Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

"Underground" музика

Go down

"Underground" музика Empty "Underground" музика

Пишување by negative_h on Вто Фед 12, 2008 4:11 pm

Колку е "Underground" музиката СТВАРНО Underground?! Во што дегенерираше рок музиката (под рок подразбирам од Rock'n'Roll до Death Metal)? Како се случи да по пат си ја изгуби поентата - БУНТОВНОСТ?! Мнооооооооооооогу ме интересира какво гледиште имаат луѓето, кои целиот живот си го водат околу некој стил на музика, а такви има многу. Дали музика, која содржи екстремни дисторзии, бластови, scream вокали, пополни сам, е уметност ако нема идеја позади сето тоа? Дали ако нема поента, сето тоа не се претвара во безпотребна бука која уствари никому не му е потребна како таква? Чекам реакции Very Happy
negative_h
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 35
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

"Underground" музика Empty Re: "Underground" музика

Пишување by Anarchist on Сре Фед 13, 2008 9:18 am

Интересна тема ама и доста широка. Мислам дека со текот на времето рокот(од r'n'r do death metal) полека но сигурно стана само уште еден производ на пазарот на музиката. Мислам тој производ и успеа да го одржи истиот пазар па дури и да го зголеми. Е сега има одредени струи како панкот кои според мене сеуште не се предале целосно.

А што се однесува до бунтовноста, се знае чим излегуваш на пазар таа умира. Се додека луѓето прават музика, без разлика кава и да е, за пари тука нема уметност, нема емоции, нема идеја.

Е сега за некоја музика, како што кажа врискање, бука и сл. не знам дали е уметност или не, јас лично ја барам идејата и содржината на музиката. Ако не најдам такво нешто, тогаш едноставно не слушам. И да, сепак цела таа врева ако нема поента за мене лично е непотребна. What a Face
Anarchist
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

"Underground" музика Empty Re: "Underground" музика

Пишување by Секс Објект on Пет Фед 15, 2008 6:29 pm

ima edna pesna "MTV kill R'n'R"
Premnogu fejkeri, mi se losi...
Секс Објект
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 32
Registration date : 2008-01-05

Вратете се на почетокот Go down

"Underground" музика Empty Re: "Underground" музика

Пишување by GODless on Пет Јун 13, 2008 8:58 pm

Предмет: da be da Today at 7:56 pm Одговори со цитат Промени/Избриши го ова мислење Избриши го ова мислење
Bash pred nekoj den polemizirav so eden drugar vsusnost za umetnostta vo muzikata.....Tipot e strasno otiden po Pink Flyd(i ima zosto da e -ne velam ne)......No me isprovocira toa sto vrega i omalovazuva PUNK poradi toa sto demek "pesni vo 2 rifa" i nekojsi "izdrogiran" vokal(a mu pustiv FPO lol! )..I jas mu objasnuvav deka celata umotnost vo ovaa muzika,kultura e iscedena vo idelogijata i vo sustinata na stihovite i lirikata.....No sepak bese zaludno....a zbor dva i za Underground-ot......loso e svaten poimot......Demek nekoj e underground posto sedi na minus 20000 na klupa u park i pie vino od 12 denari i koga vinoto doaga do izras momakot/devojkata krsi ili vreska ili shits like that.....imam rabota ama mnogu mozam da pisam za ova.......Pozz
GODless
GODless

Број на мислења : 14
Registration date : 2008-06-13

Вратете се на почетокот Go down

"Underground" музика Empty Re: "Underground" музика

Пишување by S K E L E T O R on Пет Мар 13, 2009 6:14 pm

se slozuvam so tebe GODless vo celost so duzno postovanje kon likot ideloto na pink flojd (zabegav) Very Happy (bratce kaj mu gi najde fpo) Very Happy Very Happy ali tie 2 3 rifa zivot znacat za nekoj ja se smetam eden od niv a ''izdrogiraniot '' vokal go kazuva seto ona ona sto ne opkruzuva i i resil da se pobuni protiv toa a so se odnesuva za delot za nekoj so sedi na -32 i +43 mn dobro si go dolovil momentot i useednas ke kazam ovaa teema zasluzuva da se dlabi.....
pozz.....
S K E L E T O R
S K E L E T O R

Број на мислења : 99
Age : 33
Registration date : 2009-03-11

http://www.myspace.com/325960485

Вратете се на почетокот Go down

"Underground" музика Empty Re: "Underground" музика

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот