Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

големиот брат ти дише во врат -Закон за следење на комуникац

Go down

големиот брат ти дише во врат -Закон за следење на комуникац Empty големиот брат ти дише во врат -Закон за следење на комуникац

Пишување by BaXAnt on Пет Окт 10, 2008 2:30 pm

Цитат:

Член 142-б став 1 од новиот закон за кривична постапка:
- Судот може да нареди преземање на посебните истражни мерки кога постојат основи на сомневање дека се подготвува, во тек е извршување или е сторено кривично дело за кое е пропишана казна затвор од најмалку четири години, како и за кривично дело подготвувано или сторено од организирана група, банда или друго злосторничко здружение“
- Специјалните истражни мерки може да се применат и тогаш кога не можат да се обезбедат докази кои се неопходни за успешно водење на кривичната постапка или, пак, постојат тешкотии во нивното обезбедување.

Прислушкување на телефонски разговори, снимање, отварање на пошта, снимање на целосната електронска комуникација може да се примени во случај на: недозволена трговија на дрога, изнуда, уцена, перење пари, шверцување, царинска измама, злоупотреба на службената должност и овластување, проневера, измама, послужување во службата, примање поткуп, противзаконско посредување, незаконито влијание врз сведоци, злосторничко здружување, терористички организации, тероризам, сите дела против државата, против човечноста и меѓународното право и кривичните дела сторени преку средствата за електронска комуникација (измами преку Интернет)...

- пошто докази стално е проблем да се обезбедат, ќе може да се прислушкува „превентивно“ кога ќе им прдне.
BaXAnt
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Вратете се на почетокот Go down

големиот брат ти дише во врат -Закон за следење на комуникац Empty Re: големиот брат ти дише во врат -Закон за следење на комуникац

Пишување by BaXAnt on Пет Окт 10, 2008 2:39 pm

BaXAnt
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Вратете се на почетокот Go down

големиот брат ти дише во врат -Закон за следење на комуникац Empty Re: големиот брат ти дише во врат -Закон за следење на комуникац

Пишување by M-1 on Нед Окт 12, 2008 8:35 pm

Fala ti na postov Baxant.
M-1
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

големиот брат ти дише во врат -Закон за следење на комуникац Empty Re: големиот брат ти дише во врат -Закон за следење на комуникац

Пишување by -off- on Сре Окт 15, 2008 8:08 pm

pa ova e veka poznato i upotrebuvano samo ne ificijalno bese prasanje na vreme koga ke se stavi kako zakon!hah moze da bides osuden i bez nivnite dokazi navistina stanavme policiska drzava!

glupa drzava -glup narod!
-off-
-off-

Број на мислења : 190
Age : 30
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Вратете се на почетокот Go down

големиот брат ти дише во врат -Закон за следење на комуникац Empty Re: големиот брат ти дише во врат -Закон за следење на комуникац

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот