Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Buy Nothing day (Македонија)

Go down

Buy Nothing day (Македонија)

Пишување by Kittentits on Вто Ное 25, 2008 2:22 am

"29–ти ноември 2008 е Buy Nothing Day, ден на кој имате можност да го замете предизвикот со тоа што ќе се исклучите од потрошувачкото лудило и ќе се вклучите во автентичниот живот.
Правилата се едноставни, во траење од 24 часа треба да извршите детоксикација од конзумеризмот и да живеете без шопинг. Секој може да учествува во акцијата со тоа што ќе потроши ден без потрошување.
Buy Nothing денот е најголемиот 24 часовен мораториум против конзумеризмот. Низ целиот свет луѓето ќе направат пакт со кој ќе земат еднодневна пауза од шопингот како личен експеримент или пак како јавен став. Најдоброто нешто во врска со целата работа е фактот што е бесплатно.

За што се работи?
Buy Nothing денот е едноставна идеја со која се преиспитува потрошувачката култура преку идејата за ден без купување. Buy Nothing денот е глобален феномен и израз на протест кон конзумеризмот кој некои луѓе го одбележуваат како празник, други пак како улична забава. Секој може да земе учество со тоа што ќе потроши ден без трошење."

Извор: http://bnd.blog.com.mk/

Патем, имате и македонска група на фејсбук со истото име. http://www.facebook.com/group.php?gid=39823500806&ref=ts

По повод Buy Nothing Day, утре пред Рамстор во 18 саат ќе се најдеме да лепеме стикери по продуктите во продавниците во рамстор и наоколу. yay for guerilla actions! Ајде анархисти, Very Happy кој сака да дојде, бујрум.
avatar
Kittentits

Број на мислења : 79
Age : 32
Registration date : 2008-03-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Buy Nothing day (Македонија)

Пишување by Секс Објект on Вто Ное 25, 2008 12:54 pm

Skoro sekoj den mi e "buy nothing day" Smile
I da dojdam do nekoja para, odbegnuvam "luksuz", gledam da go kupam samo ona koe smetam deka mi e najneophodno.Kako i da e...ja zamoliv(citaj "ja fativ za vrat" Very Happy ) majka mi da ne kupuva nisto toj den i i objasniv zosto... (angel) Very Happy
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Buy Nothing day (Македонија)

Пишување by Kittentits on Вто Ное 25, 2008 6:24 pm

Сестро (сестра по анархистичка линија Razz ) и тоа е арно, еве ја пример оваа недела и пол сал на соја сум, соја ќе просерам уше малце. Razz

еве фотки од викендов шо успеале дечките да прават.

http://photos-b.ak.fbcdn.net/photos-ak-sf2p/v645/244/40/730530851/n730530851_1203081_2502.jpg

http://photos-e.ll.facebook.com/photos-ll-snc1/v553/116/29/563766762/n563766762_1634284_6910.jpg

http://photos-a.ll.facebook.com/photos-ll-snc1/v553/116/29/563766762/n563766762_1634280_5964.jpg

http://photos-a.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v737/244/40/730530851/n730530851_1203128_1112.jpg

Me мрза да ги уплоадирам. Razz
avatar
Kittentits

Број на мислења : 79
Age : 32
Registration date : 2008-03-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Buy Nothing day (Македонија)

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот