Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

11 октомври

Go down

11 октомври

Пишување by Anarchist on Чет Окт 09, 2008 6:09 pm

Вака значи на 11.10.2008 во културен центар Точка(одма позади соборна црква), ќе има трибина со почеток во 16:30 под наслов "Зошто востанието го кренале комунисти?"

А вечерта во 22:00 во Сопотско... Мирко Попов ќе пушта музика.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: 11 октомври

Пишување by M-1 on Чет Окт 09, 2008 9:43 pm

Iako ne sum tuka, sepak moralna podrska do anarhistite:)
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: 11 октомври

Пишување by Anarchist on Нед Окт 12, 2008 6:58 pm

Беше интересно.
Зборуваше Коле Чашуле. Да да тој што учествувал 41-ва во Прилеп, потоа имаше и неколку историчари и Цуцуловски беше таму. Имаше интересни и неинтересни дискусии.

Некои од помладите сакаа да го постават прашањето како и што да се преземе против фашизмот ама тие што говореа рекоа тоа е поинаква тема и многу опширна, и за тоа ќе било потребно друга трибина.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: 11 октомври

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот