Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Една година форум!

Go down

Една година форум!

Пишување by Anarchist on Пет Јан 02, 2009 4:44 pm

Сега за некој ден поточно 5-ти Јануари форумов прави една година. Ме интересираат сите ваши мислења, за форумот, за значењето ако го има воопшто итн.
Ќе испратам мејл до сите членови и активни и неактовни, па би дакал да ги прочитам размислувањата на сите, а особено на оние кои не се декларираат како анархисти.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Една година форум!

Пишување by M-1 on Саб Јан 03, 2009 3:42 pm

Jas sum clen veke 7 meseci i zadovolen sum sto me spoi so nekolku anarhisti-mislam deka portalov treba da ima i svoe glasilo vo oblik na vesnik. Postoi takva zamisla i clenovite na forumot koi se zainteresirani vo izrabotuvanjeto na spisanieto bi gi povikal da ni se priklucat.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Една година форум!

Пишување by Kittentits on Пон Јан 05, 2009 3:01 am

Се' е супер. Само поише видливост на форумот му требат. Банери некои да се направат со директен линк до форумот и/или некои стенсили нешо. Ни требат уште луѓе.
avatar
Kittentits

Број на мислења : 79
Age : 32
Registration date : 2008-03-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Една година форум!

Пишување by Anarchist on Саб Јан 10, 2009 3:14 pm

The Radiant Machine напиша:Се' е супер. Само поише видливост на форумот му требат. Банери некои да се направат со директен линк до форумот и/или некои стенсили нешо. Ни требат уште луѓе.
Да, банерите се добра идеја. Ќе видам што можам да направам околу тоа. А околу видливоста мислиш на посветли бои?
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Една година форум!

Пишување by ЕрнестоЧеГевара on Сре Јан 21, 2009 11:58 am

се е супер...но како што гледам на форумов има само 108 регистрирани членови од кои негде половина од членовите не ни го отвориле форумов после регистрацијата...Не сакам да го кажам ова ама изгледа дека Анархизмот во Македонија е пропадната инвестиција...Треба да има повеќе медиуми со кои што народот ќе се информира за Анархизмот како еден вид на идеологија...Да дознае што всушност претставува Анархизмот...Треба да се започне пред се од Младината...Но со оглед на тоа дека Македонија има ''БАЈЏИ'' затупена младина...тешко нешто да се превземи...вистина штета...но сепак добро е што има барем и толку приврзаници на Анархизмот...поздрав , супер е форумов...МИР
avatar
ЕрнестоЧеГевара

Број на мислења : 1
Age : 25
Location : Прилеп
Registration date : 2009-01-09

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Една година форум!

Пишување by Anarchist on Пет Јан 23, 2009 1:11 pm

ЕрнестоЧеГевара напиша:се е супер...но како што гледам на форумов има само 108 регистрирани членови од кои негде половина од членовите не ни го отвориле форумов после регистрацијата...Не сакам да го кажам ова ама изгледа дека Анархизмот во Македонија е пропадната инвестиција...Треба да има повеќе медиуми со кои што народот ќе се информира за Анархизмот како еден вид на идеологија...Да дознае што всушност претставува Анархизмот...Треба да се започне пред се од Младината...Но со оглед на тоа дека Македонија има ''БАЈЏИ'' затупена младина...тешко нешто да се превземи...вистина штета...но сепак добро е што има барем и толку приврзаници на Анархизмот...поздрав , супер е форумов...МИР

A mislis li deka pamfleti, zinovi, takvi malecki pecateni materijali koi kje se distribuiraat pomegju lugjeto kje ima nekakov efekt ?
btw welcome Smile
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Една година форум!

Пишување by Kittentits on Саб Јан 24, 2009 3:10 pm

Anarchist напиша:
The Radiant Machine напиша:Се' е супер. Само поише видливост на форумот му требат. Банери некои да се направат со директен линк до форумот и/или некои стенсили нешо. Ни требат уште луѓе.
Да, банерите се добра идеја. Ќе видам што можам да направам околу тоа. А околу видливоста мислиш на посветли бои?

Лол, не, туку...ер....видливост. као, проширеност. Знаеш бе, видливост.
avatar
Kittentits

Број на мислења : 79
Age : 32
Registration date : 2008-03-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Една година форум!

Пишување by Anarchist on Пет Фед 06, 2009 1:27 am

The Radiant Machine напиша:
Anarchist напиша:
The Radiant Machine напиша:Се' е супер. Само поише видливост на форумот му требат. Банери некои да се направат со директен линк до форумот и/или некои стенсили нешо. Ни требат уште луѓе.
Да, банерите се добра идеја. Ќе видам што можам да направам околу тоа. А околу видливоста мислиш на посветли бои?

Лол, не, туку...ер....видливост. као, проширеност. Знаеш бе, видливост.


aaaaaa. Very Happy

А ова аватаров ти е со д-р. Менхетен?
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Една година форум!

Пишување by spider on Саб Јун 06, 2009 5:58 am

До пред една година кога ке слушнав за анархизам веднаш ме асоцираше на насилство.
Сосем случајно открив дека анархизмот е едно од најхуманите движења.Потенцирам,сосем случајно.Па каде сте вие бе анархисти да не информирате нас,луѓето што живеат во потполна заблуда,сфаќајќи го анрхизмот во негативна конотација?Инаку јас сум голем мирољубец и ми се допаѓа вашата идеја за антимилитаризмот,антикапитализмот и пред се ЕГАЛИТАРНОСТА.Но дали е ова само филозофија или има шанси за реално остварување?
Дали е анархизмот само утопиа што човековата ниска самосвест не може да ја реализира?Ми се допаѓа и она "безвластие,не безредие".Но,како би се постигнал ред без контрола?Пр.Ако сум крајно дестуктивна и ми текне да убивам кој ќе ме запре,кој ќе ме казни во едно такво анархистичко општество каде нема авторитет?!

spider

Број на мислења : 3
Registration date : 2009-06-06

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Една година форум!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот