Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Идеологијата во Matrix (кецот, другото е срање :D)

Go down

Идеологијата во Matrix (кецот, другото е срање :D)

Пишување by negative_h on Пет Јан 25, 2008 4:10 pm

Значи, дали прво сте го гледале филмот? Ако не, ондак трк да го најдете!
Филмот е невиден, и тоа баш ради пораката што ја носи, поради паралелата што ја повлекува измеѓу тој и овој свет.
Кој го гледал, ме интересира како го сватил филмот.
Инаку, во филмов има ептееееееееееееееееееен јака симболика.
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеологијата во Matrix (кецот, другото е срање :D)

Пишување by Anarchist on Вто Јан 29, 2008 1:07 am

Го немам гледано кецот имам еден дел гледано ама поим неам кој, инаку во план ми е да си ги најдам сите делови.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеологијата во Matrix (кецот, другото е срање :D)

Пишување by agent47 on Пет Фед 01, 2008 7:46 am

Filmov ljudi ne da ima simbolika Smile
Filmov kazue WAKE UP! ve eksploatiraa ko robovi...
=)Inaku so Negative_H se slozuem drugite sa cista akcija i praenje pare preku hollywood Smile
pozz pirat
avatar
agent47

Број на мислења : 7
Age : 29
Registration date : 2008-02-01

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеологијата во Matrix (кецот, другото е срање :D)

Пишување by Megatron on Пон Фед 11, 2008 3:49 pm

bas kecot e najdobar...filmot e bukvalno Wake Up samo so simboliki Smile isto taka mnogu mi se bendisva muabetot so izborite...odnosno muabeto deka nema sudbina PISANA..deka se sami si pravime
avatar
Megatron

Број на мислења : 10
Registration date : 2008-02-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеологијата во Matrix (кецот, другото е срање :D)

Пишување by Megatron on Пон Фед 11, 2008 3:51 pm

neznam dali go imate gledano V for Vendeta - so spored mene e mnogu podobar a e od istite producenti na matrix...koj go nema gledano POD HITNO DA GO GLEDA
avatar
Megatron

Број на мислења : 10
Registration date : 2008-02-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеологијата во Matrix (кецот, другото е срање :D)

Пишување by Anarchist on Пон Фед 11, 2008 4:08 pm

Megatron напиша:neznam dali go imate gledano V for Vendeta - so spored mene e mnogu podobar a e od istite producenti na matrix...koj go nema gledano POD HITNO DA GO GLEDA
Да многу добар филм, сега за подобар тоа е субјективна работа. Инаку сепак во V for Vendetta се осеќа и холивудското влијание, каде има асоцијации кои алудираат дека анархијата е хаос, и самиот автор на стрипот Алан Мур кој е анархист ми се чини се откажа од филмот, бидејќи некои работи се прикажани поинаку од стрипот. Како и да е филмот е добар и ми се свиѓа. И да, погледнете го Smile
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеологијата во Matrix (кецот, другото е срање :D)

Пишување by Anarchist on Пет Фед 15, 2008 10:08 am

Го гледав матрикс кецот, стварно е добар, симболика има у пичку матер Smile Не ставив цензура на таа реченица затоа што забранета е цензура во уставот на македонија cyclops

ФИЛМОТ Е ЗАКОН И ТРЕБА ДА СЕ ГЛЕДА!!!
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеологијата во Matrix (кецот, другото е срање :D)

Пишување by Anarchist on Вто Мар 04, 2008 9:59 pm

Имам приметено, во повеќе филмови, осбено тоа се случи со овој Матрикс, како ќе излезе нешто ново и револуционерно како кецот, а потоа ќе се искомерцијализира работава до тој степен што суштината на филмот е комплетно изгубена, како вториот и третиот дел. Откако ги изгледав сите три дела, можам да кажам дека само првиот е супер, а другите се само шминка и реклама!
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеологијата во Matrix (кецот, другото е срање :D)

Пишување by jef costello on Пет Дек 12, 2008 8:12 pm

Matrix и неговата булшит постомдерна философија со примеси на говнариите на главните монотеистички религија доживеа врв во двојката и тројката и се качи на глаа затоа и никој не ги сака тие. Кецот повеќе зависеше од оригиналноста во ефектите и мистериозната атмосфера. Кога се исфрли тоа остана само голото серење на травестит и неговиот брат.

jef costello

Број на мислења : 1
Registration date : 2008-12-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеологијата во Matrix (кецот, другото е срање :D)

Пишување by -off- on Пет Дек 12, 2008 9:49 pm

A STO IMAS PA PROTIV TRANVESTITITE??ako nemas nisto protiv ne go nagalsuvaj toa kako da e nekoja bolest!
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеологијата во Matrix (кецот, другото е срање :D)

Пишување by Gec on Саб Дек 13, 2008 4:28 pm

Ај да се вратиме на темата....Стварно филмот е добар. Но сепак подобро да го глеадате Аниматрикс зошто уствари тоа е суштината на филмот и е многу подобар од филмот иако е цртан...

Поздрав

Gec

Број на мислења : 2
Registration date : 2008-12-10

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеологијата во Matrix (кецот, другото е срање :D)

Пишување by Anarchist on Сре Дек 24, 2008 12:46 pm

jef costello напиша:Matrix и неговата булшит постомдерна философија со примеси на говнариите на главните монотеистички религија доживеа врв во двојката и тројката и се качи на глаа затоа и никој не ги сака тие. Кецот повеќе зависеше од оригиналноста во ефектите и мистериозната атмосфера. Кога се исфрли тоа остана само голото серење на травестит и неговиот брат.

Mi se cini zboruvame za ideologijata na matrix vo prviot del, no bez razlika, sto podrazbiras pod poimot dostignuva vrv eden film? Vo parite?
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеологијата во Matrix (кецот, другото е срање :D)

Пишување by Aco.B. on Саб Aвг 08, 2009 5:45 am

EJ NE KENAJTE ZA FILMO SITE DELOVI SA GROM I SE E NA MESTO

Aco.B.

Број на мислења : 27
Registration date : 2008-07-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеологијата во Matrix (кецот, другото е срање :D)

Пишување by Anarchist on Пет Aвг 21, 2009 10:02 pm

Aco.B. напиша:EJ NE KENAJTE ZA FILMO SITE DELOVI SA GROM I SE E NA MESTO
Нема грешка, првиот дел се разликува идејно многу од останатите два дела.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Идеологијата во Matrix (кецот, другото е срање :D)

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот