Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Albanska Revolucija

Go down

Albanska Revolucija

Пишување by M-1 on Пет Дек 26, 2008 3:52 pm

Mi teknuva kako mal na ova, no ne mozev da veruvam koga doznav deka vsusnost se raboti za instinktivna anarhisticka revolucija!

http://www.eskimo.com/~galt/albania.html

http://en.wikipedia.org/wiki/1997_unrest_in_Albania
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Albanska Revolucija

Пишување by koki_skopje on Саб Дек 27, 2008 1:46 am

Само штета што голем дел од оружјето што го извадија и запленија од касарните не го уништија, него го пратија на косово каде пак беше употребено за војна

koki_skopje

Број на мислења : 2
Registration date : 2008-12-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Albanska Revolucija

Пишување by proletski on Вто Дек 30, 2008 3:30 pm

Не дека ширам расизам ама албанци и анархзам? - небива
Тие револуции според мене не се чин на анархисти и не се анархистичка творба туку тие револуции се всушност борба за власт а нивните водачи ги водат само за власт и ништо повеќе...
Вистинска анархистичка револуција неможе да има! вистинската анархистичка револуција е всушност човековата еволуција и развој... револуциите се единствено добри за некој поединец или група да превземат власт а таа власт не е АНАРХ туку е МОНАРХ сосема спротивно од тоа што анарџизмот го проповеда.
зошто албанци и анархизам? - небива?
од проста причина што за да се развие анархизмот НАРОДОТ ВО ДРЖАВАТА ВО ГЛОБАЛА (СКОРО СИТЕ) треба да имаат поголемо интелектуално ниво што значи да бидат пообразовани, начитани..... а албанија како земја не го нуди тоа па како и македонија.. За да се развие анархизмот во светот не треба да се развие само кај неколку поединци туку треба да се развие КАЈ СКОРО СИТЕ така што никој нема да се осеќа подолу од друг..
Еве прашање колку анархисти има во Македонија? МАЛКУ што значи дека ако се напраи револуција тие малку би требало да просперираат а тоа просперирање само пои себе не е анархизам туку монархија.. ПОЗДРАВ

proletski

Број на мислења : 8
Age : 26
Registration date : 2008-12-18

Преглед на профилот на членот http://marks.blog.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Albanska Revolucija

Пишување by M-1 on Вто Дек 30, 2008 3:52 pm

Drugar Proletski, dobredojde na forumov.

Sto se odnesuva do tvojot post potpolno se soglasuvam no smetam deka nevnimatelno go procita mojot post i dojde do nedorazbiranje pa zatoa vo svoja odbrana ke se citiram samiot sebesi:

Mi teknuva kako mal na ova, no ne mozev da veruvam koga doznav deka vsusnost se raboti za INSTINKTIVNA anarhisticka revolucija!

http://www.eskimo.com/~galt/albania.html

http://en.wikipedia.org/wiki/1997_unrest_in_Albania

Drugar Koki

Moja procenka e deka oruzjeto e sobrano od strana na NATO koja se stacionirase vo Albanija taa godina i go prosvercuva istoto na Kosovo za da ja pottikne UCK da napravi poizrazen konflikt vo koj tie podocna bi intervenirale.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Albanska Revolucija

Пишување by proletski on Вто Дек 30, 2008 9:22 pm

Па се извинувам што друго би рекол...
Добронајдов на форумов и би сакал да останам овде и да дискутираме заедно.
А тоа со оружјето е сосем точно, а за тоа зошто нато таму го однесе? има многу да се зборува, планирам да направам пост влијанието и причините за балканскиот фашизам.
Поздрав и се најдобро

proletski

Број на мислења : 8
Age : 26
Registration date : 2008-12-18

Преглед на профилот на членот http://marks.blog.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Albanska Revolucija

Пишување by HawkTheGreat1 on Сре Јан 07, 2009 5:44 pm

Albanci - Anarhija = Ne Biva ?
Hmmm malku glupo no aj nema problem samo da znaes deka ako si vistinski anarhist ne treba da gi razdelis lugeto sam,o taka - albanci - anarhija ne biva, ili makedonci - anarhija ne biva, toa e loso, ima malku anarhisti toa da no da biva biva i toa kako samo treba rabota no biva i ke biva uste poveke.
avatar
HawkTheGreat1

Број на мислења : 16
Location : Kumanovo
Registration date : 2008-11-19

Преглед на профилот на членот http://www.google.com

Вратете се на почетокот Go down

Re: Albanska Revolucija

Пишување by M-1 on Сре Јан 07, 2009 6:47 pm

HawkTheGreat1 напиша:Albanci - Anarhija = Ne Biva ?
Hmmm malku glupo no aj nema problem samo da znaes deka ako si vistinski anarhist ne treba da gi razdelis lugeto sam,o taka - albanci - anarhija ne biva, ili makedonci - anarhija ne biva, toa e loso, ima malku anarhisti toa da no da biva biva i toa kako samo treba rabota no biva i ke biva uste poveke.

Makedoncite, Albancite i site porobeni narodi vo nivno opkruzuvanje imaat mnogu pogolema potreba od revolucija odosto mnozinstvoto na PROSVETENITE narodi na Zapadna Evropa i Severna Amerika koi uzivaat vo BLAGODETITE na kapitalizmot i imperijalizmot ziveejki na grbot na zemjite vo RAZVOJ i zemjite na Tretiot svet.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Albanska Revolucija

Пишување by -off- on Сре Јан 07, 2009 7:58 pm

sekako deka BIVA toa tvoeto -albanci anarhisti ,zatoa sto nemas separacii kako albanec,makedonec,bel-crn tuku ima samo luge koj se borat za svojte prava i sloboda-anarhisti i sekako-okupatori,kapitalisti ili demokrati ili kako sakas uste nareci gi ! pozdrav


kojznae sto se napisav!
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Albanska Revolucija

Пишување by -Feministka- on Саб Јан 10, 2009 5:24 am

DA DA DA.......... Surprised Very Happy
avatar
-Feministka-

Број на мислења : 37
Age : 26
Location : Skopje
Registration date : 2009-01-07

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Albanska Revolucija

Пишување by -Feministka- on Саб Јан 10, 2009 5:31 am

Samo edna informacija.....site sme od krv i meso site sme lugje site sme isto....toa sho na nekoj mu smetaat ednite ili drugite zaebete...I ushe neshto,ne gi omalovazuvam albancite ama povekjeto od niv seuste ziveat nazad vo 10vek i neznaat sto e toa anarhija ima nekoj sho se po napred i svesni se za rabotite okolu niv a drugoto se e......... Shocked......taka da brakja i sestri...nie tuka zborime i jademe baburi celo vreme a mislam deka ne prevzimame nishto...samo sedime doma pred komjuterite i toa e......... Crying or Very sad Evil or Very Mad
avatar
-Feministka-

Број на мислења : 37
Age : 26
Location : Skopje
Registration date : 2009-01-07

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Albanska Revolucija

Пишување by HawkTheGreat1 on Саб Јан 10, 2009 2:19 pm

Ne mislam deka se samo albancite takvi feministka, a za toa sto ne prevzemame nisto, se soglasuvam, treba da napravime nesto!
avatar
HawkTheGreat1

Број на мислења : 16
Location : Kumanovo
Registration date : 2008-11-19

Преглед на профилот на членот http://www.google.com

Вратете се на почетокот Go down

Re: Albanska Revolucija

Пишување by Anarchist on Саб Јан 10, 2009 3:26 pm

-Feministka- напиша:taka da brakja i sestri...nie tuka zborime i jademe baburi celo vreme a mislam deka ne prevzimame nishto...samo sedime doma pred komjuterite i toa e......... Crying or Very sad Evil or Very Mad
Кој како другарки и другари. Верувајте има луѓе на форумов кои прават нешто. Знам дека има членови кои преку музиката на нивните бендови влијаат, има членови кои учествуваат на протести, помагаат во организирањето, делат флаери лепат плакати итн... Има членови кои преведуваат... било да се информации за настаните што се случуваат надвор или тука.... или пак некој текст итн... Зависи само што подразбирате под правење.. Да, правиме многу помалку во споредба со грците, ама бидејќи сме и многу помалку од нив. Сепак нешто се прави, малку да, но сепак да. Така ако сака некој да допринесе во било која форма, или пак да извести за некаков протест или акција, пишете на форумот.

А форумов постои за да имаме, меѓудругото, и дискусии.

Smile
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Albanska Revolucija

Пишување by M-1 on Саб Јан 10, 2009 6:09 pm

-Feministka- напиша:Samo edna informacija.....site sme od krv i meso site sme lugje site sme isto....toa sho na nekoj mu smetaat ednite ili drugite zaebete...I ushe neshto,ne gi omalovazuvam albancite ama povekjeto od niv seuste ziveat nazad vo 10vek i neznaat sto e toa anarhija ima nekoj sho se po napred i svesni se za rabotite okolu niv a drugoto se e......... Shocked......taka da brakja i sestri...nie tuka zborime i jademe baburi celo vreme a mislam deka ne prevzimame nishto...samo sedime doma pred komjuterite i toa e......... Crying or Very sad Evil or Very Mad

Del od Albancite ziveat vo 10 vek bidejki so godini bea onevozmozuvani od strana na vlasta da se vrabotuvaat vo javni institucii i bea tretirani kako stranci (setete se na onaa fasisticka parola: albanski u Albanija, ovde ne!). Golem del od niv ostana bez obrazovanie poradi siromastija. Bea onevozmozuvani da si otvorat sopstven univerzitet-ZOSTO NA NEKOGO BI MU SMETALO OTVORANJE NA UNIVERZITET? Na nekoj na kogo mu odgovara del od naselenieto da ostane neobrazuvan za da moze da go drzi vo siromastija i da go eksploatira. Albancite se vo teska sostojba poradi ekonomski, to est, tehnicki pricini, a ne poradi toa sto se PLANINSKI LUGJE, NEDOEVOLUIRANI, DIVO PLEME, SHKONTARI, INCESTUOZNI itn.

Btw mislam deka i ti nedovolno vnimatelno go procita prviot post taka de eve povtorno ke se samocitiram:

Mi teknuva kako mal na ova, no ne mozev da veruvam koga doznav deka vsusnost se raboti za INSTINKTIVNA anarhisticka revolucija!

http://www.eskimo.com/~galt/albania.html

http://en.wikipedia.org/wiki/1997_unrest_in_Albania
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Albanska Revolucija

Пишување by proletski on Нед Мар 15, 2009 1:51 am

HawkTheGreat1 напиша:Albanci - Anarhija = Ne Biva ?
Hmmm malku glupo no aj nema problem samo da znaes deka ako si vistinski anarhist ne treba da gi razdelis lugeto sam,o taka - albanci - anarhija ne biva, ili makedonci - anarhija ne biva, toa e loso, ima malku anarhisti toa da no da biva biva i toa kako samo treba rabota no biva i ke biva uste poveke.
Јас не реков дека тие се инфериорни како народ....
ЈАс реков дека за да се развие Анархизмот треба горе доле сите да бидат анархисти.
А во држава како албанија каде што има малку писмени луѓе (срамота) не може да очекуваш сите да се анархисти. Може да се сите ама би биле едино ако им ги перат мозоците

proletski

Број на мислења : 8
Age : 26
Registration date : 2008-12-18

Преглед на профилот на членот http://marks.blog.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Albanska Revolucija

Пишување by punk_bt on Вто Мар 17, 2009 12:09 am

proletski напиша:Не дека ширам расизам ама албанци и анархзам? - небива
Тие револуции според мене не се чин на анархисти и не се анархистичка творба туку тие револуции се всушност борба за власт а нивните водачи ги водат само за власт и ништо повеќе...
Вистинска анархистичка револуција неможе да има! вистинската анархистичка револуција е всушност човековата еволуција и развој... револуциите се единствено добри за некој поединец или група да превземат власт а таа власт не е АНАРХ туку е МОНАРХ сосема спротивно од тоа што анарџизмот го проповеда.
зошто албанци и анархизам? - небива?
од проста причина што за да се развие анархизмот НАРОДОТ ВО ДРЖАВАТА ВО ГЛОБАЛА (СКОРО СИТЕ) треба да имаат поголемо интелектуално ниво што значи да бидат пообразовани, начитани..... а албанија како земја не го нуди тоа па како и македонија.. За да се развие анархизмот во светот не треба да се развие само кај неколку поединци туку треба да се развие КАЈ СКОРО СИТЕ така што никој нема да се осеќа подолу од друг..
Еве прашање колку анархисти има во Македонија? МАЛКУ што значи дека ако се напраи револуција тие малку би требало да просперираат а тоа просперирање само пои себе не е анархизам туку монархија.. ПОЗДРАВ

e tuka druze greshish
ti kako prvo i prvo dali si bil nekogash vo albanija
od kaj znajs kakvo obrazovanie ima tamoshniot narod
i uste ednas da ne si izustil ALBANCI I ANARHIZAM- NE BIVA
oti so mene biva
avatar
punk_bt

Број на мислења : 69
Registration date : 2008-03-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Albanska Revolucija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот