловот беше “Феминизмот е мртов ?!“

Истиот одговор што го давам тука , го дадов и таму .

Одговорот е НЕ ! Феминизмот е далеку од мртов , жените со текот на времето се имаат изборено за многу права и ја имаат постигнато до негде таа рамноправност со мажите што ја бараа . Но , тука доаѓа последниот противник , религијата . Вечната битка се води со религијата , без разлика дали ја води , маж или жена . Мислам дека сите знаеме што се случувало за време на “Темната Епоха“ , тогаш не пателе само жените , и мажите доста имаат претрпено . Религијата е таа која пропагира дека за се и сешто што ќе направи човекот , тој си ја прља душата . Без разлика дали станува за Христијанството , Исламот или било која друга монотеистичка религија , сите сме угнетени на некој начин од системот , кој верувам дека е контролиран преку религијата . Жената на Исток , поради недозволен контакт од било кој вид , со маж кој не и е сопруг е казнета со каменување (Само давам пример) .

Прашањето беше : “Кога ли жената ќе има права?“

И за некои други прашањето е : “Кога човекот ќе има права?“

Одговорот е “Кога религиите нема да постојат.“

punknown_bw
punknown_bw

Број на мислења : 2
Age : 27
Registration date : 2010-11-18

Вратете се на почетокот Go down

Zenite imaat prava!!! Empty Re: Zenite imaat prava!!!

Пишување by р on Саб Ное 20, 2010 12:05 am

ЖЕНИТЕ немаат права! Зошто би имале? Од каде потекнуваат нејзните права? Кои треба да и ги даде? Државата? Но, од каде доаѓа моќта на Државата да и ги осигура правата на жените?
ЖЕНИТЕ немаат права!
ЛУЃЕТО имаат!
Се додека правата на жената се обезбедуваат на сила и преку присилба (преку ЗАКОН!), мажите и жените ќе бидат поделени! Во моментот кога нема да се прави никаква разлика помеѓу полот (од страна на Државата) тогаш луѓето ќе можат да се приближуваат кон еднаквост пред законот и еднаквост пред себе и другите.
Се додека жените ги остваруваат правата на база "обесправени бевме во минатото" сега мора да добиеме некои бенефиции...ќе се врти се во круг. Исто како било кое "дискриминирано" малцинство, раса, или сл. Постои само една варијанта која Анархист може да ја бара во ваков случај.
ДА СЕ ТРГНЕ ДРЖАВАТА ОД ПАТОТ НА ГРАЃАНИТЕ...се додека се е доброволно! Во моментот кога жената Физички ќе биде малтетирана од мажот (исто како и било кој друга индивидуа!) тогаш Државата (во денешни услови) е должна да и помогне...да и го заштити животот, слободата и сопственоста.

п.с. Приметете ја тука улогата на Државата...таа е неутрална! Не разликува маж и жена! Таа Треба (во денешни услови-бидејќи не сме анархистичко општество) да и ја обезбеди слободата и животот од екстернални напади. Но, од друга страна пак не смее ниту да и попречи на жената сама да се одбрани (под сама мислам, да побара помош од приватна агенција!). Што би значело дека безбедносната улога на Државата (и единствената која еден Анархист би можел да си дозволи да ја прифати и сеуште да се нарекува Анархист!)мора пополека да се децентрализира и демонополизира. Но, за ова во друга прилика!

Поздрав до сите жени...и до сите мажи...сеедно е!
р
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Вратете се на почетокот Go down

Zenite imaat prava!!! Empty Re: Zenite imaat prava!!!

Пишување by р on Саб Ное 20, 2010 8:04 pm

p.s. Да не бидам сфатен погрешно (иако "кога ќе објасниш нешто јасно за никој да не би можел погрешно да те разбере, некој сепак погрешно ќе те разбере"-Марфиеф Закон)...
Под насилно обезбедување на права на жени го стетам секое насилно дејствување од Државата со цел да се обезбеди некое право на жена кое всушност не и припаѓа (имаме три права кои Државата треба да ги обезбедува-ако треба воопшто да постои-право на живот, слобода и приватна сопственост). Пр на насилно дејствување на Државата. Да речеме 50% од државната администрација мора да бидат жени. Глупост! Може да бидат и 100%, може да бидат и 1%. Зависи од околностите. Жената како и мажот мора да биде слободна во потрагата по сопствената среќа и никој не смее да ја сопре во оваа потрага (се додека нејзините дејствија се ненасилни). Но, не смее некој да и обезбедува нешто што не ти припаѓа, посебно не Државата!(многу едноставно-се што Државата прави за нечија ќар, го прави на штета на некој друг). Пр. Јас сум слободен да си отворам бизнис...но никој не е должен да ми отвори бизнис! Јас имам право да си се лечам кај сакам, но никој не е должен насилно да плаќа за моете лечење! Итн...итн.
р
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Вратете се на почетокот Go down

Zenite imaat prava!!! Empty Re: Zenite imaat prava!!!

Пишување by Ravachol on Чет Ное 25, 2010 10:14 am

-Feministka- напиша:Znaci do nekade zenite denes imaat svoi prava....ama do nekade ne...
Zena....kako go gleda mazot ovoj poim?Znaci ne zboram za site mazi....bez navreda...Nesto sto e od krv i meso,i nema cuvstva nema prava nema nisto...Zenata e poslaba od mazot i zborot na mazot treba da bide posleden,zenite moraat da ragjaat deca,mora da se mazat,da peglaat,da praat rucek,da bidat maltretirani od strana na mazot,da bidat tepani siluvani.......i mn...dr raboti!
I sea nekoj ke rece deka toa bilo vo minatoto,ne toa e denes a ke bide utre i zadutre i sekogash ako ne se sprotistavime.....
ZNACI ZENI DAJTE DA SE SPROTISTAVIME NA SVE OVA.....!!!
Zasto sigurno ne sakate nekoj da vi nareduva....WOMEN HAVE RIGHTS!!!

Огромен дел од жените сакаат да бидат понижувани и малтретирани.
Тоа е нивен избор.
Преку 200 жени му испратиле љубовни писма на Јозеф Фрицл,посакувајќи го за сопруг,по обелоденувањето на неговите злочини.

Сериските убијци исто така се цел на отворено обожување од страна на многу жени.
Далеку повеќе отколку некој фин,нормален,културен дечко...
Таквите се прецепираат како папучари.

Тепај да те слуша и еби да те сака...ретардирана и застарена парадигма од која ми се повраќа,но сурова реалност со мали модификации и во денешно време.

avatar
Ravachol

Број на мислења : 79
Registration date : 2009-04-12

Вратете се на почетокот Go down

Zenite imaat prava!!! Empty Re: Zenite imaat prava!!!

Пишување by Rastapunk on Нед Ное 28, 2010 5:41 pm

Равашол, тоа што жените така се однесуваат е поголем од довлоно доказ дека се дискриминирани. Тажното е што се свесно дискриминираат и самите себе, а тоа го наметнува околината, општеството, системот! Другата страна е што луѓето се палат на бунтовници/чки, пошто тие носат промени во светот и иако луѓето се плашат од промени, тие и ги сакаат истите, а овие им делуваат како такви (криминалците), како различни, уникатни, „бунтовни“ па затоа некако несвесно се „палат“ на нив.

А за тоа со модификациите... МИслам дека единствената модификација во капитализмот е тоа што те убедуваат дека си слободен, а несвесно те набедуваат да се самоуништуваш, самонегираш и дискриминираш и на крај да бидеш задоволен со тоа. Така функционира капитализмот, уствари мерчанталианизмот, да не ме искара Ротбард Smile
Rastapunk
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 27
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Вратете се на почетокот Go down

Zenite imaat prava!!! Empty Re: Zenite imaat prava!!!

Пишување by р on Нед Ное 28, 2010 8:59 pm

Да разјасниме неколку ствари:

Дискриминиација е СОСЕМА НОРМАЛНА работа! Секој дискриминира секој ден и е природна карактеристика на човекот. Најважното е што во слободно општество (анархизам) секој мора да биде слободен сам да си прави одлуки со кој ќе живее, дружи, РАБОТИ! Проблемот се појавува (како и во скоро сите други сфери) со Државата! Логиката вели дека сите плаќаме данок сите мораме да имаме рамноправна можност за вработување и работа во државна администрација. Ако постои дискриминација тогаш е проблем. Но, во приватен сектор ова не важи. Со кој јас ќе се дружам или ќе работам е само мој проблем-токму тука е слободата! Патем, слободниот пазар има вградено механизам за решавање на овој проблем...ако одбие фирма некоја компетентна личност само бидејќи е жена или друга нација или сл., а вработи помалку компетентна личност- ЌЕ ТРПИ ЗАГУБИ...ќе има помал профит. А кој сака да има помал профит? Капиталистот нели е лакома свиња? Епа, сигурно "лакома свиња" нема да стане наеднаш НЕлакома! Сепак, и да избере приватњакот дискриминарачки-IT's his choice! Негова сопственост, негов дом, негов избор! Се додека нема ништо насилно---нема легитимна дискриминација која треба да се елиминира. Во случајот со приватњакот токму насилството би постоело ако би бил принуден да нема СЛОБОДЕН избор само затоа што "oпштеството" така одлучило дека е морално и праведно!

Во претходните постови истотака се мешаат баби и жаби! Жените не се дискриминирани во дадените примери...жените се ТЕПАНИ. Физичко насилство! Тука нема разлика помеѓу маж и жена. Секоја индивидуа мора да си го заштити својот живот, слобода и сопственост. Дали ќе го стори тоа самата, дали тоа ќе го стори организирана колективна одбрана (полиција, приватно осигурување!) не е важно. Тука нема никаква врска разлика помеѓу маж и жена.

Во чистиот капитализам секој е слободен да те убедува во што сака и ти си слободен да прифатиш што сакаш! Последната одлука на крајот е ТВОЈА и потекнува од твојот мозок! Дали ти ќе се самоуништиш или ќе цветаш е ТВОЈ проблем и на секој оној кој доброволно ќе се вклучи во решавањето на твојот проблем! Дискриминацијата нема никаква врска со капитализмот или социјализмот или било кој друг економски систем. Дури ако се погледне наназад историски пред појавата на капитализмот...непобитен факт е дека жените имале многу помалку (севкпуно во историјата и низ целиот свет) права и биле повеќе дискриминирани него од 19 век па наваму! Капитализмот (каков таков) влијаел дури и на еманципацијата на жената и нејзините граѓански права.

ПОУКА: Не можеш се да ставаш во еден кош! Не е за СЕ крив КАПИТАЛИЗМОТ или социјализмот! Повеќето работи имаат поголема позадина. Сепак, слободниот пазар и слободното општество (колку и да е таа квази слобода мала!) се досега најголемите еманципатори на човековите права, вклучувајќи ги и правата на жените.

ПОУКА бр.2: Не постојат чисти системи. Не постоел чист комунизам, не постоел ни чист капитализам-слободен пазар! Постојат мешавини од овие два системи. според мене, за еден прокламиран анархист е попаметно да ги дели работите анархистички а не комунистички. Што мислам под ова? Анархистичка поделба значи дека секогаш кога две индивидуи влегуваат во општествен однос по своја волја (без надворешен Физички притисок) тогаш имаме СЛОБОДА во политичка смисла и анархистичката идеја не смее да има ништо против ова! Ако сака некој да снима порно-филм...се додека не е насилно принуден на тоа...НЕКА СНИМА! Ако некој има нешто против, нека проба по мирен пат нека го разубеди ОНОЈ КОЈ СНИМА (а не Владата!) да не СНИМА! Секогаш кога трето лице се вмешува преку физичка сила (вклучувајќи ја тука најчесто ДРЖАВАТА), постои кратење на слободата на двете претходно споменати индивидуи и тука АНАРХИСТОТ треба да застане на страната на СЛОБОДАТА, без разлика дали смета тој дали е морално тоа што двете индивидуи слободно се договориле да го разменат!
р
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Вратете се на почетокот Go down

Zenite imaat prava!!! Empty Re: Zenite imaat prava!!!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот