Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Anarhija i religija

Go down

Anarhija i religija

Пишување by M-1 on Сре Сеп 24, 2008 3:38 am

Sto mislite, vo kakva pozicija ke bide religijata vo edno anarhisticko opstestvo?
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Anarhija i religija

Пишување by evolutionary on Чет Сеп 25, 2008 12:15 am

SEkako ke bide gledana kako aftoritet i tretirana taka po nejzina vina.nema da dojde do sudir se dodeka edna indvidua pocne da gi propagira negovite veruvanja-odnsono postavuva aftoritet.VERUVAJ VO SO SAKAS -NO NE NAMETNUVAJ,NE JA SIRI CUMATA .
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Anarhija i religija

Пишување by M-1 on Чет Сеп 25, 2008 3:13 am

Dali toa znaci deka religioznite institucii treba da se raspustat i crkvite da se zatvorat/(uste podobro)zapalat?
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Anarhija i religija

Пишување by BaXAnt on Чет Сеп 25, 2008 10:43 am

anarchist-communist напиша:Dali toa znaci deka religioznite institucii treba da se raspustat i crkvite da se zatvorat/(uste podobro)zapalat?

а зашто би ја запалил, на пример Св Пантелејмон во Нерези-еден од најубавите уметнички споменици во целиот византиски свет.По врвните творечки дострели на живописот,нерешкиот ансамбл преставува поим за исклучителна креативна инспирација,втисната во едно неповторено и никогаш ненадминато артистичко дело....
пс. не брам одговор -немора да ми одговараш ,јасно ми е,јасна ми е и твојата желба за палење-само крајно време е да престанете со вакви понашања затоа што наликувате на ситни чиновници од СФРЈ. Затоа што таа свест е еднаква на свеста на еден скопски џандар кога гледа графит
и зарем сето ова е слободарство
НЕЈКАМ ДА МИ ОДГОВАРАШ-бркај си работа и пали си цркви
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Anarhija i religija

Пишување by M-1 on Чет Сеп 25, 2008 3:44 pm

а зашто би ја запалил, на пример Св Пантелејмон во Нерези-еден од најубавите уметнички споменици во целиот византиски свет.По врвните творечки дострели на живописот,нерешкиот ансамбл преставува поим за исклучителна креативна инспирација,втисната во едно неповторено и никогаш ненадминато артистичко дело....
пс. не брам одговор -немора да ми одговараш ,јасно ми е,јасна ми е и твојата желба за палење-само крајно време е да престанете со вакви понашања затоа што наликувате на ситни чиновници од СФРЈ. Затоа што таа свест е еднаква на свеста на еден скопски џандар кога гледа графит
и зарем сето ова е слободарство
НЕЈКАМ ДА МИ ОДГОВАРАШ-бркај си работа и пали си цркви[/quote]

Sv. Pantelejmon i sl znamenitosti mozat da ostanat, no na niv ke stoi eden natpis:
OVDE RABOTNIKOT GO BARASE SVOJOT SPAS VO GOSPOD NO TOJ NIKOGAS NE MU POMOGNA, A KAPITALISTOT GI PERESE SVOITE GREVOVI
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Anarhija i religija

Пишување by Anarchist on Пет Сеп 26, 2008 1:23 pm

BaXAnt напиша:а зашто би ја запалил, на пример Св Пантелејмон во Нерези-еден од најубавите уметнички споменици во целиот византиски свет.По врвните творечки дострели на живописот,нерешкиот ансамбл преставува поим за исклучителна креативна инспирација,втисната во едно неповторено и никогаш ненадминато артистичко дело....
пс. не брам одговор -немора да ми одговараш ,јасно ми е,јасна ми е и твојата желба за палење-само крајно време е да престанете со вакви понашања затоа што наликувате на ситни чиновници од СФРЈ. Затоа што таа свест е еднаква на свеста на еден скопски џандар кога гледа графит
и зарем сето ова е слободарство
НЕЈКАМ ДА МИ ОДГОВАРАШ-бркај си работа и пали си цркви

Sakam da posocam deka ako nekoj odluci da komentira na tvojot komentar ne mozes da mu zabranis.

Koi se tie sto nalikuvaat na sitni cinovnici od sfrj bas me interesira.
Inaku se soglasuvam so tvojot stav deka ne treba da se palat crkvi, dzamii, sinagogi i slico.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Anarhija i religija

Пишување by M-1 on Пет Сеп 26, 2008 5:11 pm

A: Inaku se soglasuvam so tvojot stav deka ne treba da se palat crkvi, dzamii, sinagogi i slicno.

A-C: Bi bilo dobro koga bi mozele da gi iskoristime kako skoli-no edno e sigurno, ke mora da bidat zatvoreni za verski obredi.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Anarhija i religija

Пишување by BaXAnt on Саб Сеп 27, 2008 2:03 am

anarchist-communist напиша:A: Inaku se soglasuvam so tvojot stav deka ne treba da se palat crkvi, dzamii, sinagogi i slicno.

A-C: Bi bilo dobro koga bi mozele da gi iskoristime kako skoli-no edno e sigurno, ke mora da bidat zatvoreni za verski obredi.
abe crkvite kako arhitektonski dela se najmal problem- problemot e vo manipulacijata so dogmata (baram jas taka mislam)
(a uste pogolem problem e sto jas nemam nikakva ideja kako taa bi se sprecila-mislam na denes odnosno sega odma)
a sto se odnesuva do rusenjata Krstot na vodno i crkvata sto treba da bide na plostat smetam deka smesta treba da se otstrafi/strusi-ova e cisto estetski-bez nikakva ideoloska pozadina

Smile
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Anarhija i religija

Пишување by BaXAnt on Саб Сеп 27, 2008 2:20 am

Anarchist напиша:
BaXAnt напиша:а зашто би ја запалил, на пример Св Пантелејмон во Нерези-еден од најубавите уметнички споменици во целиот византиски свет.По врвните творечки дострели на живописот,нерешкиот ансамбл преставува поим за исклучителна креативна инспирација,втисната во едно неповторено и никогаш ненадминато артистичко дело....
пс. не брам одговор -немора да ми одговараш ,јасно ми е,јасна ми е и твојата желба за палење-само крајно време е да престанете со вакви понашања затоа што наликувате на ситни чиновници од СФРЈ. Затоа што таа свест е еднаква на свеста на еден скопски џандар кога гледа графит
и зарем сето ова е слободарство
НЕЈКАМ ДА МИ ОДГОВАРАШ-бркај си работа и пали си цркви

Sakam da posocam deka ako nekoj odluci da komentira na tvojot komentar ne mozes da mu zabranis.

fala na posokata Very Happy ama jas ne zabraniv nisto samo rekov deka nemora (zatoa sto odgovor sto bi mi posocuval pricini poradi koj mora da se unistat remek dela ne bi mi znacel nisto)
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Anarhija i religija

Пишување by M-1 on Саб Сеп 27, 2008 4:11 am

Crkvite se napraveni vo ime na gopod, so parite na bogatite i so krvta, potta i solzite na rabotnikot. Poznamenitite bi mozele da bidat pretvoreni vo muzeji, a ponovite vo skoli ili kuka za bezdomnici-kompletnata relikvija na ponovive ke bide zapleneta i ke im bide dadena na siromasnite dokolku moze da koristi, a svestenstvoto ke bide raspusteno a negovite clenovi, dokolku sakaat, ke bidat reinkorporirani vo proleterijatot.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Anarhija i religija

Пишување by evolutionary on Нед Сеп 28, 2008 3:17 am

DA POCNAM PRVIN OD SMATA RELIGIJA BIDEJKI MNOGU MESAM RELIGIJA I INSTITUCII.RELIGIJATA E SEKOGAS AFTORITARNA I EDINSTVENOTO NESTO STO GO BARA E SLEDBENISTVO. SO TOA TAA IMA SPOSOBNOST DA SE VOZDIGNE NAD TVOJATA SLOBODA ORGANICUVAJKI TE .CELTA NA RELIGIJATA I TIE STO JA PROPOVEDAAT E DA NE TIO BIDE TOLKU TESKO AKO SI SIROMASEN VO OVOJ ZIVOT ,ZOSO U RAJOT KE TI BIDE BOLJE,ZNACI SLUZI KAKO DISTRAKCIJA KOJA TI VIKA DEKA NEMOZES DA SE SPRAVIS SO REALNOSTA VO OVOJ ZIVOT I TI VIKA NI DA NE TE INTERESIRA ZA OVOJ ZIVOT .TAKA AKO RELIGIJATA E DISTRAKCIJA ,I NEJZINITE INSTITUCII SE SAMO SKRIVALISTA OD VISTINATA I IZVORITE NA PROBLEMITE VO OVOJ ZIVOT.OBICNIOT COVEK SAMO ITNO GO BARA SPASOT A RELIGIJATA MU VIKA NEMA SPAS VO OVOJ ZIVOT ,AMA AKO SI DOBAR KE IMAS VO MESTO VO RAJOT. EDNOSTAVNO0 CRKVNITE ISTITUCII SLUZAT KAKO MESTO NA KKKOE RABOTNICITE GO BARAAT SVOJOT SPAS I SE MOLAT NA ANGELI, MESTO DA SE NAFATAT DA SE ORGANIZIRAAT ILI BILO STO STRAJK, ,BOJKOT.MOLENJETO NA BOGA NA NIKOJ NE MU DALO RABOTA.RELIGIJATA E ZA TIE STO NEMAAT SREKA I NADEZ VO OVOJ ZIVOT.CELTA E I OBICNIOT COVEK DA POMISLI DEKA ON NE UPRAVUVA DURI I DEKA NE MOZE DA UPRAVUVA SO SVOJOT ZIVOT PRVENSTVENO I DEKA NE E DOVOLNO SPOSOBEN I ETE TI OSNOVA NA HIERARHIJA NA KOJA KE SE NADOGRADAT USTE MILION AFTORITETI I HIERARHII.RELIGIJATA ZLOTO MU GO PREPISUVA NA PEKOLOT A DOBRINATA NA RAJOT JA GI PREPISUVAM DVETE NA COVEKOT I MISLAM DEKA SLUZI ZA COVEKOT DA JA NAMALI SVOJATA O DGOVRNOST ZA SITE GROZNI NASTANI.NO ISTOT AKA NA RAJOT MU SE PREPISUVAAT DOBRITE DELA I DOBRITE PROMENI -JAS GI PREPISUVAM NA COVEKOT -ZNACI SAKA DA NI KAZE RELIGIJATA DEKA NIE NISO OKULU NAS NE UPRAVUVAME I DEKA NIE NISO NE MOZEME DA PROMENIME -MU JA ODZEMA SILATA NA COVEKOT I JA DAVA NA NESTO NEREALNO. ZATOA SEKAKO DEKA JA GUSI KLASNATA SVEST NA OBICNIOT COVEK.
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Anarhija i religija

Пишување by evolutionary on Нед Сеп 28, 2008 3:44 am

NEJZNITE INSTITUCII NE SE SOGLASUVAM DEKA TREBA DA SE ZAPALAT ,IAKO PORANO BILE DRZAVI IAKO OD NIV MILIONI LUGE UMRELE I BILE LAZENI CEL ZIVOT. ALI COVEKOT VO EDNOO ANARHO OPSTESTVO PRED NEGO NEKA IMA CRKVI ZA DA VIDI KADE SME BILE UGNETUVANI DA GI VIDI IKONITE OD ZLATO I DA SLUZI KAKO POKAZATEL NA ISTORISKOTO ZLO I NESTO STO GO UGNETUVALO COVEKOT SO MNOGU GODINI .DA VIDAT DEKA KOGA MILIONI SIROMASNI LUGE IMALE PROBLEM I DOAGALE OVDE I NADREDENITE IM KAZALE DA SE MOLATI SE KE BIDE OK- DEKA TOA NESTO CELOSNO JA ISCICUVA VERBATA ,SO TEBE NE TI OSTANUVA VERBA ZA SEBE,ZA DRUG COVEK ...METAFORA BI BILO EVE KONKRETNO DURI I NASILTVOTO E I DEFOKUSIRANO SEGA KAKO I VERBATA VO DOBRO I PROMENA . NA PRIMER MILIONI STUDENTI SE TEPAAT IS I DUPINJAAT GLAVI ZA FUDBALSKI TIMOVI ,iako nivniot gnev e potiknat od socijalni problemi -IDIOTI AKO VISE KORISTIS NASILSTVO GLEDAJ CELTA DA BIDE STO =POOPRAVDANAI TOA DA TOA NASILSTVO DA UDIRA VO PRICINATA STO GO POTIKNALA TOA NASILSTVO .IAKO PO MNOGU RAzmisluvanja nasilstvoto ne moze da bid e opravdano .Isto kako sto religiskite institucii i religijata sluzat da ja davas verbata tamu,fudbalot i stadionot sluzat za da go davas nasilstovoto tamo.PAZETE KOGA KE VLEZETE VO CRKVA .KOGA KE ISKOCITE VASATA VERBA ,NADEZ ZA PODOBRUVANJE KE OSTANE VO CRKVATA TUKA STAPUVA DOGMATA TVRDENJE DEKA SPASOT KE DOJDE SAMO NIZ RELILIGIJA ISTO KAKO MARKSIZMOT DEKA SLOBODATA I EDNAKVOSTA KE DOJDAT SAMO PREKU DIKTATURA NA PROLETERIATOT -MORE SERI SE I RELIGIJA I INSTITUCII I BOGA I S E
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Anarhija i religija

Пишување by M-1 on Саб Окт 11, 2008 3:32 pm

Sepak najvazno e da se napomene deka anarhistickoto ureduvanje ke znaci definitiven kraj za religioznite institucii i verskata propaganda.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Anarhija i religija

Пишување by BaXAnt on Саб Окт 11, 2008 6:07 pm

anarchist-communist напиша:Sepak najvazno e da se napomene deka anarhistickoto ureduvanje ke znaci definitiven kraj za religioznite institucii i verskata propaganda.
dobro vo red e do sega (razjasneto e religija-institucija,definitiven kraj...)e sea mene suste me interesira kako bi ja sprecile idejata za "spasenieto" -zatoa sto idejata ke ostane i pokraj krajot na crkvata i svestenicite,taa ke bide vo lugeto i nataka - od sekogas ja imalo i mislam deka malce e ...prilicno teska rabotata za nejzino unistuvanje
ako odlukata e VERUVAJ VO SO SAKAS -NO NE NAMETNUVAJ,NE JA SIRI CUMATA .Togas i toa e prilicno diskutabilna odluka Koja otvara premnogu prasanja i koja ocigledno vodi do Izolacija na lugeto( koi sto veruvaat vo nesto sto ne e bas za veruvanje)a izolacijata smetam deka ne e bas naj strateski postavena borba koja bi ne odvela do pobeda

P.S Veruvajte Anarhijata ne ni nudi podobro opstestvo i polesen zivot taa ni nudi sovrsenstvo-a sovrsenstvoto ne se postignuva preku osveta
Cel zivoten molk za padnatite zvrti od religinskite diktaturi nasekade niz svetot-no da ne ja povtoruvame nivnata grska -nasata cel ne e taa , nasite metodi na deluvanje netreba da bidata ednakvi na religisko inkvizatorskite progonuvanja
Jas nemam bas nekoe dobro resenie okolu ova prasanje pa zatoa i sum tuka ,ama navistina sakam ovie moi mislenja da se zemat vo predvid koga bi se resavalo toa prasanje
Pozdrav
i cestit 11 oktomvri Very Happy
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Anarhija i religija

Пишување by M-1 on Нед Окт 12, 2008 12:21 am

Baxant: dobro vo red e do sega (razjasneto e religija-institucija,definitiven kraj...)e sea mene suste me interesira kako bi ja sprecile idejata za "spasenieto" -zatoa sto idejata ke ostane i pokraj krajot na crkvata i svestenicite,taa ke bide vo lugeto i nataka - od sekogas ja imalo i mislam deka malce e ...prilicno teska rabotata za nejzino unistuvanje
ako odlukata e VERUVAJ VO SO SAKAS -NO NE NAMETNUVAJ,NE JA SIRI CUMATA .Togas i toa e prilicno diskutabilna odluka Koja otvara premnogu prasanja i koja ocigledno vodi do Izolacija na lugeto( koi sto veruvaat vo nesto sto ne e bas za veruvanje)a izolacijata smetam deka ne e bas naj strateski postavena borba koja bi ne odvela do pobeda

AC: Sepak najvazno e da se napomene deka anarhistickoto ureduvanje ke znaci definitiven kraj za religioznite institucii i VERSKATA PROPAGANDA. Toa znaci deka religioznosta ke bide svedena na licno to est. intimno veruvanje, e sega ako nekoj decko sto veruva vo Isus se fati si fati nekoja devojka sekako deka intimnosta ke mu dozvoli da si napravat muabet na taa tema i dokolku na devojkata i se dopadne moze i da stane hristijanka. Individualnata sloboda e stolb na anarhizmot.

Baxant: Veruvajte Anarhijata ne ni nudi podobro opstestvo i polesen zivot taa ni nudi sovrsenstvo-a sovrsenstvoto ne se postignuva preku osveta.

AC: Se soglasuvam deka sovrsenstvoto ne se postignuva preku osveta megutoa ne se soglasuvam so toa deka anarhijata toa ni go nudi i taa e edna od pricinite zosto anarhizmot ne e utopisticka ideja.

Baxant: Cel zivoten molk za padnatite zvrti od religinskite diktaturi nasekade niz svetot-no da ne ja povtoruvame nivnata grska -nasata cel ne e taa , nasite metodi na deluvanje netreba da bidata ednakvi na religisko inkvizatorskite progonuvanja.

AC: Se soglasuvam vo potpolnost.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Anarhija i religija

Пишување by evolutionary on Пет Окт 24, 2008 1:21 am

JAS ne se zalagam za unistuvanje na religijata ,tuku unistuvanje na nejzinata dominacija nad lugeto
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Anarhija i religija

Пишување by M-1 on Саб Окт 25, 2008 4:03 pm

evolutionary напиша:JAS ne se zalagam za unistuvanje na religijata ,tuku unistuvanje na nejzinata dominacija nad lugeto

Toa e sustinata na unistuvanjeto na verskite institucii.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Anarhija i religija

Пишување by schizzo on Нед Окт 26, 2008 11:49 am

битно е да се запази дека колку поискомерцијализирано е нештото, толку полош, изобличен од почетната идеја, и поманипулативен карактер има.

христијанството на пример, има некои добри поенти, што ако некако се испревртат може да дојдат и до анархистички (зборувам за основни "христосови" учења, не денешнава црква) алчноста, фалењето, одмаздата се некои од работите кои христијанството условно речено, ги осудува. поттикнува сожалост, милост, љубов, простување и сл. (а ете инквизиции се имаат случувано, ама ај) значи, на времето можеби и имало добри последици од ова, као создавање на моралност кај луѓето, ама тоа било делумно успешно и тоа во многу помали размери во споредба со денес, кога имаме билиони луѓе за доведување во свест, а не ред. денес моралноста е лага и маска, па не и давам многу заслуга за било што, оти е вештачка и злоупотребена во ситуации.

поентата си ја изгубив, а ми беше дека некои сегменти на кои учат религиите, се во ред кога би се прочитале како секуларен текст, или басна со поука, затоа што целта им е да воспостават еднаквост. да го оставиме спасението и сличните митови на страна.
исламот, колку што знам, ги суди луѓето според делата, а во христијанството е доволно само да мислиш добро, (ова го има кажано човек кој се има преобратено кон христијанство токму од таа причина) што повторно е на извртен начин добро, не поради имањето предвид дека некој ќе ти суди кај ќе одиш по смртта, туку чисто од причина што секое дело има последици врз самиот тебе или другите.

значи ако нешто те поттикнува на размислување, тоа е добро, ама големата штета е што сите денешни верници се џабе верници само за да влезат во просекот на религиозни и да се противат на "оние неморалнине атеисти", не дека некој ја става религијата толку високо на пиедестал колку едно 5 годишно дете кое го учеле дека господ е насекаде и ја следи секоја негова постапка и мисла, па ќе се скрие под маса да украде чоколадо во надеж дека на господ му е смалена видливоста, ама ќе му текне дека господ е и во ногарката од масата, па ќе си рече, ај зае*и, убаво е чоколадото, и од тоа чоколадо па натаму почнува се помалку да го зема во обзир господа и неговиот неограничен видик.

тудеј, подобар пример за дволичност неммма. (не ми се заглави м-то)
само перење мозок, пари, и ширење национализам на уште пошироки народни маси. штета.
поддржувач на владата, па така и фашизмот.
нека ги благослови папата сите католички тенкови.

архитектурата мислам дека треба да остане затоа што е потрошена многу умствена, десеткратно повеќе физичка сила, и многу пари кои наместо да одат на егзотични мермери, кристали и пигменти, можеле да одат на подобрување на санитарните услови за да се победи црната чума, ама да не навлегувам, а ако се сруши, нема да се добие ништо. сепак, да не се користи како религиозен симбол, туку потсетник на назадното кое поминало.
кој би имал срце да го сруши комплексот метеори!? Sad

поздравв
avatar
schizzo

Број на мислења : 53
Age : 28
Location : skopje
Registration date : 2008-03-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/the_idle_artist

Вратете се на почетокот Go down

Re: Anarhija i religija

Пишување by M-1 on Нед Окт 26, 2008 4:37 pm

schizzo напиша:

значи ако нешто те поттикнува на размислување, тоа е добро, ама големата штета е што сите денешни верници се џабе верници само за да влезат во просекот на религиозни и да се противат на "оние неморалнине атеисти",

поздравв

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Anarhija i religija

Пишување by M-1 on Вто Ное 11, 2008 10:34 pm

Na popovite definitivno bi im preporacal vo anarhisticko opstestvo da pecat rakija...pred dva dena drmnav 50ml manastirska ne znaev kaj se naogjam pig
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Anarhija i religija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот