Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Идеји

Go down

Идеји

Пишување by Anarchist on Пон Јан 28, 2008 11:46 pm

ОК ај ова нека биде нова тема, наместо идеите да се пишуваат во критика, нека се пишуваат тука. А сега ќе видам што можам да направам за линковите. Инаку јас би сакал да слушнам и некоја идеја за како да се расчуе за форумов, да контактираме ли некој блогер, да ставаме линкови на мај спејс или слични заедници...

Инаку еве како да ставите линк до форумов на некој ваш профил:
за HTML страници:

<a href="http://anarhija.macedonianforum.net">АНАРХИЈА ФОРУМ</a>

или за форуми како овој :

[ url=http://anarhija.macedonianforum.net]АНАРХИЈА ФОРУМ[/url]

само почетокот од горниот код не треба да има празно место помеѓу [ и url
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеји

Пишување by negative_h on Нед Фед 10, 2008 6:40 pm

avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 34
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеји

Пишување by Anarchist on Нед Фед 10, 2008 8:52 pm

negative_h напиша:http://www.freedomfight.net

Интересен линк. Интересен форум исто така, само би те замолил да ми објасниш малку повеќе во врска со линкот, мислам која е причината поради која го постира. Инаку се надевам дека виде имаме тема за постирање на линкови во Анархија.

Поздрав.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеји

Пишување by negative_h on Пон Фед 11, 2008 11:19 am

Искрено, ја утнав темата у брзање, и затоа го пастирав тука :S
Инаку, страната претставува уште еден алтернативен медиум, кој не е затруен од страна на капиталисичките гнаси. Нуди многу информации, јас некако најмногу се заглавив моментално на Recipes For Disaster Razz
P.S. Може све ова слободно да го префрлиш во одговарачката тема Very Happy
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 34
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеји

Пишување by Anarchist on Пон Фед 11, 2008 12:47 pm

negative_h напиша:Искрено, ја утнав темата у брзање, и затоа го пастирав тука :S
Инаку, страната претставува уште еден алтернативен медиум, кој не е затруен од страна на капиталисичките гнаси. Нуди многу информации, јас некако најмногу се заглавив моментално на Recipes For Disaster Razz
P.S. Може све ова слободно да го префрлиш во одговарачката тема Very Happy

Нема проблем, јас само помислив дека го постира тука за да пронајдам некоја идеја Very Happy на таа страна. Како и да е it's cool Smile
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеји

Пишување by Fatty on Нед Фед 24, 2008 7:37 pm

moze da se isprintaat flaeri i da se delat po svirki:) jas toa licno mozam da go napraam... ako e ok, samo kazete mi kako bi glasel flaerot
avatar
Fatty

Број на мислења : 23
Age : 28
Location : Skopjeah:)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/fatty_ana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеји

Пишување by Anarchist on Пон Фед 25, 2008 9:21 am

Fatty напиша:moze da se isprintaat flaeri i da se delat po svirki:) jas toa licno mozam da go napraam... ako e ok, samo kazete mi kako bi glasel flaerot
Супер идеја!

Е сега како би гласел флаерот немам поим, не ме бива за маркетинг, затоа давајте слободно ваши предлози, еве го мојот сиромашен предлог

АНАРХИЈА ФОРУМ

anarhija.macedonianforum.net

И логото би било:

Дојдете, нема да се заебете! Wink
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеји

Пишување by negative_h on Пет Фед 29, 2008 7:17 pm

Ako ste za propaganda, togas treba da razmisluvate pokreativno od ova Very Happy
Na primer (ova ne e moja ideja, ja imam procitano Very Happy), mozete na sekoja 10 denarka sto vi se naogja u dzeb da go napisete url to na forumov. Tie najmnogu patuvaat od raka na raka. Drugo, moze da se zalepat posteri (nekoi pomali, ama pogolem broj), ili cisto samo na kratko, mali lepenki (pr. parcence hartija pod selotejp) so url to. Drugooooooooo... bitno e mnogu da ne se pisuva po posterite/ flaerite, neka ima malku misterija vo niv. Ako procitaat se od nego, zasto bi doagjale na forumot neli? Very Happy
Drugo osven url to, moze da se napise nekoja epten kratka "definicija" za anarhija, ili slogani kako "anarhija ne e haos", ili neso slicno, ne mi tekinja u momentov. Seedno e sto ke napisete, se dodeka lugje doagjaat na forumot, sto znaci deka ste uspesni Razz
Dovolno e i sto povekje lugje da zamolite url to da go stavat na profil na myspace, hi5, na potpis na msgr ili kaj i da se sunjaat po netov. Ne mora da bide nesto organizirano i da se vlozi mnogu trud za da bide efikasno. na krajot na kraistata, napravete si presivki ili maicki, i pisete go url to Razz. Kazuvajte go po lugje, nosete si mali livcinja na koi e napisano url to, i, otkako ke naprais muabet za anarhija ili slicno (toa e biten moment, deli go (eve ti kako da delis flaeri, ne mora po svirki Very Happy). Moznostite se golemi.

Samo, forumov treba uste malku da si zeme stav pred da se pocne so golema propaganda (moe mislenje). Mislam, slabo so temive i so odgovorive. Mislite li deka treba uste lugje da ima na nego, koga uste ne funkcionira kako sto treba?
Uste edna rabota. KOGA ke porasne forumov, t.e. ke stane "poseriozen", ne li mislite deka treba da se promeni (i toa mnooooooogu), da se napravi internet strana, da se najde pristojno url (anarhija.macedonianforum.net mislam deka e malku dolgo :/). Dali sme spremni za takvo nesto? Ova bara mnogu rabota. Sega za sega, sirete propaganda, ama ne so premnogu entuzijazam. Neka se soberat povekje lugje. Samo da znaete deka ova e golema rabota, da bidete spremni. Zemete go za primer da receme mkmetal.info. Mnooooooooooooooooooogu vlozen trud ima vo nego, ama sega e na mesto.
Kako i da e... go utupev mnogu. Se nadevam deka vi dadov nekoi idei za sirenje na forumov, se nadevam deka ke mi naleta nekoja 10 denarka so napisano anarhija.macedonianforum.net Razz
Pozdrav
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 34
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеји

Пишување by negative_h on Пет Мар 07, 2008 8:36 pm

Златен Админу Very Happy
Ова ќе звучи и како критика малце, ама намерно го пишувам во Идеи
Се однесува на изгледот. Тоа прошлото премногу панк ми делуеше (тоа шкртаното анархија), а ова незнам како ми делува, амаааааааа... лично не ми се допаѓа. Некако, незнам, многу ми ееееее... темен форумов. Може малце посветол да биде? Знам дека белото знае да е досадно, ама некако многу ми е депресивен изгледов. Башка тоа, ова сонцево некако многу ми е “денес над македонија се раѓа...“ Razz
Мислам дека му треба уште некој makeover за да дојде на место. Дај некој нека даде некој добар предлог пошто мене у моментов не ми текнуе ништо добро Very Happy
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 34
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеји

Пишување by Секс Објект on Саб Мар 15, 2008 7:27 pm

So Anarchist se potrudivme da napravime slika.Eve kako mislime da izgledaat flaerite
Ednostavno e i mislam deka ne e prenatrupano.Ako imate ideja,slobodno kazete,napravete,uploadirajte,pa kje se dogovorime Smile
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 31
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеји

Пишување by Anarchist on Нед Мар 16, 2008 6:46 pm

negative_h напиша:Златен Админу Very Happy
Ова ќе звучи и како критика малце, ама намерно го пишувам во Идеи
Се однесува на изгледот. Тоа прошлото премногу панк ми делуеше (тоа шкртаното анархија), а ова незнам како ми делува, амаааааааа... лично не ми се допаѓа. Некако, незнам, многу ми ееееее... темен форумов. Може малце посветол да биде? Знам дека белото знае да е досадно, ама некако многу ми е депресивен изгледов. Башка тоа, ова сонцево некако многу ми е “денес над македонија се раѓа...“ Razz
Мислам дека му треба уште некој makeover за да дојде на место. Дај некој нека даде некој добар предлог пошто мене у моментов не ми текнуе ништо добро Very Happy

Секој критика е добредојдена. Тоа банерите ќе ги менуваме почесто се додека не си направиме наш некој кој стварно добро ќе изгледа. А што се однесува до целиот амбиент, мислам дека општо потемните веб страни се подобри затоашто не ги замараат очите до тој степен како светлите страни. Како и да е отворени сме на идеји, слободно пишувајте.

лол а да тоа банерот што беше со сонцето баш изгледаше како "денес над македонија се раѓа..." уште звук во позадина да одеше sunny

"денес над македонија се раѓа ... АНАРХИЈААААААААААААААААААААААААААА!!!"
Razz
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеји

Пишување by Anarchist on Нед Мар 16, 2008 11:51 pm

Еве како ќе биде флаерчето фајнл в'ржнПа се надевам дека ви се допаѓа, ова повеќе од практични причини, и ќе биде само мало флаерче после очекувам и идеји за поголеми... ќе лепиме и постери и сл.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеји

Пишување by Kittentits on Чет Мар 20, 2008 7:02 am

Стенсили и постери. Пронто.
avatar
Kittentits

Број на мислења : 79
Age : 33
Registration date : 2008-03-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеји

Пишување by Anarchist on Саб Мар 22, 2008 12:54 pm

Twilight's End Theatre напиша:Стенсили и постери. Пронто.
Што се тоа стенсили? И маааааалу повеќе елаборирај што сакаше да кажеш scratch
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеји

Пишување by Ghost Dog on Саб Мар 22, 2008 6:04 pm

Anarchist напиша:
Twilight's End Theatre напиша:Стенсили и постери. Пронто.
Што се тоа стенсили? И маааааалу повеќе елаборирај што сакаше да кажеш scratch

Стенцили се шаблони, може да се прават од хартија, картон, пластика, зависно колку сакаш да ти траат... со скалпер се сече саканата слика, или, текст, врз парчето, хартија/картон/пластика, сеедно, и потоа, се прска со спреј врз него...

само незнам дали има потреба од стенцили за промоцуија на форум, посебно ако некој правел, ќе знае каква фрка е сечењето на буквите... ако веќе сакате да ја пишувате веб адреста по разно разни ѕидови, многу попрактично е само така да ја пишете, ко обичен графит. Wink
avatar
Ghost Dog

Број на мислења : 14
Age : 31
Registration date : 2008-03-18

Преглед на профилот на членот http://myspace.com/damjanaleksiev

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеји

Пишување by Anarchist on Нед Мар 23, 2008 6:32 pm

Ghost Dog напиша:
Anarchist напиша:
Twilight's End Theatre напиша:Стенсили и постери. Пронто.
Што се тоа стенсили? И маааааалу повеќе елаборирај што сакаше да кажеш scratch

Стенцили се шаблони, може да се прават од хартија, картон, пластика, зависно колку сакаш да ти траат... со скалпер се сече саканата слика, или, текст, врз парчето, хартија/картон/пластика, сеедно, и потоа, се прска со спреј врз него...

само незнам дали има потреба од стенцили за промоцуија на форум, посебно ако некој правел, ќе знае каква фрка е сечењето на буквите... ако веќе сакате да ја пишувате веб адреста по разно разни ѕидови, многу попрактично е само така да ја пишете, ко обичен графит. Wink

Аха знам на што мислиш, и многу си во право дека е попрактично да се пишува така рачно , јас мислев некои постерчиња од А4 формат и некои флаерчиња да делиме по факултетиве и слично. А за графити шо знам неам такво нешто праено, ако сака некој такво да направи слободно, и слободно кажувајте за форумов како што знаете и умеете. Smile
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеји

Пишување by negative_h on Сре Апр 09, 2008 7:06 pm

ej nesto zabelezav... Boki, gledaj sredi gi linkovite sto se na prvata strana, da se otvaraat vo nov prozor/tab, mislam deka taka e podobro, za da ostanuvaat lugjevo na forumov, a ne da ni begaat Razz
Pozz
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 34
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеји

Пишување by Anarchist on Сре Апр 09, 2008 10:43 pm

negative_h напиша:ej nesto zabelezav... Boki, gledaj sredi gi linkovite sto se na prvata strana, da se otvaraat vo nov prozor/tab, mislam deka taka e podobro, za da ostanuvaat lugjevo na forumov, a ne da ni begaat Razz
Pozz

Добар предлог. So there you go enjoy Smile
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеји

Пишување by Banshee Paganica on Нед Јун 15, 2008 5:17 pm

Морам да кажам, од целово мое постоење на интернетофSmile)), само од Anarchist сум чула за сајтов. Затоа се сложувам дека треба да се поработи на тоаSmile.
Еј она со стенсилите е одлична идеја.
Прилично лесно се прават, а одма штрчат у очи каде и да се постават.
Ја истражувам малце околу нив, и би направила некој за сајтов.
Велешани на едукација.
avatar
Banshee Paganica

Број на мислења : 15
Registration date : 2008-03-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеји

Пишување by Anarchist on Нед Јун 15, 2008 5:22 pm

Banshee Paganica напиша:Морам да кажам, од целово мое постоење на интернетофSmile)), само од Anarchist сум чула за сајтов. Затоа се сложувам дека треба да се поработи на тоаSmile.
Еј она со стенсилите е одлична идеја.
Прилично лесно се прават, а одма штрчат у очи каде и да се постават.
Ја истражувам малце околу нив, и би направила некој за сајтов.
Велешани на едукација.
Стенсили ок... само една работа ме мачи... името на доејнот мислам на тоа freediscussions.net... нели е премногу големо за да биде на некој ѕид? Neutral
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеји

Пишување by Banshee Paganica on Нед Јун 15, 2008 5:24 pm

Anarchist напиша:
Banshee Paganica напиша:Морам да кажам, од целово мое постоење на интернетофSmile)), само од Anarchist сум чула за сајтов. Затоа се сложувам дека треба да се поработи на тоаSmile.
Еј она со стенсилите е одлична идеја.
Прилично лесно се прават, а одма штрчат у очи каде и да се постават.
Ја истражувам малце околу нив, и би направила некој за сајтов.
Велешани на едукација.
Стенсили ок... само една работа ме мачи... името на доејнот мислам на тоа freediscussions.net... нели е премногу големо за да биде на некој ѕид? Neutral

е и ја размислував малце за тоа ама го премолчиф....
од голема корист за пропагирање е кога би било пократко, едноставно ама впечатливо (зборот анархија е доволно впечатлив сам по себе, јах)...
avatar
Banshee Paganica

Број на мислења : 15
Registration date : 2008-03-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеји

Пишување by negative_h on Пон Јун 16, 2008 1:10 am

teror13 imaat gaga domejn i mesto od anarhija.org
probaj da pobarash od niv boki
i posle samo ke pises forum napred i kje dobies: forum.anarhija.org Very Happy
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 34
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеји

Пишување by HawkTheGreat1 on Пет Ное 21, 2008 10:39 pm

Anarchist напиша:
Стенсили ок... само една работа ме мачи... името на доејнот мислам на тоа freediscussions.net... нели е премногу големо за да биде на некој ѕид? Neutral


Imas pravo, gledam deka sajtov e hostiran na forumotion.com, i znam deka namesto Freediscussions.net mozevte da najdete samo FORUM.ST iako mozebi ST e malku glupo i lugeto ke mislat deka toa znaci toa, kako I da e mozeme da go napravivte anarhija.forum.st i bi bilo malku.
IDEJA: Daj ve mollam malku porabotete na izgledot, napravete nekolku raboti po ednostavni i po privlecni za lugeto, kako na primer jas sekogas begam od forumi koi neamt QUICK REPLY posto premnogu mi e dosadno da odam REPLY....
Kako prvo ve vollam ENABLE QUCK REPLY ako ne znaete PM me Wink
avatar
HawkTheGreat1

Број на мислења : 16
Location : Kumanovo
Registration date : 2008-11-19

Преглед на профилот на членот http://www.google.com

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеји

Пишување by Секс Објект on Саб Ное 22, 2008 1:21 am

Napraveno.
Kazuvajte drugi idei,kritiki...Forumov e na site i treba da ni bide prijaten za ocite...
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 31
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеји

Пишување by M-1 on Пет Дек 26, 2008 4:46 pm

Da gi addneme bosanskive anarhisti u kontakti na main forum page:

http://aks.inicijativa.org/
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеји

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот