Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Анархистичка литература

Go down

Анархистичка литература

Пишување by Anarchist on Пон Дек 08, 2008 8:04 pm

Да најавам дека сега имаме на рсполсгање анархистичка литература на бугарски јазик. Другарите и другарките од ФАБ кои дојдоа во саботата, ни донесоа еден куп книги. Ќе се направи список со книгите и оние кои се заинтересирани да читаат нека ме контактираат или мене или evolutionary. Немојте да ве плаши тоа дека се напишани на бугарски јазик. Јазициите се многу слични и верувам дека 90% ако не и повеќе, ќе разберете.

Само прво да се направи списокот за да иамаме каква таква евиденција, па литературата нека кружи. Smile
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархистичка литература

Пишување by -off- on Вто Дек 09, 2008 7:22 pm

dobra rabota bravo!
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархистичка литература

Пишување by Megatron on Чет Дек 11, 2008 9:43 pm

Erih From - za neposlusnosta - ovaa kniga mnogu luge ne ja dozivuvaat kako anarhisticka , ama spored mene e edna od najdobrite knigi kade se analizira slobodata na covekot (i psihicka i socialna)
avatar
Megatron

Број на мислења : 10
Registration date : 2008-02-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархистичка литература

Пишување by Alexander on Нед Дек 14, 2008 3:40 pm

До мегатрон,
Яс мислам Ерих Фром е добар автор, но треба да отбележиме дека он е демократ, а не анархист.

Alexander

Број на мислења : 20
Registration date : 2008-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархистичка литература

Пишување by proletski on Чет Дек 18, 2008 10:44 pm

Супер би било да се најде литература... инаку овде е еден нов корисник на форумов...
најинтересната случка ми е во библиотеката во мојот град кога ми рекоа дека Михаел Бакуњин е недозволен афтор за лица под 18 години па требаше да се карам со библиотекарката да ми даде една негова книга
во секој случај поздрав Другари доколку ме прифаните како таков.

proletski

Број на мислења : 8
Age : 26
Registration date : 2008-12-18

Преглед на профилот на членот http://marks.blog.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархистичка литература

Пишување by Anarchist on Пон Дек 22, 2008 1:27 am

proletski напиша:Супер би било да се најде литература... инаку овде е еден нов корисник на форумов...
најинтересната случка ми е во библиотеката во мојот град кога ми рекоа дека Михаел Бакуњин е недозволен афтор за лица под 18 години па требаше да се карам со библиотекарката да ми даде една негова книга
во секој случај поздрав Другари доколку ме прифаните како таков.

Dobredojde na forumot. Smile A koja bibilioteka me interesira go ima Bakunin?
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархистичка литература

Пишување by M-1 on Вто Дек 30, 2008 3:59 pm

Anarchist напиша:Да најавам дека сега имаме на рсполсгање анархистичка литература на бугарски јазик. Другарите и другарките од ФАБ кои дојдоа во саботата, ни донесоа еден куп книги. Ќе се направи список со книгите и оние кои се заинтересирани да читаат нека ме контактираат или мене или evolutionary. Немојте да ве плаши тоа дека се напишани на бугарски јазик. Јазициите се многу слични и верувам дека 90% ако не и повеќе, ќе разберете.

Само прво да се направи списокот за да иамаме каква таква евиденција, па литературата нека кружи. Smile

Do kaj sme so spisokot?
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархистичка литература

Пишување by M-1 on Пет Јан 09, 2009 1:16 am

Ova se knigite sto gi ostavija Bugarite a ima i nekoi na Evolutionary (negovo izdanie):

Emir:
Petar Kropotkin - Leb i sloboda
Georgi Hadziev - Istorija na bezvlasticetkoto dvizenie v Blgarija

Pero:
Georgi Hadziev - Osnovi na bezvlastieto
Georgi Hadziev - Istorija na bezvlastnickoto  dvizenje vo Bugarija
Georgi Hadziev - Nacionalnoto Osloboduvanje i bezvlastnickiot federalizam
Rudolf Rocker - Federalizam i centralizam
Rudolf  Rocker - Nacionalizam i kultura
Rudolf Rocker - Krajot na ruskiot drzaven komunizam
Mihail Bakunin - Izbrani stranici za i od nego
Georgi Konstantinov - Revoluciite vo selskoto stopanstvo
Georgi Konstantinov - Svetska socijalna revolucija
Arsinov - Fenomenot Mahno
Pier Marko - Zabludi na Marksizmot
Bukcin - Esej za eko anarhizmot
Kropotkin - Leb i sloboda
Kropotkin - Colection of revolutionary writings
Kropotkin - Conquest of bread
Daniel Guerin (уредник) NO GODS NO MASTERS 4 toma 
Alexander Berkman - The abc of anarchist-comunism
Tucker, Havel, Bakunin, Malatesta, Rocker i drugi Princples of anarchist organization and propaganda 
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархистичка литература

Пишување by Anarchist on Пон Апр 13, 2009 1:19 pm

Za onie koi sakaat da citaat knigi neka mi pisat ili neka pisat ovde na temava
Ne e tesko citanjeto na bugarski, ve uveruvam

Ova samo kolku da ve potsetam Smile
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархистичка литература

Пишување by Anarchist on Сре Мај 06, 2009 4:15 pm

Drugarite i drugarkite od FAB ni pratija uste dva naslovi ednata e Hristo Botev (2 primeroka) biografija mi se cini, a drugata e za Aleksandar Nakov(3 primeroci).

Kje ja azuriram listata najbrzo stom mozam.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархистичка литература

Пишување by Anarchist on Чет Окт 01, 2009 10:52 am

Drugar(k)ite od Anarhosondikalisticka inicijativa od Srbija i od Anarchist Federation od Britanija, ni doniraa knigi i pamfleti. Sega imame Literatura na bugarski, srpski i angliski, kako i vesnici i spisanija.

http://anarhija.macedonianforum.net/html-h9.htm
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархистичка литература

Пишување by Renegade on Саб Окт 03, 2009 4:51 pm

А момци како можам да дојдам до некој од книгиве?
avatar
Renegade

Број на мислења : 62
Location : Битола
Registration date : 2009-02-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархистичка литература

Пишување by -off- on Нед Окт 04, 2009 3:53 pm

ejjj i jas sum zainteresiran da pozajmam da citnam nesto!
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархистичка литература

Пишување by Anarchist on Нед Окт 04, 2009 3:54 pm

Nema problem, samo pisete koi knigi gi sakate...
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархистичка литература

Пишување by -off- on Нед Окт 04, 2009 3:56 pm

aj ke mi kazes koj gi ima prvo ili gi ima tuka na spisokov ?aj koga ke se vidie ke se dogovorime
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархистичка литература

Пишување by Anarchist on Нед Окт 04, 2009 4:00 pm

A da kje zaboravev. Od FAB, federacijata na anarhisti od bugarija ni doniraa uste literatura Smile

Blagodarnost do site.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархистичка литература

Пишување by Anarchist on Нед Окт 11, 2009 3:15 pm

Еве комплетна ажурирана листа со сите наслови кои ги имаме

http://anarhija.macedonianforum.net/html-h9.htm


Доколку сака некој/а да чита нека ме информира или нека пише на форумов.

Ренегејд ќе ти бидат испратени книгите кои ги побара.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархистичка литература

Пишување by S K E L E T O R on Нед Окт 25, 2009 12:01 am

JA BI SAKAL NA SLEDNO VIDUVANJE ANARCHIST DA MI JA DONESE KNIGATA OTPOR OD ANGLICANITE BLAGODARAM ODNAPRED.............
avatar
S K E L E T O R

Број на мислења : 99
Age : 32
Registration date : 2009-03-11

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/325960485

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархистичка литература

Пишување by Anarchist on Нед Окт 25, 2009 12:10 pm

Otpor ne e kniga tuku vesnik, mesecnik, ali ne e problem kje donesam.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархистичка литература

Пишување by Nomadi82 on Сре Јун 23, 2010 7:16 pm

Бидејќи имате контакти со членови на ФАБ, па дали би можел да нарачам книги и при нивното повторно доаѓање во Скопје да ми ги донесат. Ќе направам список на книги па кажете на кој да го пратам, исто би сакал да го нарачам и весникот Слободна Мисла, кој излегува еднаш месечно. Поздрав
avatar
Nomadi82

Број на мислења : 2
Registration date : 2010-06-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархистичка литература

Пишување by Anarchist on Пет Јун 25, 2010 2:10 pm

Nomadi82 напиша:Бидејќи имате контакти со членови на ФАБ, па дали би можел да нарачам книги и при нивното повторно доаѓање во Скопје да ми ги донесат. Ќе направам список на книги па кажете на кој да го пратам, исто би сакал да го нарачам и весникот Слободна Мисла, кој излегува еднаш месечно. Поздрав
Да секако, можеш да ги напишеш книгите тука на форум тие што ти требаат или прати ми ги мене преку лична порака. Само што не се знае кога ќе биде нивното наредно доаѓање па ќе може да почекаш. Но доколку сакаш да читаш во меѓувреме слободно кажи која книга и ќе ти ја дадеме на користење.

avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархистичка литература

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот