Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Libertarian socialism

Go down

Libertarian socialism

Пишување by netocka on Вто Сеп 23, 2008 2:26 pm

Која е разликата помеѓу Libertarian социјализмот и Анархизмот?
Оти некако многу исти ми игледат (по то шо го прочитав) ама ако беа исти немаше да имаат различни имиња. Smile

netocka

Број на мислења : 95
Registration date : 2008-09-18

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Libertarian socialism

Пишување by M-1 on Вто Сеп 23, 2008 5:53 pm

netocka напиша:Која е разликата помеѓу Libertarian социјализмот и Анархизмот?
Оти некако многу исти ми игледат (по то шо го прочитав) ама ако беа исти немаше да имаат различни имиња. Smile

Libertarian socialism e politicka filozofija na kolektivisticki anarhizam/slobodarski komunizam/anarhisticki komunizam/anarho-sindikalizam=besklasno ureduvanje liseno od site vidovi na politicka, ekonomska i opstestvena hijerarhija/dominacija.

Anarhizmot e politicka filozofija koja opfaka teorii i stavovi koi ja podrzuvaat eliminacijata na site vidovi na zadolzitelna vlast, vklucuvajki ja i drzavata.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Libertarian socialism

Пишување by Anarchist on Вто Сеп 23, 2008 7:03 pm

Pa zavisi kako gledate... Spored Anarchist FAQ site anarhisti se slobodarski socijalisti, dodeka site slobodarski socijalisti ne mora da se anarhisti.

I istoto e i so libertarian communism.

Kje pisam pak.. da odam da jadam Smile
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Libertarian socialism

Пишување by Anarchist on Вто Сеп 23, 2008 11:57 pm

Kako i da e spored mene anarhizmot e mnogu posirok poim od slobodarskiot socijalizam, znaci opfakja i prasanja sto nemaat vrska so ekonomskata sloboda i ednakvost.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Libertarian socialism

Пишување by M-1 on Сре Сеп 24, 2008 1:41 am

A: Pa zavisi kako gledate... Spored Anarchist FAQ site anarhisti se slobodarski socijalisti.

AC: Za zal gi imame i prokletite individualisti i anarho-kapitalistite kako niven plod.

A: dodeka site slobodarski socijalisti ne mora da se anarhisti.

AC: Apsolutno, Chomsky npr. e avtoritaren.

A: I istoto e i so libertarian communism.

AC: Apsolutno, spored Berkman platformizmot na Makhno e avtoritaren.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Libertarian socialism

Пишување by BaXAnt on Чет Сеп 25, 2008 10:59 am

[quote="anarchist-communist"]A: Pa zavisi kako gledate... Spored Anarchist FAQ site anarhisti se slobodarski socijalisti.

AC: Za zal gi imame i prokletite individualisti -

ЈАС проклетиот длабоко се извинувам што не се согласувам со анархо синдикализмот и нивните колективно прогресивни инквизиторски идеи
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Libertarian socialism

Пишување by M-1 on Чет Сеп 25, 2008 3:40 pm

[quote="BaXAnt"]
anarchist-communist напиша:A: Pa zavisi kako gledate... Spored Anarchist FAQ site anarhisti se slobodarski socijalisti.

AC: Za zal gi imame i prokletite individualisti -

ЈАС проклетиот длабоко се извинувам што не се согласувам со анархо синдикализмот и нивните колективно прогресивни инквизиторски идеи

AC: Se mislese od aspekt na filozofski skoli na anarhizmot: anarho-individualizmot ja brani privatnata sopstvenost, kako i kapitalizmot i nejzin plod e anarho-kapitalizmot koj smeta deka ropstvoto treba da bide legalizirano.
Toa sto ti go zastapuvas e kolektivisticka skola, a dokolku se cuvstvavas kako individualist-toa e ok. I jas se cuvstvuvam kako individualist, no vo kolektiv deluvam kako anarho komunist.
Sto se odnesuva do tvoite kritiki upateni kon anarho-sindikalizmot tie dovolno govorat za tvojata zapoznaenost so ovaa ideologija.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Libertarian socialism

Пишување by Anarchist on Пет Сеп 26, 2008 1:05 pm

BaXAnt напиша:ЈАС проклетиот длабоко се извинувам што не се согласувам со анархо синдикализмот и нивните колективно прогресивни инквизиторски идеи
Zosto mislis deka ideite na anarhosindikalizmot se inkvizitorski?
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Libertarian socialism

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот