Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Што подразбирате под насилство?

Go down

Што подразбирате под насилство?

Пишување by M-1 on Пон Јан 05, 2009 10:37 pm

Ме интересираат гледиштата на членовите на форумот на ова прашања па ќе ги замолам да ги изнесат...Поздрав!


Последната промена е направена од M-1 на Пон Јан 05, 2009 11:48 pm. Мислењето е променето 1 пати
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што подразбирате под насилство?

Пишување by BaXAnt on Пон Јан 05, 2009 10:52 pm

sakav pod new topic da go stavam ama .... ete

ne e bas nekoj definicija za nasilstvo ali ja pokriva baram ednata strana..
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што подразбирате под насилство?

Пишување by Anarchist on Саб Јан 10, 2009 3:32 pm

Прво што ми текнува на насилство, е една ситуација на протест кога полицијата(оа на запад некаде) тепаше баби, мислам не ги млатеше онака кога млатат млади луѓе ама сепак ги млаткаше по малку. ЕЈЈЈ баби...... Човек кога реагира во самоодбрана не го сметам за насилен. Насилство е војната, војната е профит, профитот е за капиталистите, државите ги бранат капиталистите, оттаму насилство е држава.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што подразбирате под насилство?

Пишување by M-1 on Сре Мар 04, 2009 9:25 pm

Dali spored vas nasilnoto gusenje na avtoritetite pretstavuva avtoritarno odnesuvanje to est nasilstvo?
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што подразбирате под насилство?

Пишување by Anarchist on Нед Мар 08, 2009 6:52 pm

Mislam deka prasanjeto ne e tolku ednostavno, ima legimitet nasilnoto gusenje na avtoritetite, bidejki istite koristat nasilstvo, no problemot jas go gledam vo toa deka takvi postapki vodat kon uste pogolemo nasilstvo na avtoritetite vrz narodot.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што подразбирате под насилство?

Пишување by proletski on Пон Мар 09, 2009 4:04 pm

Насилство е некој друг да го натераш да прави како што ќе му речеш или пак да мисли како што ќе му речеш. Е ако не го сака тоа да го ИЗНАШЛАПАШ.

proletski

Број на мислења : 8
Age : 26
Registration date : 2008-12-18

Преглед на профилот на членот http://marks.blog.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што подразбирате под насилство?

Пишување by -Feministka- on Нед Мар 15, 2009 12:06 am

Hah...NASILSTVO.....???
Ima razlicni definicii i mislam deka sekoja individua razlicno gleda na toa.Kako i da e ne e ubavo,i voopshto ne mu pomaga na coveshtvoto ako mozam sevo ova da go narecam coveshtvo...Kako shto evoluirame se poloshi stanuvame. Crying or Very sad Sramota,mesto evolucijata da ne vodi kon neshto podobro kon ZGOLEMUVANJE NA SOVESTA.....evolucijata pridonesuva covekot da pravi NUKLEARNI CENTRALI....BRAVOOO No Izbegav od temava ama toa e taka mi dojde....se nadevam ne preci...
avatar
-Feministka-

Број на мислења : 37
Age : 26
Location : Skopje
Registration date : 2009-01-07

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што подразбирате под насилство?

Пишување by punk_bt on Пет Мар 20, 2009 11:44 pm

pa vaka ako se raboti police vs people togas people ne vrsat nasilstvo tuku samoodbrana
people vs people e nasilstvo a ako e government vs people e togas e revolucija:)
avatar
punk_bt

Број на мислења : 69
Registration date : 2008-03-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што подразбирате под насилство?

Пишување by Renegade on Саб Мар 21, 2009 12:36 am

Hmm nasilstvo?Zavisi za kakvo nasilstvo stanva zbor.Jas sum pacifist po priroda,izbegnuvam konflikti,nejkam da se karam so lujge i taka natamu,i ne go opravduvam nasilstvoto od bezpotrebna priroda pr. so baras ti ovde ti vakov ti takov ae da go tepame....ali koga stanuva zbor za povreda na licna,dostoinstvena osnova e tuka go opravduvam nasilstvoto t.e. samoodbrana.Poso barem jas nikogas nema da dozvolam nekoj da mi go ponizi mojot licen karakter,dostoinstvo i gordost,no sepak ova nemozam da go smetam za nasilstvo sepak mislam deka stanuva zbor za samoodbrana.
avatar
Renegade

Број на мислења : 62
Location : Битола
Registration date : 2009-02-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што подразбирате под насилство?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот